ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

علت راه اندازی نشدن بورس ارز از زبان رئیس کمیسیون اقتصادی

علت راه اندازی نشدن بورس ارز از زبان رئیس کمیسیون اقتصادی

ایرنا/ عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان آنکه راه اندازی بورس ارز تا زمانی که دولت اصلی ترین تامین کننده ارز باشد، با موانع زیادی روبرو خواهد بود، تصریح کرد: هم اینک بودجه کشور با کسری مواجه است و اگر بخواهیم ارز را با قیمت پایین تر عرضه کنیم، مشکلات افزایش خواهد یافت.

ایرج ندیمی در گفت وگو با خبرنگار گروه اقتصادی ایرنا، با اشاره به تلاش دولت برای راه اندازی بورس ارز، اظهار داشت: موضوع ارز از چند وجه قابل بررسی است که یک بخش آن مربوط به دولت بوده و بخش دیگر آن منشأ خارجی دارد.

وی با بیان اینکه دولت نباید به هیچ عنوان ارز را حراج کند زیرا در آن صورت کسری در بودجه اجتناب ناپذیر خواهد بود، افزود: منشأ خارجی ارز نیز مربوط به افراد غیردولتی است که اختیار فروش ارز خود را دارند و در این بخش، اگر زمینه شفافیت و نظارت را فراهم کنیم و هرچه صرافی ها را بیشتر کنترل کنیم از رانت جلوگیری خواهد شد.

وی با بیان آنکه راه اندازی بورس ارز تا زمانی که دولت اصلی ترین تامین کننده ارز باشد، با موانع زیادی روبرو خواهد بود، تصریح کرد: هم اینک بودجه کشور با کسری مواجه است و اگر بخواهیم ارز را با قیمت پایین تر عرضه کنیم، مشکلات افزایش خواهد یافت؛ هرچند که سیاست های حفظ بازار باید در حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سیاست تک نرخی شدن ارز، ادامه داد: سیاست یکسان سازی نرخ ارز هم اینک نیز به نوعی وجود دارد، چرا که نرخ ارز را بازار تعیین نمی کند؛ اما اینکه هر کالایی با یک نرخ عرضه شود جفاکارانه است و کالاهای ضروری، مصرفی، لوکس و غیره هم تعریفی خاص دارند.

ندیمی با بیان آنکه هزینه های تک نرخی شدن ارز را پیشتر پرداخت کرده ایم، اضافه کرد: عرضه همه کالاها با یک نرخ واحد از رانت و بسیاری فسادهای دیگر جلوگیری می کند، اما جهات منفی دیگری نیز دارد.

وی خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا اقتصاد کشور را از حالت دولتی خارج کنیم که در این صورت همه چیز تحت مکانیزم بازار و رقابت سر و شکل می گیرد؛ اما تا وقتی که اقتصاد دولتی باشد باید مشخص شود که هزینه های تصمیمات به جیب چه کسی می رود؟

این نماینده مجلس در پایان تاکید کرد: باید تصمیمات به گونه ای باشد که به نفع تبانی و تسهیل رانت و رانت خواری نشود، بلکه به سود ذینفعان مرتبط و تعدیل هزینه ها باشد و نه افرادی که با دارا بودن قدرت های پولی و مالی می توانند به درآمدهای باد آورده دست یابند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X