ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مدیرکل آرشیو صداوسیما: آرشیو تلویزیون 200 هزار حلقه نگاتیو تاریخی ارزشمند دارد

مدیرکل آرشیو صداوسیما: آرشیو تلویزیون 200 هزار حلقه نگاتیو تاریخی ارزشمند دارد

بانی فیلم/ مدیرکل آرشیو صداوسیما درباره وضعیت آرشیو عظیم رسانه ملی توضیح داد و اعلام کرد شبکه مستند اولین میزبان آثار ارتقا یافته و با کیفیت خواهد بود.
سعید انبارلویی مدیر کل آرشیو صداوسیما در گفتگو با روابط عمومی شبکه مستند سیما، درباره این بخش از سازمان اظهار کرد: آرشیو صداوسیما، گنجینه ای با ارزش از فیلم های مستند و آثار دیگری چون فیلم و سریال است که این آثار از 40، 50 سال پیش قدمت دارند. به اقتضای زمان این آثار 16 یا 8 میلی متری، ویدئو بتاکم یا یوماتیک هستند.
وی افزود: این آثار به صورت روتین توسط صداوسیما آرشیو می شده است و امروز تکنولوژی روز دنیا این نوید را به ما می دهد که می توانیم فرآیند اصلاح این فیلم ها را انجام دهیم و آنها را به فرمت های امروزی همچون 4K یا 2K دربیاوریم. ما از هشت ماه گذشته فرآیند اصلاح این آثار را آغاز کرده ایم. 200 هزار حلقه نگاتیو و پزتیو شامل تصاویر باارزش تاریخی داریم که قدیمی ترین آنها مربوط به سفر فرنگ مظفرالدین شاه است. قدیمی ترین صدا نیز متعلق به مظفرالدین شاه است که درباره مشروطه صحبت می کند.
انبارلویی یادآور شد: در سالهای گذشته حجم زیادی از فیلمهای باارزش ارتقای کیفی پیدا کرده اند. ما این آثار را حتما باید اسکن کنیم و ری استوریشن و اصلاح رنگ و تصویر روی آنها صورت بگیرد تا قابلیت پخش پیدا کنند. ضمن اینکه تجهیزات خوبی خریداری شده و در سال 94 اولین تصاویر 4k را از فیلمهای قدیمی استخراج کردیم. در سال گذشته نیز تصاویری از دفاع مقدس نه به شکل سابق در فرمت SD بلکه با استفاده از اصلاح تصاویر آرشیوی و در فرمت HD به یکی از تهیه کنندگان فیلمهای جشنواره فجر داده شد.
او با اشاره به اینکه پروژه مشابهی در سال 2004 در اروپا 40 هفته به طول انجامید، افزود: میزبان نخستین محصولاتی که فرآیند تدوین و استخراج آنها با تکنولوژی روز انجام شود، قطعا شبکه مستند خواهد بود و ما شبکه مستند را میزبان استفاده از این تصاویر می دانیم. اگر این اتفاق هرچه زودتر رخ بدهد، قطعا آثار فاخری برای این شبکه آماده پخش خواهد بود.
انبارلویی همچنین توضیحاتی درباره کنار گذاشته شدن استفاده از فیلم از دهه 70 در رسانه ملی و روی آوردن به ویدئو از این دوره ارائه و اعلام کرد اکنون به این نتیجه رسیده اند با ارزش ترین عنصر آرشیوی هنوز حلقه های فیلم ساخت شرکتهای کداک و آکفا هستند که همواره قابلیت تبدیل به کیفیت بسیار بالاتر را دارند اما ویدئو فقط تا اندازه محدودی امکان ارتقا دارد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده