ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پایان سفر لاریجانی به مسکو

پایان سفر لاریجانی به مسکو

ایرنا/ سفر رسمی دو روزه علی لاریجانی به مسکو افزون بر شرکت در نشست سران مجالس 19 کشور اورآسیایی، فرصتی شد تا دیپلماسی پارلمانی و توسعه روابط دو و چندجانبه در مذاکرات رییس مجلس شورای اسلامی با هشت همتای خود از جمله سرگئی ناریشکین رییس دوما و والنتینا ماتویینکو رییس شورای فدراسیون روسیه مورد بررسی قرار گیرد.

لاریجانی در این نشست که روز سه شنبه با پیام های ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل آغاز شد، با تاکید بر اینکه نظام تک قطبی ادعایی آمریکا برای مدیریت جهان شکست خورده است، گفت: تروریسم ابزار دست واشنگتن است که می خواهد از این شیوه علیه کشورهای دیگر بهره بگیرد.
وی ادامه داد: کشورهای جهان دیگر نمی خواهند زیر چتر یک کشور دیگر قرار گیرند و بیشتر در صددند در روندهای همگرایی ها مشارکت کنند و از ظرفیت ها و توان موجود در منطقه از جمله انرژی و فناوری های پیشرفته برای توسعه و ارتقای همکاری ها بهره گیرند.
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین با رد استفاده از تحریم در نظام بین المللی گفت: تحریم ها ابزار آمریکا برای استفاده علیه کشورهای دیگر است که شاهد کاربرد آن در برابر ایران بودیم. و واشنگتن در این زمینه اشتباه بزرگی را مرتکب شد. ادعا می کردند که برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی نگران کننده است ولی اکنون ما در حال غنی سازی اورانیوم هستیم.
وی در ادامه با اشاره به تحریم های ضد روسی آمریکا تاکید کرد که باید با توسعه همکاری های اقتصادی با تحریم ها مقابله کنیم.
لاریجانی همچنین با بیان اینکه تروریسم در منطقه به یک عامل نگران کننده تبدیل شده است، گفت:در سوریه، لیبی و یمن شاهد حمله های تروریستی بوده ایم که این تهدیدها ادامه دارد و ایجاد کنندگان آن را می شناسیم. این پدیده ابزار دست آمریکایی ها است که می خواهند از این شیوه علیه کشورهای دیگر استفاده کنند.
وی افزود: تروریسم اکنون دیگر مختص یک کشور نیست و کشورهای مختلف باید برای مقابله موثر و کارآمد با این پدیده همکاری های گسترده ای انجام دهند.
رییس مجلس شورای اسلامی همچنین بر ضرورت نظام مند شدن نشست سران مجالس اورآسیا، برخورداری از یک دبیرخانه کارآمد و اساسنامه مدون برای ایجاد ساختار موثر تاکید کرد.
لاریجانی که بنا به دعوت «سرگئی ناریشکین» رئیس دومای روسیه در راس یک هیات برای شرکت در این نشست و مذاکره بین رییسان مجالس دو کشور به مسکو سفر کرده بود، در حاشیه این اجلاس با همتایان خود از کشورهای روسیه، کره جنوبی، پاکستان، جمهوری آذربایجان، تاجیکستان، قزاقستان و افغانستان دیدار و مذاکره کرد.
اوضاع منطقه ای، روابط دو و چندجانبه و همچنین تلاش برای همگرایی با هدف ترسیم آینده بهتر از مسائل مطرح در مذاکرات رییس مجلس شورای اسلامی ایران با همتایان خود در مسکو بود.
در اجلاس سران مجالس اوراسیا کشورهایی همچون ایران، افغانستان، ارمنستان، آذربایجان، بلاروس، ویتنام، هند، اندونزی، قزاقستان، قرقیزستان، چین، مغولستان، پاکستان، کره جنوبی، روسیه، تایلند، فلیپین و جمهوری چک شرکت داشتند که همکاری نزدیک تر ایران در قالب اوراسیا می تواند ضمن ارتقای جایگاه بین المللی جمهوری اسلامی، به ثبات و توسعه کشورهای منطقه کمک کند.
شرکت کنندگان در این نشست در بیانیه پایانی اجلاس یک روزه خود بر لزوم برخورد قاطع با پدیده تروریسم و همگرایی جامعه جهانی در مبارزه با گروه های تروریستی تاکید کردند.
در بیانیه 17 بندی این نشست کشورهای منطقه به سرمایه گذار،ی توسعه همکاری های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و فرهنگی فرا خوانده شده اند.
همچنین در این بیانیه آمده است که گفت وگوهای بین اقوام و مذاهب همراه ترویج ارزش ها و سنت های اخلاقی و فرهنگی، می تواند به رعایت حقوق بشر و آزادی های فردی کمک کند.
مقابله با افراط گرایی، جلوگیری از رشد برتری جویی نژاد و همگرایی کشورهای مختلف برای مبارزه با تروریسم در اشکال مختلف نیز از دیگر توصیه های بیانیه پایانی نشست مسکو است.
شرکت کنندگان در این نشست بر لزوم همکاری فراگیر کشورهای منطقه اورآسیا در عرصه های پزشکی، فناوری فضایی، صنعتی، توسعه صنایع پیشرفته، ارتباطی، بیولوژیکی تاکید کردند.
از سوی دیگر، مذاکرات چهارشنبه (امروز) رییس مجلس شورای اسلامی با دو همتای روس خود زمینه ساز افزایش همکاری ها بویژه پارلمانی بین ایران و روسیه خواهد شد که در سه سال گذشته افزون بر لزوم ارتقای روابط اقتصادی و سیاسی بر همکاری های دو کشور در سطح بین المللی نیز تاکید شده است.
ناریشکین رییس دومای روسیه در دیدار با همتای ایرانی خود گفت: مسکو سهم ارزشمند تهران را در مبارزه با تروریسم بین المللی ارج می نهد.
ناریشکین ضمن مهم خواندن ارتقای سطح همکاری های دو کشور، تاکید کرد: ما ارتباط متقابل فعال بین دولتی، تماس های بین پارلمانی در سطوح مختلف از جمله دیدارهای شخصی با شما را بسیار مهم می دانیم.
وی در این دیدار که با حضور مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد، خاطر نشان کرد: ایران شریک مطمئن و نزدیک روسیه در منطقه محسوب می شود و در باره مسائل زیادی از موارد مهم بین المللی مواضع یکسان یا شبیه هم داریم.
وی افزود: ما برای گفت وگوی فعال سیاسی، همکاری در زمینه های مختلف از جمله در زمینه فنآوری نظامی اهمیت فراوان قائلیم.
لاریجانی نیز در این دیدار با اشاره به برگزاری موفق نشست روسای مجالس اوراسیا در مسکو و تاکید بر لزوم گسترش آن، در باره روابط دو کشور گفت: همکاری های دوجانبه در ابعاد مختلف از توسعه خوبی برخوردار است. ایران روسیه را همسایه مطمئن خود می داند که دارای ثبات و قدرت است و نگاه ماروابط پایدار است.
لاریجانی در ادامه با مثبت خواندن نقش آفرینی روسیه در مسائل منطقه اظهار کرد: شرایط منطقه ای با رفتار داغ تروریست ها پرالتهاب است و ما نقش مسکو را در برقراری آرامش و امنیت پایدار مثبت می دانیم و به همین دلیل با روسیه در این زمینه همکاری می کنیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین سفر سه سال قبل رئیس دوما به ایران و دیدار پاییز سال گذشته پوتین از تهران را در پیشبرد مناسبات دو جانبه با اهمیت دانست و گفت بسیاری از توافق ها پس از این رفت و آمدها شکل گرفت.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت توسعه همکاری های دفاعی، نظامی و فنی تهران و مسکو، اظهار کرد: پس از مذاکرات هسته ای، تهران به توسعه همکاری اقتصادی با مسکو نگاه ویژه دارد که از جمله آنها توافق ساخت دو واحد نیروگاه هسته ای در ایران است.
والنتینا ماتویینکو رییس شورای فدراسیون روسیه (سنا) هم در دیدار با لاریجانی گفت: مسکو بر این باور است که توافق های دو کشور، نتایج دیدار ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با رهبر انقلاب اسلامی (دوم آذر ماه94) و مذاکرات رریسان جمهوری دو کشور جوابگوی منافع دو ملت است.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X