ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

ظهیرالدینی، قنبری مهر و لطفی از ویلن‌نوازان جوان می‌گویند

ظهیرالدینی، قنبری مهر و لطفی از ویلن‌نوازان جوان می‌گویند

برنا/ نهمین جشنواره موسیقی جوان روز گذشته 12 شهریورماه میزبان هنرمندان بخش ساز ویلن و ویولا بود و هیات داوران این بخش نگاه متفاوتی را به ویلن‌نوازان جوان این جشنواره داشتند.
به نقل از روابط عمومی انجمن موسیقی ایران، بخش ساز ویلن و ویولا نهمین جشنواره موسیقی جوان با حضور هیات داوران این بخش سیاوش ظهیرالدینی، مرجان قنبری، ابراهیم لطفی عصر روز گذشته 12 شهریورماه در تالار رودکی به پیایان رسید. بر همین اساس مروری بر گفته‌های اعضای هیات داوران این بخش از جشنواره می‌کنیم.

پیشرفت نوازندگان ویلن قابل چشمگیر است

سیاوش ظهیر الدینی عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز ویلن و ویولا در خصوص ارزیابی خود از اجراهای نهایی این دوره از جشنواره گفت: به نظر من سال به سال بچه‌ها بهتر می‌شوند . در قیاس پارسال نوازندگان شرکت‌کننده خیلی خیلی سطح نوازندگی شان بالا رفته است.

وی ادامه داد: نوازندگانی که امسال بودند چه در دوره اول و چه دوم آنقدر کارشان درخشان است که تشخیص دادن و اصلح دانستن‌شان خیلی سخت است.

این نوازنده پیشکسوت ویلن با بیان اینکه جشنواره صد درصد به هدف خودش در زمینه استعدادشناسی و ایجاد انگیزه نزدیک شده، بیان داشت: تفاوت امسال و سال گذشته در زمینه پیشرفت نوازندگان خیلی فاحش است و این خود ثمره خوب جشنواره است.

ظهیرالدینی در خصوص نقاط ضعف و قوت نوازندگان جوان گفت: یکی از چیزهایی که در بین نوازندگان باید وجود داشته باشد درک و احساس است وقتی کسی قطعه‌ای را میزند باید درک آن را داشته باشد و تکنیک آن را بداند. وقتی هنرجو شناختی از درک و احساس قطعات اجرایی‌اش داشته باشد روز به روز درک و فهمش از موسیقی بیشتر می‌شود. در کنار اینها عواملی که این جشنواره‌ها را برنامه‌ریزی می‌کنند نباید صرفا به مسابقه بودن آن اکتفا کنند بلکه بایستی یکسری امکانات را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهد.

این عضو هیئت داوری جشنواره نهم موسیقی جوان در خاتمه پیشنهاد داد بعد از اتمام جشنواره در جهت حمایت از برگزیدگان کنسرت‌هایی برای آنها برگزار شود.

جشنواره موسیقی جوان ، موسیقی را از رخوت در آورده است

مرجان قنبری مهر عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان نیز گفت: جشنواره موسیقی جوان این توانایی و وجهه را دارد که رپرتوارهای مختلف را معرفی می‌کند.به نظر من کلیت برگزاری این اتفاق موسیقایی مثبت است چرا که موسیقی را از آن رخوت و رکود در آورده است.

این عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در شاخه ساز ویلن و ویولا در خصوص ارزیابی خود از اجراهای این بخش گفت: اجراها به نسبت بد نبود، نوازندگانی در این دوره حضور داشتند که خیلی خوب کار کرده بودند اما در مقابل بچه‌هایی بودند که کم کار کرده بودند و اجراهای خوبی نداشتند که این شاید به دلیل نداشتن زمان بوده چون نتواسنته بودند قطعات را خوب در بیاورند ولی به طور کلی خوب بودند.

وی ادامه داد: در هر گروهی چند نفر خاص بودند و این خاص و خوب بودن ارتباطی به سن و سال ندارد البته فکر کنم میزان اختلاف سنی که در این جشنواره در نظر گرفتیم زیاد است حال باید دید می‌شود این مسئله را اصلاح کرد یا خیر.

این نوازنده پیشکسوت ویلن با اشاره به اضافه شدن موسیقی کلاسیک به جشنواره موسیقی جوان گفت: روشی که هم اکنون وجود دارد و موسیقی کلاسیک سال گذشته و موسیقی محلی امسال به جشنواره اضافه شده؛ باعث می‌شود در همه قشرها تحرک ایجاد کند. وقتی ما رپرتواری را معرفی می‌کنیم می‌بینیم در همه ایران به دنبال آن می‌گردند. حال مهم نیست که بتوانند بنوازند یا نه بلکه مهم این است که این برنامه به همه ایران معرفی می‌شود چیزی که شاید به هیچ وسیله دیگری نمی‌شود چنین معرفی را صورت داد.

این عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان گفت: جشنواره موسیقی جوان این توانایی و وجهه را دارد که رپرتوارهای مختلف را معرفی کند. به نظر من کلیت برگزاری این اتفاق موسیقایی مثبت است چرا که موسیقی را از آن رخوت و رکود در آورده است.

قنبری مهر در خاتمه خاطر نشان کرد: در ایران جایی برای اجرای نوجوانان و جوانان‌مان وجود ندارد و این جشنواره فرصتی است که بچه‌ها به روی صحنه می‌آیند و آثارشان را می‌نوازند که در نوع خود بسیار خوب است.

باید از نوازندگان جوان حمایت کرد

ابراهیم لطفی دیگر عضو هیئت داوری نهمین جشنواره موسیقی جوان در بخش ساز ویلن و ویولا گفت : مثل همیشه بچه‌های با استعداد داشتیم و البته عده‌ای هم بودند که فاقد صلاحیت بودند.

وی ادامه داد: متاسفانه امکانات در شهرستان‌ها خیلی کم است و شاید اصلا نیست در مقابل استعدادهای خوبی در همین شهرستان‌ها وجود دارد. اما متاسفانه در این دوره ازتهران و کرج انتخاب شدند.

این نوازنده باسابقه ویلن بیان داشت: این آرزوی ماست که شرایطی فراهم شود تا امکانات تهران در همه شهرها هم برقرار شود تا عزیزانی که دارای توانمندیهایی هستند بتوانند شکوفایی پیدا کنند.

لطفی با بیان اینکه همه چیز حمایت می‌خواهد، گفت: اگر قرار باشد فردی استعدادش شکوفا شود نیازمند حمایت‌هایی در قالب‌های مختلف همچون داشتن استاد خوب است. شناسایی و حمایت‌های لازم از هر نظر می‌تواند برای نوازندگان نسل جوان موثر باشد.

این عضو هیئت داوری جشنواره نهم موسیقی جوان خاطر نشان کرد: جشنواره همیشه می‌تواند ایجاد انگیزه کند. با برگزاری چنین جشنواره‌هایی بچه‌ها سعی می‌کنند با ذوق و شوق خودشان را معرفی کنند. اگر این قبیل جشنواره‌ها نباشند، امکاناتی چون اجرا روی سن تالار رودکی برای هر کسی به وجود نمی‌آید.

وی افزود: جشنواره امکانات خوبی همچون کسب تجربه و جلوبردن اهداف و پیشرفت شان برای جوانان فراهم می‌کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده