ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گوناگون حراج 48 میلیارد تومانی ساعتی که مسافر ماه بود

گوناگون/ حراج 4/8 میلیارد تومانی ساعتی که مسافر ماه بود

مدآنلاین/ ساعت مچی که در جریان مأموریت آپولوی 15 در ماه به دست دیوید اسکات بسته شده بود در حراجی RR Auction به قیمت 1 میلیون و 625 هزار دلار فروخته شد. این ساعت مچی یکی از ارزشمندترین وسایل برجای مانده از برنامه افسانه‌ای آپولوها به شمار می‌آید. این ساعت مچی عنوان برند Bulova را یدک می‌کشد و در مأموریت آپولوی 15 که در سال 1971 میلادی انجام شده توسط فرمانده مأموریت مورد استفاده قرار گرفته بود. نکته جالب توجه این است که این ساعت مچی تنها بازمانده وسیله شخصی دیوید اسکات از آن مأموریت تاریخی محسوب می‌شد که در اختیار وی قرار داشت و حالا صاحب جدیدی پیدا کرده است.
این ساعت مچی در گذر زمان کمترین فرسایش را متحمل شده است. بند این ساعت از نوع چسبی بوده و اگرچه نزدیک به 45 سال از عمر آن می‌گذرد اما همچنان کارایی خود را حفظ کرده است. آنچه که در این حراجی به فروش رفته است در مأموریت آپولوی 15 لحظات سختی را پشت سرگذاشته است که از آن جمله می‌توان به لحظه اصابت کپسول حامل فضانوردان به اقیانوس در راه بازگشت به زمین اشاره کرد.
در یکی از تصاویر تاریخی که از آن مأموریت گرفته شده به خوبی دیده می‌شود که ساعت مچی به دور مچ دست دیوید اسکات و درحالی که پرچم را در سطح ماه مستقر می‌کند می‌درخشد. اسکات در جایی گفته بود: «استفاده از این ساعت مچی جنبه حیاتی داشت زیرا با نگاه کردن به آن بود که می‌فهمیدم چقدر از ذخیره اکسیژن، آب و باتری کوله پشتی مخصوصم باقیمانده است.»
آپولوی 15 چهارمین مأموریت از سری مأموریت‌های فضایی برنامه افسانه‌ای آپولو محسوب می‌شود که طی آن بشر برای نخستین‌بار در تاریخ توانست پا به یک جرم فضایی بگذارد. ناسا این مأموریت فضایی را موفقیت‌آمیزترین مأموریت صورت گرفته در تاریخ اکتشافات فضایی سرنشین می‌داند.
در آن مأموریت و برای نخستین‌بار در تاریخ یک خودروی کاملا برقی ویژه ماه‌نوردی در این جرم فضایی مستقر شد. در آن مأموریت دیوید اسکات در حالی که این ساعت مچی را بر دست داشت آزمایش معروف گالیله را با استفاده از یک پر در سطح ماه انجام داد. او همزمان با آزادسازی پر، یک چکش کوچک هم رها کرد تا ثابت کند که این دو در شرایط خلا به طور همزمان به سطح ماه می‌رسند و البته همین اتفاق هم روی داد.

گوناگون/ حراج 4/8 میلیارد تومانی ساعتی که مسافر ماه بود

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده