ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جوان نوشت: ماهیت ضداستکباری مراسم 13 آبان غیرقابل تغییر است

جوان نوشت: ماهیت ضداستکباری مراسم 13 آبان غیرقابل تغییر است

روزنامه جوان/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

روز ملی مبارزه با استکبار جهانی در حالی امسال همچون سال‌های گذشته در 13آبان برگزار می‌شود که برخی در داخل کشور به دنبال آن هستند که ضمن ایجاد تغییر در ماهیت برگزاری این مراسم برای حذف دائمی مراسم این روز زمینه‌چینی کنند؛ روزی که یادآور اتفاقات مهم و تاریخ‌‌ساز در صحنه سیاسی کشور است. این تلاش در حالی اتفاق می‌افتد که مرور تاریخ وقایع 13آبان بیانگر این واقعیت است که بخش بزرگی از اتفاقات این روز در تعامل مستقیم با استکبارستیزی است.

تبعید امام خمینی(ره)
واقعه نخست مربوط به تبعید امام خمینی (ره) به ترکیه در سال 1343 است؛ اقدامی که باعث آن اعتراض‌های روشنگرانه این رهبر مبارز به قانون امریکایی کاپیتولاسیون بود. بر این اساس، کاپیتولاسیون یا حق قضاوت کنسولی حقی است که به اتباع بیگانه داده می‌شود و آنها را ازشمول قوانین کشور مصون و مستثنی می‌کند، در واقع در صورت ارتکاب جرم در خاک کشور، دولت میزبان حق محاکمه آن مجرم را ندارد. درست در سال 1342 بود که کابینه اسدالله علم به دستور شاه، پیشنهاد امریکا مبنی‌بر اعطای مصونیت قضایی به اتباع امریکایی را به صورت یک لایحه قانونی در هیئت دولت تصویب کرد. چندی بعد این خبر به امام خمینی (ره) رسید و ایشان نسبت به این اتفاق که زمینه‌ساز سلطه جدی جریان استکباری بر کشور می‌شد، فریاد خشم و خروش برآورد. بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در اعتراض به این طرح سلطه‌گرانه فرمودند: «... دولت با کمال وقاحت از این امر ننگین طرفداری کرد، ملت ایران را از سگ‌های امریکایی پست‌تر کردند. اگر چنانچه کسی یک سگ امریکایی را زیر بگیرد، بازخواست از او می‌کنند،‌ اگر شاه ایران یک سگ امریکایی را زیر بگیرد بازخواست می‌کنند و اگر چنانچه یک آشپز امریکایی شاه ایران را زیر بگیرد، مرجع ایران را زیر بگیرد، بزرگ‌ترین مقام ایران را زیر بگیرد، هیچ کس حق تعرض ندارد...»

کشتار دانش‌آموزان
واقعه مهم دیگری که در 13آبان به وقوع پیوسته و این روز را مرجع مبارزه با استکبار قرار داده است، به خاک و خون کشیده شدن دانش‌آموزان و دانشجویان انقلابی در زمین چمن دانشگاه تهران در سال 1357 بود؛ روزی که دانش‌آموزان مدارس را تعطیل کرده بودند و در لبیک به حرکت انقلابی و ضداستکباری امام خمینی(ره) به جرگه راهپیمایان پیوستند. این حرکت با پیوستن دانش‌آموزان به دانشجویان در دانشگاه تهران و زمین چمن این دانشگاه اجتماعی گسترده را تشکیل داد که حکومت شاه نتوانست آن را بربتابد، از این رو بود که مأموران این اجتماع را به خاک و خون کشیدند و 56 دانش‌آموز و دانشجو را در این روز به شهادت رساندند.

تسخیر سفارت امریکا
اما اوج تحولات ضداستکباری 13آبان، ‌به ماجرای تسخیر سفارت امریکا در تهران توسط دانشجویان خط امامی باز می‌گردد؛ حرکتی که بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آن را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول نام نهادند. این روند در حالی شکل گرفت که ایالات متحده سال‌ها خاک ایران را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده بود و در پی آن بود که پس از انقلاب اسلامی نیز با سوار شدن بر موج تحولات، مانع از شکل‌گیری یک حکومت مستقل در ایران شود اما تسخیر سفارت آنها در ایران و انتشار هزاران سندی که از داخل این سفارت کشف شده بود، چهره ایالات متحده را نزد مردم ایران، ‌زشت‌تر از هر زمان دیگر نمود. شاید همین واقعه باعث شد ایالات متحده چهره واقعی خود را برای مردم ایران افشا و انواع و اقسام فشارها برای سرنگونی کشورمان را به کار ببندد؛ فشارهایی که از حمله مستقیم نظامی به خاک ایران شروع و در ادامه به تحریم‌های گسترده منجر شد و حتی کار را به آنجا رساند که از دشمنان جمهوری اسلامی ایران که درگیر جنگ با کشورمان بودند نیز حمایتی آشکار کرد.

ماهیتی غیرقابل کتمان
اما این تنها نمونه‌ای کوچک از مجموعه جنایاتی است که ایالات متحده به صورت مستقیم و غیرمستقیم علیه مردم و نظام کشورمان مرتکب شده است. تجهیز و کمک به عراق در جریان جنگ هشت ساله این کشور با جمهوری اسلامی، کمک مالی و اطلاعاتی به گروهک‌های تروریستی از جمله منافقین و جندالشیطان که منجر به کشته شدن صدها هزار شهروند ایرانی شده و همچنین طراحی و برنامه‌ریزی برای ترور دانشمندان هسته‌ای کشورمان را نیز باید به پرونده جنایات این کشور در قبال جمهوری اسلامی اضافه کرد. علاوه بر این شاید مهم‌ترین تقابلی که چند سالی است از سوی ایالات متحده در خصوص جمهوری اسلامی به کار گرفته شده، موضوع تحریم‌های غیرانسانی و یکسویه این حکومت علیه کشورمان ‌است؛ تحریم‌هایی که امریکا مدعی است بر اساس آن به دنبال زمینگیر کردن حکومت ایران است اما در حقیقت استفاده از یک نوع ترور خاموش برای هدف قرار دادن مردم ایران است. واقعیت آن بود که ایالات متحده به رغم ژست‌های بشردوستانه خود، نوک پیکان تحریم‌ها را به سوی حوزه ‌نیازهای اساسی مردم ایران نظیر دارو، قطعات هواپیماهای مسافربری و مواد غذایی هدف گرفت تا ثابت کند امریکا در روزگار نو نیز هنوز دست از خصلت جنایتکارانه خود برنداشته است.

امریکا نیازمند یک تغییر
حال در اوج مخاصمه‌های امریکا با جمهوری اسلامی و در حالی که پرونده گزینه نظامی آنان علیه کشورمان (به گفته خودشان) هنوز روی میز است، جمهوری اسلامی به دنبال اعتماد‌سازی جهانی بر سر پرونده فعالیت‌های صلح‌آمیز خود است؛ موضوعی که باعث شده برخی به بهانه آن به دنبال عادی‌سازی روابط با ایالات متحده امریکا باشند و این روند را از مسیر حذف روز مبارزه با استکبار جهانی دنبال کنند. این در حالی است که به نظر می‌رسد آنان فراموش کرده‌اند تخاصم ایران و امریکا قدمتی به بلندای عمر نظام جمهوری اسلامی دارد و قرار نیست با چند روز مذاکره، این روابط عادی شود. تمام اینها نیز در حالی است که هنوز تغییری در سیاست‌های یکسویه امریکا در قبال کشورمان دیده نمی‌شود و قطعاً اگر مردم ایران روزی بخواهند به سیگنال‌های مذاکره با ایالات متحده پاسخ دهند، بی‌شک به دنبال یافتن نشانه‌ای از تغییر در مواضع ایالات متحده در قبال ایران خواهند بود؛ تغییری که رکن اصلی آن عذرخواهی رسمی از ملت ما، به خاطر 36 سال جنایت و دشمنی در قبال کشورمان است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X