ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

قلب ایران چگونه شکل گرفت

قلب ایران چگونه شکل گرفت

مشرق/ «تهران»؛ کلانشهری که امروز تمام دنیا آن را به عنوان «قلب ایران» زمین می‌شناسند، در روزگاری نه چندان دور دهی گمنام بود که مانند بسیاری از ده‌های امروزی جز برای اهالی شهرهای و دهستان‌های اطراف شناخته شده نبود.
امروز در اقصی نقاط جهان هرجا که نام ایران بیاید، تهران نیز به عنوان پایتخت این کشور اسلامی مورد توجه است و در معادلات طراز اول بین‌المللی جایگاهی ویژه دارد.

*دهی در مجاورت یک شهر باستانی
شناخت تهران از نظر فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و ... کار مشکلی است. این شهر در شمال شهرری و از جنوبی‌ترین نقاط قصران 1 بوده است.
تهران دهی گمنام در شمال شهر باستانی ری، که زمانی از کهن بنیادترین شهرهای مشرق ‌زمین بوده قرار گرفته و شمال آن بلندی‌های البرز و قصران نام داشت و تهران یکی از روستاهای جنوبی آن به‌شمار می‌رفته است.

*«طهران» در مسیر تهران
نگارش نام تهران، به صورت طهران تا همین سالهای اخیر، رایج بود. یاقوت حموی 2 تاریخ‌نویس مشهور با اینکه طهران را به کار برده، این کلمه را عجمی دانسته، فرهاد میرزا قاجار تهران را با «ط» آورده، اما علی‌قلی ‌میرزا اعتضادالسلطنه، نگارش تهران را با «ت» ترجیح داده است. با اینکه در دوره رضاشاه املای تهران رسمیت یافت، تا مدت‌ها برخی نویسندگان طهران می‌نوشتند. کسروی3، تهران را به معنای «جایگاه و سرزمین گرم و مرکب از دو جزء ته‌ (گرم)، و ران (جا)، دانسته و روی هم رفته آن را «گرمگاه»، معنا کرده است.

*پایتخت شدن این ده گمنام
به دلایلی مختلف آقامحمدخان، سرسلسله قاجاریه، تهران را به عنوان پایتخت انتخاب نمود و تهران، شکل و سیمای شهری یافت.
پس از آوردن آب‌ کرج به تهران، و افزایش مهاجرت به این شهر و ازدیاد جمعیت در آغاز سلطنت ناصرالدین ‌شاه، این شهر، کفاف جمعیت جدید را نمی‌داد. کاخ ها و بناهای دیوانی، خانه‌های اعیان و اشراف، مساجد و اماکن مقدسه و باغها، بخش اعظم این شهر را فرا گرفته بودند و ضرورت تحول در بافت شهری، کاملاً محسوس بود.
سپس، تصمیم گرفته شد تا برج و باروها را خراب و حصارها و دروازه‌هایی جدید برپا کنند و بدین ترتیب، تهران جدید یا «دارالخلافه ناصری» در محیطی وسیعتر از تهران قدیم، به وجود آمد.
دور شهر را خندق کنده، و دوازده دروازه ساخته شد. از این رو طهران، موسوم به «دارالخلافه ناصری» گردید.
میرزا ‌محرم خلیفه مدرس، ماده تاریخ آن را چنین سروده است:

طبع محرم با دل شاد از پی تاریخ گفت
 جاودان با فر یزدان باد شهر ناصری

1. یکی از بخشهای شهرستان شمیرانات در استان تهران.
2. شهاب‌الدین ابی‌ عبدالله یاقوت بن عبدالله الحموی الرومی البغدادی ملقب به «الشیخ الامام»، جغرافید‌ان و تاریخ‌نویس مشهور قرن هفتم هجری.
3. سید احمد حکم‌آبادی معروف به کسروی که توسط فداییان اسلام ترور شد.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X