ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ریشه ضرب المثل آش نخورده، دهان سوخته

ریشه ضرب المثل/ آش نخورده، دهان سوخته

خراسان/ هرگاه کسی گناهی مرتکب نشده باشد و مردم او را گناهکار بدانند، این مثل را گویند که مترادف است با مثل «گرگ دهن آلوده و یوسف ندریده» ‌و قصه آن چنین است: روزی شخصی به خانه یکی از آشنایانش رفت. صاحبخانه آش داغی برای او آورد. مهمان هنوز دست به سفره نبرده بود که دندانش درد گرفت و از شدت درد، دست، جلوی دهانش برد. صاحبخانه به خیال اینکه چون مهمان عجله کرده و مهلت نداده تا آش سرد شود دهانش سوخته است، به او گفت: «اگر صبر می کردی، آش سرد می شد و دهنت نمی سوخت.» مهمان از شنیدن حرف صاحبخانه، عرق شرم بر پیشانی اش نشست و در جواب گفت: «بله! آش نخورده، دهن سوخته!»
برگرفته از کتاب «تمثیل و مثل» گردآوری احمد وکیلیان

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده