ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روزنامه قانون: قضیه بورسیه های غیر قانونی بالاخره چه شد؟!

روزنامه قانون: قضیه بورسیه های غیر قانونی بالاخره چه شد؟!

قانون/ متن پیش رو در قانون منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

«دانشجویان بورسیه‌‌ متخلف از تحصیل محروم می‌شوند.» این جمله نجفی در اواسط مهرماه سال گذشته، حسن‌ختام یک سال بحث و جدل بر سر 3000 بورسیه غیرقانونی‌ای بود که سال 92 و با شروع دولت یازدهم، در رسانه‌ها منتشر شد. وقتی این خبر منتشر شد، همه تصور کردند دیگر داستان تمام شده و یادگاری دولت نهم و دهم به تاریخ سپرده شد اما واکنش برخی افرادی که احساس می‌کردند در قضیه بورسیه‌ها در حق آنها ظلمی صورت گرفته است باعث شد تا این ماجرا همچنان ادامه یابد. در تیرماه امسال مقام رهبری از رسانه‌ای شدن این ماجرا انتقاد کردند. این اتفاق باعث شد تا برخی از افراد که بعضا از عوامل تبعیض در فضای آموزشی دولت گذشته بودند دولت حاضر را زیر فشار بگذارند و حتی از وزارت علوم بخواهند تا در این قضیه عذرخواهی کند. وزارت علوم از ابتدا بنا به مصالح فراوان قصد فاش‌گویی نداشت. اکنون فرصتی پیش آمده تا وزیر علوم جدای از همه مصلحت‌اندیشی‌های غیرضروری، یکبار برای همیشه از پشت پرده بورسیه‌ها با مردم سخن بگوید.
2100 پرونده ایراد نداشت
مهرماه گذشته سرپرست وزارت علوم وقت، محمدعلی نجفی اعلام کرد: « از تعداد 3000 پرونده، 2100 پرونده ایراد ندارد.» بعد از آن محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه نیز در مورد آخرین وضعیت پرونده بورسیه‌های غیرقانونی و شکایت 2100 نفری که پرونده آنها ایراد نداشته، گفته بود: «اگر اسامی بورسیه‌ها طبقه‌بندی شده باشد، انتشار اسامی ممنوع است بنابراین شکایت بشود یا نشود قوه قضاییه ورود پیدا می‌کند. اگر اسناد طبقه‌بندی نشده باشد نیاز به شکایت شاکی خصوصی دارد و دادستان بدون شکایت امکان رسیدگی به پرونده را ندارد.» محمدعلی نجفی، سرپرست وزارت علوم درباره آخرین وضعیت بورسیه‌هایی که ادعا می‌شود در سال‌های گذشته غیرقانونی بورس شده‌اند و آمارهای ضدونقیض در این زمینه گفته بود: «آمارهایی که وزارت علوم در این زمینه داده ضد و نقیض نبوده و روشن و شفاف است. همان طور که گفته شده بود کمیسیون پنج نفره‌ای مسئولیت تطبیق وضعیت این بورسیه‌ها را با ضوابط و آیین‌نامه‌های وقت که درباره بورسیه شدن آنها تصمیم‌گیری شده، بررسی می‌کند. در این زمینه به پرونده 450 دانشجو و بورسیه شده رسیدگی و وضعیت آنها مشخص شده است. 480 نفر نیز از بورسیه‌های اعلام شده که مربیان دانشگاه‌ها بودند تا حدودی وضعیت‌شان مشخص شده و پرونده‌های آنها برای تصمیم‌گیری به هیات امنای دانشگاه‌ها ارسال شده و تکلیف‌شان مشخص شده است. حدود دوهزار و 100 نفر از این افراد براساس بررسی‌های اولیه اداره‌کل بورسیه وزارت علوم مشکلی از نظر ادامه تحصیل ندارند، بنابراین در این بین تکلیف 1100 نفر باقی می‌ماند که در دست بررسی هستند.»
تنها 36 نفر اخراج شدند
بعد از همه بگیر و ببندها و اینکه در نهایت مشخص شد از میان این 3000 پرونده تنها نزدیک به 800 پرونده دچار مشکل شده، خیلی‌ها انتظار داشتند وزارت علوم عذرخواهی کند. همان زمینه نجفی اعلام کرد: «وزارت علوم از چه چیزی عذرخواهی کند؟!حداقل ۸۴۰ نفر شرایط استفاده از بورس را نداشته‌اند ولی استفاده کردند. حالا باید عذرخواهی هم بکنیم؟ می‌توانستیم هر ۸۴۰ نفر را اخراج کنیم اما فقط ۳۶ نفر را اخراج کردیم و بقیه می‌توانند با هزینه شخصی ادامه تحصیل دهند» در واقع سرانجام در آذرماه سال گذشته وزارت علوم با پیگیری‌های نهادهای نظارتی از جمله دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور، دراطلاعیه ای با اعلام تعداد تنها۳۶نفر محروم از تحصیل به علت دریافت بورس غیرقانونی، همه را متعجب کرد.
به بعضی‌ها ظلم شده
اما اوایل تیرماه امسال بود که رهبری انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه‌ها به مسئله بورسیه و اتفاقات وحواشی آن اشاره کردند و از ماجرای بورسیه‌ها به عنوان یکی از غلط‌ترین کارهای یکی، دو سال اخیر یاد کردند: «اگر راست هم بود این حرف -که البته بعد تحقیق کردند، معلوم شد به آن شکل، راست هم نیست. آن‌طوری که روزنامه‌ها با آن بازی کردند هم نبود؛ به ما گزارش‌های دقیق و بر اساس بررسی‌ها دادند- راهش این نبود که ما مسئله را روزنامه‌ای کنیم. یک تعدادی برخلاف قانون یک امتیازی به‌دست آوردند؛ خیلی خب، راه قانونی وجود دارد: لغو کنند آن امتیاز را؛ سروصدا ندارد. جنجال درست کردن، حاشیه درست کردن است و این سمّ برای محیط علمی است که بایستی با آرامش کار خودش را دنبال بکند. این سم را متأسّفانه افرادی بر اساس همان پایه‌های بینش فکریِ مبنی بر سیاسی‌کاری و سیاست‌بازی به کام دانشگاه کشور ریختند؛ چرا؟ علاوه بر اینکه ظلم هم شد -به خیلی‌ها ظلم شد- هم خلاف قانون بود این کار، هم خلاف تدبیر بود این کار، هم خلاف اخلاق بود؛ آن‌وقت مدام دم از اخلاق هم می‌زنند. توبه‌فرمایان چرا خود توبه کمتر می کنند! این کار اخلاقی بود؟ حاشیه‌سازی نشود. نگذارید محیط آموزش عالی اسیر حواشی بشود» گرچه رهبری هم اعلام کرده‌اند که بخشی از این اتفاق واقعی بوده و بخشی دیگر غیرواقعی، ما هنوز با سکوت وزارت علوم مواجهیم. گرچه در پرونده بورسیه‌ها، وزارت علوم خوب عمل کرد اما این سکوت چندان به نفعش نخواهد بود.

سخنگوی کمیسیون آموزش: وزارت علوم باید مواضع اش را اعلام کند

بعد از صحبت‌های رهبری خبری از وزارت علوم منتشر نشد. همه آنهایی که زمانی پیگیر این بورسیه‌ها بودند الان سوال‌شان این بود که آیا واقعا ظلمی صورت گرفته. غیرقانونی بودن بخشی از این بورسیه‌ها کاملا محرز بود اما بخشی دیگر که رهبری از آن صحبت کرده بودند، چه می‌شد؟ برای همین سوالات بود که سراغ قاسم جعفری، سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس رفتیم تا ببینیم واقعا داستان آن بخش از صحبت‌های رهبری چه می‌شود.تا قبل از اینکه در تیرماه امسال سخنان رهبری درباره بورسیه‌های تحصیلی منتشر شود، ما فکر کردیم همه چیز تمام شده و این پرونده هم مثل خیلی از پرونده‌های دیگر به تاریخ پیوست اما رهبری گفتند در این پرونده به بعضی‌ها ظلم شده. از آنجایی که وزارت علوم تاکنون درباره این قضیه سکوت کرده، می‌خواهم بدانم وزارت علوم قرار است چه کند؟ شما تا به حال پیگیری کرده‌اید؟ ما بارها هم به رسانه‌ها اعلام کرده‌ایم و مسئولان را به کمیسیون فراخوانده‌ایم و از آنها توضیح خواسته‌ایم. رهبر به عنوان حاکم اسلامی، حکمی علنی را اعلام کردند که در این زمینه به عده‌ای ظلم شده است. باید مظلوم شناسایی شده و اعاده حق و حیثیت برای او شود و از طرف دیگر ظالم هم باید شناسایی شود و بررسی شود که آیا تعمد بوده یا غیرتعمد و برخورد قانونی و منطقی انجام شود. خطاب این حکم هم اولش به شخص وزیر است. کمیسیون اصل 90 و همین‌طور کمیسیون آموزش هم باید نظارت کنند. اگر وزارت علوم وارد میدان نشود، دادستان به عنوان مدعی‌العموم برای تحقق‌بخشی به حکم رهبری وارد میدان خواهد شد. کل مسئله ما همین است و امیدواریم آقایان منطقی وارد شوند و کارشان را انجام دهند. تا به حال کاری انجام شده از طرف وزارتخانه؟ به نظرم می‌رسد آقای وزیر اندکی در رخوت است. شاید هم این حرکتش پیامی دارد و آن‌هم اینکه خیلی میلی به حوزه وزارت‌علوم ندارد و جدی وارد میدان نمی‌شود و چابکی نشان نمی‌دهد. امیدوارم تا زمانی که در این حوزه فعالیت می‌کند حداقل به وظایف سمتش بیشتر توجه کند. زمانی که فرجی دانا در این سمت بود چنین اتفاقی رخ داده و کسی که باید پاسخگو باشد بالطبع اوست. فکر نمی‌کنید اینکه آقای فرهادی بخواهد درباره این اتفاق پاسخگو باشد و درباره چند و چون کار توضیح دهد، کار دشواری است؟ ما وزارت را به عنوان شخصیت حقوقی می‌شناسیم نه به عنوان فرد. ما درخواست‌مان از آقای وزیر این است که برای حل و فصل قضیه وارد میدان شود. شخصیت حقوقی این وزارتخانه برای ما مهم است که بخواهد این مشکل را حل کند. ما باید سراغ وزیر برویم. تمام تعهدات یک شخصیت حقوقی با تغییر مدیریت، منتقل می‌شود. طبیعتا ایشان هم باید همین‌کار را انجام دهد و پاسخگوی این سوال مجلس باشد. خب الان چه انتظاری از وزارت علوم دارید، اینکه بورسیه‌هایی که در حق‌شان ظلم شده دوباره به جریان بیفتد؟ شفاف، روشن و عینی نه با ابهام‌گویی بیان کند که در مقابل آنچه رهبری فرمودند که ظلم شده، دقیقا آن نقطه‌ای که ظلم شده کجا بوده و برای جبران این ظلم چه‌کرده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X