ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تشریح جزئیات انتقال 3 میلیاردی برای ساماندهی زنان و دختران آسیب‌دیده

تشریح جزئیات انتقال 3 میلیاردی برای ساماندهی زنان و دختران آسیب‌دیده

مهرخانه/ با توجه به دو برابرشدن بودجه معاونت امور زنان و خانواده در سال گذشته و همچنین رشد مفاسد اجتماعی، به این نتیجه رسیدیم که حتماً باید در این زمینه اقدامی صورت بگیرد. لذا پیشنهاد داده شد که مبلغی از بودجه امور زنان و خانواده تغییر ردیف داده شده و به حساب بهزیستی منظور شود؛ چون براساس قوانین موجود، سازمان بهزیستی مسئولیت ساماندهی وضع این زنان و دختران آسیب‌دیده را برعهده دارد. من از این پیشنهاد در صحن علنی مجلس دفاع کردم و خوشبختانه رأی هم آورد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به این‌که معاونت امور زنان و خانواده یک مجموعه ستادی است و قادر نیست وارد اجرا شود، باید بودجه خود را طی موافقت‌نامه‌هایی با دستگاه‌های اجرایی، برای برنامه‌های مشخص اختصاص دهد. ما دیدیم این معضل در سطح شهر وجود دارد، اما اقدامی از سوی معاونت امور زنان و خانواده برای حل این مشکل در عمل صورت نمی‌گیرد؛ لذا به این نتیجه رسیدیم که بهتر است این مبلغ در اختیار دستگاهی قرار بگیرد که متولی این امر است، اما بودجه مقابله جدی با این مسأله را ندارد. خوشبختانه نمایندگان هم اعلام نظر مثبت کردند و این بودجه برای ساماندهی وضع زنان خیابانی و این آسیب اجتماعی که چهره شهر را ناخوشایند و نامطلوب کرده است، به بهزیستی انتقال پیدا خواهد کرد.

زهره طبیب‌زاده‌نوری؛ نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با اختصاص بودجه 30 میلیارد ریالی از محل اعتبارات معاونت امور زنان و خانواده به سازمان بهزیستی برای حمایت از زنان و دختران آسیب‌دیده اظهار داشت: این پیشنهاد از سوی بنده ارایه شد. اساس این پیشنهاد این بود که به همراه برخی از نمایندگان تهران جلسه‌ای با پلیس امنیت اخلاقی داشتیم و در آن‌جا از نزدیک شاهد بودیم که هر شب زنان خیابانی را در تهران جمع می‌کنند و به محل پلیس امنیت اخلاقی می‌برند و تا صبح در آن‌جا حضور دارند؛ سپس به دادسرا انتقال پیدا می‌کنند.

نگرانی‌هایی که در خصوص زنان و دختران آسیب‌دیده وجود دارد
او افزود: اما به این دلیل که مکانی برای نگه‌داری این زنان وجود ندارد، مجبور می‌شوند اکثر آن‌ها را با گرفتن تعهد آزاد کنند. فقط برای تعداد خیلی کمی که جرم اشاعه فحشا را چندین‌بار تکرار کرده‌اند و مروج فحشا و فساد هستند، یا خانه‌های فساد دارند، حکم داده می‌شود و به زندان می‌روند، اما تعداد کسانی که چنین حکمی برایشان در نظر گرفته می‌شود، خیلی کم است؛ چون اثبات بسیاری از این موارد مشکل است و به همین دلیل چرخه معیوبی در سطح شهر اتفاق می‌افتد و مرتباً این افراد که محل‌های خاصی هم دارند، توسط نیروی انتظامی دستگیر می‌شوند که برخی از آن‌ها منجر به زندان و مجازات‌های دیگر هم می‌شود.

نماینده مردم تهران عنوان داشت: باید در مورد این مسأله یک فکر اساسی می‌شد. این وضعیت در خیلی از کلان‌شهرهای دیگر هم ممکن است وجود داشته باشد. از سوی دیگر، برخی از مسئولین اجرایی که با مفاسد اخلاقی در کشور درگیر بودند گزارش‌هایی در این رابطه در صحن غیرعلنی یا در کمیسیون‌های مجلس داده بودند. همچنین به نقل از آقای رحمانی‌فضلی وزیر کشور، آقایان دولت جلسه‌ای خدمت مقام معظم رهبری داشتند و مفاسد اخلاقی و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی خدمت ایشان مطرح شد. ایشان نیز از پدیده زنان خیابانی، فقر و فحشا، اعتیاد و کارتن‌خوابی در سطح شهرهای بزرگ ابراز ناراحتی بسیار شدیدی کردند‌ و دستور اکید دادند که این مسأله باید حل شود.

طبیب‌زاده‌نوری خاطرنشان کرد: من برای حل این مشکل ابراز تمایل کرده بودم و با بهزیستی جلساتی داشتم. چون از قبل هم مسئولیت مرکز امور زنان و خانواده را داشتم و می‌دانستم که این مشکلات در شهرهای بزرگ به‌خصوص در تهران وجود دارد، به این نتیجه رسیدم که امکانات بهزیستی بسیار محدود است و اظهارات مسئولان این سازمان نیز این مسأله را نشان می‌داد.

تغییر ردیف مبلغی از بودجه امور زنان و خانواده
او با اشاره به سند مقابله با آسیب‌های اجتماعی گفت: وظیفه تهیه این سند برعهده معاونت امور زنان و خانواده و دستگاه‌های همکار بود که باید طی برنامه پنجم تهیه می‌شد. در این سند تکالیف دستگاه‌ها دیده شده بود، اما بودجه کافی برای اجرای آن وجود نداشت. با توجه به دو برابرشدن بودجه معاونت امور زنان و خانواده در سال گذشته و همچنین رشد مفاسد اجتماعی، به این نتیجه رسیدیم که حتماً باید در این زمینه اقدامی صورت بگیرد. لذا پیشنهاد داده شد که مبلغی از بودجه امور زنان و خانواده تغییر ردیف داده شده و به حساب بهزیستی منظور شود؛ چون براساس قوانین موجود، سازمان بهزیستی مسئولیت ساماندهی وضع این زنان و دختران آسیب‌دیده را برعهده دارد. من از این پیشنهاد در صحن علنی مجلس دفاع کردم و خوشبختانه رأی هم آورد.

این معضل در سطح شهر وجود دارد، اما اقدامی از سوی معاونت امور زنان و خانواده برای حل این مشکل در عمل صورت نمی‌گیرد
نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه گفت: با توجه به این‌که معاونت امور زنان و خانواده یک مجموعه ستادی است و قادر نیست وارد اجرا شود، باید بودجه خود را طی موافقت‌نامه‌هایی با دستگاه‌های اجرایی، برای برنامه‌های مشخص اختصاص دهد. ما دیدیم این معضل در سطح شهر وجود دارد، اما اقدامی از سوی معاونت امور زنان و خانواده برای حل این مشکل در عمل صورت نمی‌گیرد. ما هم به این نتیجه رسیدیم که بهتر است این مبلغ در اختیار دستگاهی قرار بگیرد که متولی این امر است، اما بودجه مقابله جدی با این مسأله را ندارد. خوشبختانه نمایندگان هم اعلام نظر مثبت کردند و این بودجه برای ساماندهی وضع زنان خیابانی و این آسیب اجتماعی که چهره شهر را ناخوشایند و نامطلوب کرده است، به بهزیستی انتقال پیدا خواهد کرد.

بودجه بهزیستی برای ساماندهی دختران و زنان آسیب‌دیده به 4 میلیون تومان رسید
طبیب‌زاده در رابطه با مبلغ اختصاص داده‌شده برای حل معضل زنان آسیب‌دیده اظهار داشت: معضلات اجتماعی بسیار بزرگ و هزینه‌بر هستند و طبعاً هر اندازه برای آن‌ها هزینه شود، مبلغ زیادی نیست، اما باید توجه داشته باشیم که بودجه بسیار کمی برای ساماندهی دختران و زنان آسیب‌دیده در اختیار بهزیستی بود که کل این بودجه معادل یک میلیارد تومان می‌شد که با اختصاص این 3 میلیارد، این بودجه به 4 میلیارد تومان رسیده و کمک بزرگی برای تصحیح روش‌های بازگشت به اجتماع این افراد است.

او افزود: اقداماتی که باید انجام شود در مقابل آن‌چه الان انجام می‌گیرد، بسیار بسیار ضعیف است و یکی از مهم‌ترین مشکلات در راه انجام‌ فعالیت‌های موجود در این زمینه را کمبودهای مالی می‌دانستند، اما به هر حال بودجه معاونت امور زنان و خانواده هم زیاد نیست که بخواهیم بخش عمده‌ای از این بودجه را به این امر اختصاص دهیم.

نماینده مردم تهران در مجلس خاطرنشان کرد: در نظام بودجه‌ریزی کشور اگر منابع از سوی دولت تعریف نشود، در مجلس فقط از جابه‌جایی ردیف‌ها می‌توانیک استفاده کنیم. جابه‌جایی ردیف‌ها هم به راحتی امکان‌پذیر نیست و برای هر دستگاهی یک بودجه‌ای تعریف شده که آن را مورد نیاز خودش می‌داند و سازمان مدیریت هم با تعامل با دستگاه آن بودجه را اختصاص داده و هیچ دستگاهی اجازه نمی‌دهد که بودجه او را به جای دیگر منتقل کنند. بنابراین، جابه‌جایی ردیف‌ها بسیار مشکل است و مجلس هم معمولاً به آن رأی نمی‌دهد، اما در این‌جا چون معاونت امور زنان و خانواده مجموعه‌ای ستادی است و خودش نمی‌تواند وارد اقدامات اجرایی شود و این معضل برای نمایندگان به‌خوبی ملموس بود، وقتی این پیشنهاد داده شد، مورد موافقت قرار گرفت.

طبیب‌زاده‌نوری در ادامه گفت: من پیشنهاد دیگری هم داشتم مبنی بر این‌که حدود 3 میلیارد تومان دیگر از بودجه معاونت هم برای کمیته امداد امام خمینی (ره) و زنان سرپرست خانوار به منظور کمک به اشتغال‌زایی و تهیه مسکن آن‌ها داده شود؛ چون زنان سرپرست خانوار به شدت از این نظر دچار مشکل هستند، اما به دلیل آن‌که در صحن اجازه طرح دو پیشنهاد را به یک نفر نمی‌دهند، متأسفانه اجازه طرح آن را به من ندادند و مخیر کردند که یکی از دو مورد را انتخاب کنم. من هم چون بحث آسیب‌های اجتماعی در ارتباط با مفاسد اخلاقی و زنان خیابانی بحث بسیار مهمی بود، ترجیح دادم که این پیشنهاد من رأی‌گیری شود و در نتیجه فقط به این یک پیشنهاد رأی داده شد.

بودجه مشخصی برای زنان و دختران آسیب‌دیده در لایحه بودجه منظور نشده است
او در پاسخ به این سؤال که آیا دولت در لایحه بودجه ردیف مجزایی برای حمایت از زنان و دختران آسیب‌دیده در نظر گرفته یا خیر، بیان داشت: خیر. بودجه مشخصی برای زنان و دختران آسیب‌دیده به‌طور خاص منظور نشده است. در یکی از تبصره‌های لایحه بودجه، از محل بودجه‌های به‌وجودآمده از صرفه‌جویی ناشی از طرح هدفمندی یارانه‌ها، بودجه‌ای برای اشتغال‌زایی در نهادهای حمایتی مثل کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته شده بود که این بودجه به‌طور کلی برای اشتغال‌زایی مددجویان این دو نهاد حمایتی استفاده شود. در کمیته امداد، مددجویان زیادی وجود دارند که فقط شامل حال زنان نمی‌شود و مردانی هم هستند که از بودجه امداد استفاده می‌کنند، یا در بهزیستی عمدتاً از این بودجه‌ها برای اشتغال‌زایی معلولان استفاده می‌شود؛ لذا چیزی به زنان خیابانی و رفع این معضل اختصاص پیدا نمی‌کند، مگر بودجه‌های سنواتی که به‌طور معمول به خود بهزیستی داده می‌شود.

طبیب‌زاده‌نوری عنوان داشت: بودجه بهزیستی درصدی افزایش پیدا کرده، اما عائله بهزیستی عائله مسأله‌داری است و معلولان، کودکان کار و... مشکلات زیادی دارند و رسیدگی به مسایل آن‌ها هزینه‌بر است. به این ترتیب، بودجه بهزیستی بین مسئولیت‌های این سازمان تقسیم می‌شود و مبلغ بسیار کمی به حوزه زنان و دختران آسیب‌دیده اختصاص پیدا می‌کند، اما وقتی مبلغ 3 میلیارد تومان برای این منظور به بهزیستی انتقال شود، این سازمان نمی‌تواند این مبلغ را به منظور دیگری خرج کند. با توجه به محدودیت مالی بهزیستی این مسأله کمک بسیار بزرگی به این سازمان است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده