ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کشف یک کمربند کویپر دیگر در اطراف ستاره همسایه

ستاره‌شناسان برای نخستین بار توانسته‌اند یک کمربند یخی از دنباله‌دارها را در اطراف یک ستاره جوان شبه‌خورشید شناسایی کنند که می‌تواند به درک بهتر در مورد تکامل منظومه شمسی کمک کند. آفتاب : ستاره HD 181327 در فاصله تقریبی 160 سال نوری در صورت‌فلکی نقاش قرار داشته و سن آن حدود 23 میلیون سال است.
این ستاره توسط یک حلقه غبار احاطه شده که تصور می‌شود بقایای دنباله‌دارها، سیارک‌ها و سایر اجسامی باشد که با آن برخورد کرده‌اند. ستاره مذکور شاید از سیاراتی در مدار خود برخوردار باشد اما با فناوری‌های کنونی قابل تشخیص نیستند.
دانشمندان با استفاده از داده‌های تلسکوپ رادیویی آرایه بزرگ میلیمتری آتاکاما (آلما) در شیلی موفق شدند تمرکزهای پائینی از گاز مونوکسیدکربن را در حلقه غبار HD 181327 شناسایی کنند. میزان این گاز مشابه مقداری است که در دنباله‌دارهای موجود در منظومه شمسی وجود دارد.
این گاز احتمالا در زمان برخوردهای مشابهی که حلقه غبار این ستاره را شکل داده‌اند، منتشر شده است.
به گزارش ایسنا و به نقل از فاکس نیوز، پیش از این، گاز مونوکسیدکربن تنها در اطراف ستارگانی یافت شده که بسیار بزرگتر از خورشید هستند. اما ستاره HD 181327 تنها 30 درصد بزرگتر از میزبان منظومه شمسی است.
این تحقیق در نشست ستاره‌شناسی در سانتیاگو ارائه شده و در مجله ماهنامه انجمن سلطنتی نجوم منتشر خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت آفتاب نیوز-علمی می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت آفتاب نیوز-علمی منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X