ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

اعتماد نوشت: «محرمانه‌ها» و «خیلی‌محرمانه‌ها»ی زنجانی در دادگاه

اعتماد نوشت: «محرمانه‌ها» و «خیلی‌محرمانه‌ها»ی زنجانی در دادگاه

اعتماد/ متن پیش رو در اعتماد منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست

دیگر نگرانی‌ را در لرزش پاهایش نمی‌توان دید، او که آنچنان محکم شده که پشت جایگاه می‌رود و رو در رو به وکلای شاکیانش می‌گوید: «طلبکار هم شده‌اید؟». حالا حجم پرونده‌هایی که بر سبد چرخ‌دار حمل می‌شوند، از او فردی ساخته که محکم می‌ایستد و دفاعیات خود را صفحه به صفحه می‌خواند. دفاعیاتی که نام مردانی را بر زبانش جاری می‌سازد که روزی منکر همه ارتباطات بوده و هر معامله‌ای حتی در حد یک عدد چوب کبریت را هم رد می‌کردند. او که بدهی خود به شرکت نفت را پول خردی بیش حساب نمی‌کند، اما روزی متهم بود که به تمام ایرانیان ١١٠ هزار تومان بدهکار است. بابک زنجانی پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات خود را نیز با نام دولتمردان قبلی و فعلی آغاز کرد. زنجانی این‌بار هم متهم می‌کند، این‌بار هم تمام حرف‌هایش خطاب به وزیری است که در تمام صحبت‌هایش چند باری زنجانی را مورد خطاب قرار می‌دهد و فریاد بازپس‌گیری بیت‌المال سرمی‌دهد. آنجا که صراحتا اعلام می‌کند پول نفت ایران قاچاق است، گریزی کنایه‌آمیز به سخنان وزیر نفت می‌زند. گویی پول‌هایی که نفتی‌ها اعلام کرده‌اند که باید از سلامت آنها باخبر شوند تا از زنجانی قبول کنند خیلی به مذاق متهم نفتی خوش نیامد تا زنجانی خطاب به زنگنه بگوید: «پول‌تان را از امامزاده نیاوردید، پس همین که هر چی آوردند بهت دادند را بگیر!» زنجانی اما دیروز خود را طلبکار هم دانست. طلبکاری که حاضر است تمام دنیا را بگردد و هر اموالی که از بانک مسکن موجود است را به نام طلب خود بگیرد. متهم نفتی انگار دل خوشی از سعید مرتضوی ندارد. او که در نخستین جلسه دفاعیات خود حسابی از در تعریف و تمجید از وزیران دولت دهم وارد شد، در قسمتی از آن، به معاملات با سازمان تحت سرپرستی مرتضوی می‌رسد. «١٠ روز قبل از تحریم، چهار میلیارد یورو به سازمان تامین اجتماعی پول دادم و از این رو تنها ترفندی که به ذهنم رسید این بود که از امارات با وزیر نفت تماس گرفتم و از او خواستم تا به جای چهار میلیارد یورویی که به تامین اجتماعی پرداخت کردم، دو میلیارد یورو، شرکت بخرم یا پول را به هر جایی که می‌خواهند حواله کنند». اما معامله‌ای که با مجوز محمود احمدی‌نژاد انجام شد، با این جمله مرتضوی که «امضای من دیگر اعتبار ندارد، » پایان یافت. زنجانی حالا بعد از دو جلسه از اعلام دفاعیات خود آنقدر اطمینان دارد که حتی کارهای خود را اساسا اخلال در نظام اقتصادی کشور نمی‌داند.

از بازداشت مدیرعامل بانک مسکن جلوگیری کردم
بابک زنجانی در پنجمین جلسه رسیدگی به اتهاماتش و در ادامه قرائت دفاعیات از خود در برابر اتهامات وارده افزود: بانک مسکن هیچ طلبی از من ندارد، پولم را برداشته و حتی طلبکار شده است. زنجانی، خطاب به بانک مسکن گفت: اگر خوب یا بد پولم را برگردان؛ اومدی چی می‌گی به جان من چسبیدی. به گفته متهم اصلی پرونده میلیاردر نفتی، بانک مسکن برای کارکردن با بانک اف.‌ای.‌ای. بی‌به بانک مرکزی نامه نوشت که بانک مرکزی نیز در پاسخ به بانک مسکن اعلام کرد می‌تواند با این بانک کار کند اما با مبلغ محدودی که خود بانک تشخیص دهد. وی از واریز ٦٥ میلیارد تومان به بانک مسکن خبر داد و گفت: پنجشنبه‌ها، شرکتم تعطیل بود و خودم تنهایی در این روز به شرکت می‌رفتم تا کارهای هفتگی را انجام دهم که یک روز ساعت ١١صبح بانک مسکن در تماس با من گفت که سریعا می‌خواهد مرا ببیند؛ در نشستی با کل اعضای هیات‌مدیره، مدیر حقوقی و اداره بین‌الملل بانک مسکن، آنها به من گفتند به شخصی ٦٥ میلیارد تومان بدون چک و سفته پول داده‌اند و این فرد، پول را پس نداده است. وی اضافه کرد: بانک مسکن در آن نشست به من گفت که شنبه باید به دادگاه مفاسد اقتصادی بروند و با وجود نبود این مبلغ در بانک، بازداشت می‌شوند و آنها از من خواستند تا ٦٥‌میلیارد تومان به حساب بانک مسکن بریزم و من نیز در شعبه ونوس بانک مسکن پول را به حساب شرکتی واریز کردم. این متهم، ادامه داد: من، پول را به اعتبار این افرادی که در آن نشست بودند، واریز کردم و آنها گفتند که پول را یک هفته‌ای تحویل می‌دهند اما با گذشت سه ماه نه تنها پولم را برنگرداندند که به تماس‌هایم نیز پاسخ ندادند تا اینکه حضوری به آنجا مراجعه کردم و گفتند وجه نقد نداریم؛ اما جای آن چند ملک به تو می‌دهیم که آنها هفت ملک تحویل من دادند اما سند آنها را به نام من نکردند. بابک زنجانی خاطرنشان کرد: جالب اینجاست آنها بعدها مدعی شدند شخصی به نام ر. ک که یک کارمند است و ماهیانه پنج میلیون تومان حقوق می‌گیرد، ٦٥ میلیون یورو و همان ٦٧ میلیارد تومان را دستی به من زنجانی پول داده و من نیز در ازای آن، مبلغ مورد نظر در حساب بانک مسکن پرداخت کرده‌ام. میلیاردر نفتی به این قسمت از توضیحات که رسید، ادامه داد این فرد کارمندی است که در تمام عمرش ٦٥ میلیون یورو را یک جا ندیده است. در این هنگام، وکیل بانک مسکن نیمه خیز شد و اظهار کرد: «من می‌گویم و پاسخ می‌دهم. »که متهم نفتی چنین جواب داد: «یک کدام را بگو » و بعد، تهدید کرد، هر طور شده پولش را از بانک مسکن پس می‌گیرد. قاضی صلواتی نیز چنین پاسخ داد: البته مدیرعامل بانک مسکن به خاطر پرونده سه هزار میلیاردی در همین شعبه ١٥ در حال محاکمه است.

کار من هیچ گونه اخلال در کشور محسوب نمی‌شود
به گزارش ایرنا، زنجانی در ادامه دفاعیات خود گفت: بنابراین با توجه به توضیحاتم هیچ گونه اخلال در نظام اقتصادی کشور نمی‌توانسته است رخ دهد و من این همه لوح تقدیر از افراد مختلف دریافت کردم. متهم به موضوع نرم‌افزار‌ای وان تو‌ای وان که در کیفر‌خواست ذکر شده بود، اشاره کرد و گفت: در کیفر‌خواست اعلام شده بود که این نرم افزار مرتبط با کارت‌های بانکی خالی از وجه است. در پاسخ به این اتهام باید بگویم ساختن نرم افزار جزو وظایف بانک بوده است. زنجانی در خصوص خالی بودن کارت‌های بانکی نیز مدعی شد کارتی که عابر بانک چاپ می‌کند از روز اول فاقد وجه است و متناسب با حساب مشتری چاپ و سپس تکمیل می‌شود بنابراین بانک من سال‌ها به کشور خدمت کرده است. وی به متهم ردیف سوم اشاره کرد و گفت: با مسوولیتی که ایشان در گذشته داشتند کاری ندارم. ایشان از دوستان من بودند در مورد نامه‌ای هم که در جلسه سوم قرائت کیفرخواست خوانده شد نیز باید بگویم این مساله یک امر داخلی بوده است و بین هر پدر وپسری ممکن است بحث‌هایی صورت بگیرد. متهم نفتی مدعی شد متهم ردیف سوم از مسوولیت خود برای وی هیچ کاری و کمکی نداشته است. زنجانی ادامه داد: با هیچ مجموعه‌ای از طریق آقایان «ف» و «ش» آشنا نشدم و اینکه می‌گویند من از طریق این افراد با وزارت نفت آشنا شدم، حرفی غلط است.

شب داخل سفارت ایران در امارات خوابیدم
میلیاردر نفتی با بیان اینکه خبر تحریم شدنم را در امارات شنیدم، گفت: در آن زمان در گیت امارات بودم که همان لحظه مرا گرفتند و ٩ شب در سفارت ایران خوابیدم. بابک زنجانی در بخش دیگری از قرائت دفاعیات به زمان تحریم شدن و علت این امر اشاره کرد و افزود: دی ماه ٩٢ بود که تحریم شدم. وی افزود: در آن زمان در گیت امارات متحده عربی، خبر تحریم شدنم را شنیدم و در همان لحظه از گیت مرا گرفتند و به من گفتند برای شما دستور استرداد آمده است. وی اضافه کرد: اگر بچه‌های وزارت اطلاعات و دوستانم نبودند، نمی‌توانستم برگردم و ٩ شب در سفارت ایران خوابیدم تا برایم دستور بگیرند. بابک زنجانی با بیان اینکه وقتی کسی یا بانکی یا شرکتی تحریم می‌شود، علت تحریم شدن در نامه‌ای به آن فرد اعلام می‌شود، چنین ادامه داد: خزانه‌داری امریکا یا اروپا اگر بانکی یا شخصی را تحریم می‌کند دلایلش را در نامه‌ای برای آن فرد توضیح می‌دهد که در نامه من چنین آمده است؛ شما به دلیل کمک کردن به وزارت نفت جمهوری اسلامی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی و داشتن نقش کلیدی در جابه‌جا کردن پول و طلا مورد تحریم قرار گرفته‌اید. وی، اضافه کرد: فرد مورد تحریم قرار گرفته حق و وقت برای اعتراض دارد اما وقتی چیزی مشخص است چگونه می‌توان اعتراض کرد،
هر چند وکلای من موضوع را پیگیری می‌کنند، اما نمی‌توانم اصرار کنم، چون مدارک دست آنهاست و باید ١٠ تا ١٥سال زندان آنها را تحمل کنم.

پول نفت ایران قاچاق و کالای سیاه است
بابک زنجانی با بیان اینکه پول نفت ایران یکی از اصلی‌ترین قاچاق‌ها و کالای سیاه در دنیا است، گفت: مگر وزارت نفت پولش را امروز از امامزاده آورده که از من پول تمیز می‌خواهد. متهم اصلی پرونده نفتی در بخشی دیگر از قرائت دفاعیات خود به موضوع تحریم‌های بانک مرکزی ایران، وزارت نفت، کشتیرانی و بیمه اشاره کرد و گفت: چند روز است در رسانه‌ها می‌گویید اگر زنجانی می‌خواهد پول بدهد باید چک کنیم پولش خیلی تمیز باشد و حاصل فروش هرویین، اسلحه و مواد مخدر نباشد و این در حالی است که نفت ایران در حال حاضر جزو کالاهای قاچاق است و پول سیاه محسوب می‌شود. وی با طعن و کنایه خطاب به شرکت نفت ادامه داد: شما پول‌تان را از امامزاده نیاوردید پس همین که هر چی آوردند بهت دادند را بگیر! میلیاردر نفتی اظهار کرد: امریکا پس از تحریم این شرکت‌ها، کشورهای چین، هند، مالزی، کره، ترکیه و فکر کنم پاکستان را تنها مجاز دانست از ایران نفت بخرد و به آنها اعلام کرد حق ندارند در ازای خرید نفت به ایران پول پرداخت کنند. وی افزود: ایران به جز این چند کشور از هیچ جای دیگر واردات ندارد و از این رو سنگ پا و سنگ قبر و هر چه که فکر کنی از چین وارد می‌کند در حالی که ما باید داروهای‌مان را از شرکت‌های اروپایی تامین کنیم. بابک زنجانی تصریح کرد: آن چهار شماره حسابی که اول دادگاه اعلام کردم جزو همین حساب‌هاست که نه می‌شود به آن پول ریخت و نه می‌شود از آن پول برداشت کرد. وی یادآور شد: اگر کسی توانسته پنج دلار به این چهار شماره حساب حواله کند من دستانم را بالا می‌برم و می‌گویم تسلیم هستم. میلیاردر نفتی با بیان اینکه وزارت نفت شخصا در خارج از کشور حساب داشت گفت: وزارت نفت شماره سوییفت داشت و با این سوییفت نقل و انتقال برات و حواله انجام می‌داد که با تحریم، سوییفت این وزارتخانه نیز حذف شد و بانک مرکزی نیز در اثر تحریم چنین وضعیتی دارد. وی اضافه کرد: روزی که حساب‌های بانک مرکزی را بستند سیل عجیبی از آدم‌ها در بانک من بودند تا پول‌های‌شان را نجات دهند در غیر این صورت ٣٠ سال باید به دنبال پول خود می‌گشتند. بابک زنجانی خاطرنشان کرد: من جوابگوی ٥٠ تا ١٠٠ نفر از آدم‌ها هستم که شاید نمی‌توانم نامی از آنها ببرم.

احمدی‌نژاد و سعید مرتضوی در قرائت دفاعیات بابک زنجانی
بابک زنجانی در ادامه قرائت دفاعیات امروز در دادگاه انقلاب تهران از محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت قبل و سعید مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی نام برد. وی در برابر اتهامات وارده که در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به صورت علنی برگزار شد به موضوع ارتباطش با سازمان تامین اجتماعی و سعید مرتضوی و همچنین حضور احمدی‌نژاد در پرونده‌اش اشاره کرد. میلیاردر نفتی با بیان اینکه افراد تا ١٥ روز بعد از تحریم فرصت دارند اقدامات لازم را انجام دهند، گفت: ١٠ روز قبل از تحریم، چهار میلیارد یورو به سازمان تامین اجتماعی پول دادم و از این رو تنها ترفندی که به ذهنم رسید این بود که از امارات با وزیر نفت تماس گرفتم و از او خواستم تا به جای چهار میلیارد یورویی که به تامین اجتماعی پرداخت کردم، دو میلیارد یورو، شرکت بخرم یا پول را به هر جایی که می‌خواهند حواله کنند. بابک زنجانی با طرح این سوال که چرا از تامین اجتماعی اقدام کردم نه شرکت اچ کی، گفت: پاسخش روشن است، شرکت اچ کی نیز تحریم شده بود اما کسی با سازمان تامین اجتماعی کاری نداشت. وی اضافه کرد: چهار روز باقی مانده از فرصت ١٥ روزه به ایران آمدم و نزد مرتضوی، مدیرعامل سابق سازمان تامین اجتماعی رفتم و به او گفتم دستم به دامنت، دو میلیارد یورو از چهار میلیارد یورو پول واریزیم به تامین اجتماعی را شرکت بخرید که او از من خواست تا نزدش بروم. وی، خاطرنشان کرد: من، نزد او رفتم و او گفت بیا بنشین و من نیز نشستم که در آنجا فیلم گرفتند و فیلم آن را در مجلس نشان دادند. بابک زنجانی اظهار کرد: فردای آن روز مرتضوی را بازداشت و روز بعد آن، او را آزاد کردند؛ اما دیگر او پاسخ تماس‌هایم را نداد؛ تا اینکه وزیر نفت با احمدی‌نژاد صحبت کرد و سعید مرتضوی را پیدا کردند و نشستی با مرتضوی گذاشتیم و مرتضوی در این نشست گفت؛ شما چک‌ها را بدهید، من این کار را انجام می‌دهم که وزیر نفت به من گفت؛ چک‌ها را به ما بدهید، ما به تامین اجتماعی نامه می‌زنیم و مجوز می‌دهیم. میلیاردر نفتی، اضافه کرد: از بانک مرکزی و احمدی‌نژاد مجوزها را گرفتم و یک روز مانده به فرصت ١٥ روزه، نزد مرتضوی رفتم و به او گفتم این هم مجوز و این هم نامه، حالا خواهش می‌کنم با یک پیام پول‌ها را حواله کن که او نیز گفت؛ شرمنده‌ام؛ تا دیروز مدیرعامل بودم اما امروز حتی سرپرست هم نیستم و امضای من دیگر اعتبار ندارد.

*رضوانه رضایی پور

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X