ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نماینده دموکرات آمریکا مخالفت خود را با برجام اعلام کرد

نماینده دموکرات آمریکا مخالفت خود را با برجام اعلام کرد

واحد مرکزی خبر/ یک عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با صدور بیانیه‌ای مخالفت مخالفت خود را با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام کرد.

دن لیپینسکی Dan Lipinski در این بیانیه گفت: توافق هسته ای ایران باید براساس آنچه برای امنیت آمریکا در حال حاضر و آینده بهترین است و به جای مناقشه بیشتر موجب صلح بیشتر می شود،قضاوت شود.ما به خصوص پس از افتضاح آمریکا در عراق نیاز است برای صلح و امنیت پایدار تلاش کنیم.
لیپینسکی گفت:من برای مطالعه برجام وقت گذاشتم و قبل از این که تصمیم برای رای ندادن به آن بگیرم بدنبال اطلاعات زیادی رفتم.این تصمیم راحتی نیست.من نمی خواهم با ایران جنگ شود اما این انتخاب بین رفتن به جنگ و تایید توافق نیست.من بعد از بررسی دقیق معتقدم که ما با رد این توافق شانس بهتری برای صلح و حفظ تحریم ها علیه ایران و تلاش برای بهتر شدن این توافق داریم. برجام به ایران چیزهای زیادی می دهد و از آنها چیزهای کمی می خواهد و به آمریکا وجهان در کوتاه مدت و دراز مدت امنیت کمتر و مناقشه بیشتر می دهد. خاورمیانه با جنگ های مختلفی دست و پنجه نرم می کند و ایران همچنان یکی از بدترین تحریک کنندگان در منطقه است.

وی گفت: مهمترین علت مخالفت من با برجام ناکامی آن در برآورده کردن بسیاری از اهداف بیان شده دولت و به علاوه کاهش بیشتر تحریم ها در زمینه دسترسی ایران به تسلیحات متعارف نظامی و فناوری موشک بالستیک است.
این نماینده دموکرات گفت:نخست و مهمتر از همه این که مذاکرات آمریکا و پنج به علاوه یک برای این بود که ایران را از دستیابی به سلاح هسته ای بازدارد اما برجام موجب می شود ایران به کشور مشروع در آستانه هسته ای شدن تبدیل شود و به آنها اجازه می دهد گام هایی برای بدست آوردن ظرفیت بیشتر در توانایی هسته ای پس از ده سال بردارند. در صورتی که ایران این توافق را نقض کند،این چارچوب زمانی حتی کمتر هم خواهد شد. این توافق فقط دسترسی ایران به سلاح هسته ای را به تاخیر می اندازد و در عمل این دسترسی را در آینده قانونی می کند. برجام احتمالا دیگر کشورهای منطقه را تحریک خواهد کرد تا به سرعت تسلیحات هسته ای خود را بدست آورند.عربستان سعودی گفته است اگر به ایران اجازه برنامه هسته ای داده شده است،این کشور نیز دنبال کردن این برنامه را بررسی خواهد کرد.
دولت آمریکا گفته است ایران باید درباره برنامه تسلیحاتی قبلی خود و ابعاد نظامی احتمالی قبل از امضای هر نوع توافق،شفاف سازی کند زیرا اطلاع از گذشته برای درک قابلیت های ایران در مخفی کردن برنامه هسته ای در آینده مهم است اما در برجام هیچ بندی وجود ندارد که از ایران بخواهد این اطلاعات را فراهم کند و در عوض به ما گفته شده است که ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافقی در این زمینه دست پیدا کردند که این دولت این توافق را ندیده است. گزارش ها حاکی از آن است به ایران اجازه داده شده است مستقلا از سایت های تحقیقاتی نظامی خود نمونه برداری کند.این کار موجب می شود جهان درباره تحقیقات تسلیحات هسته ای نظامی در گذشته اطلاعاتی بدست نیاورد و کشف نقض این توافق به وسیله ایران را دشوارتر می کند.
پروتکل بازرسی های برجام نیز مشکل ساز است زیرا به ایران اجازه می دهد بیست و چهار روز در بازرسی ها از سایت های هسته ای مشکوک تاخیر ایجاد کند که این برخلاف وعده تیم مذاکره کننده آمریکا برای بازرسی از هر زمان و هرمکان است.ایران از این بازی برای تاخیر در راستی آزمایی استفاده خواهد کرد.علاوه بر این روند بازگشت تحریم ها به صورتی است که اهرم چندانی به آمریکا و دیگر کشورها علیه ایران نمی دهد.حتی در صورتی که تحریم ها بازگردند،این توافق نمی تواند سرمایه گذاری را که تا آن زمان در ایران شده است، از بین ببرد و این موجب کاهش تاثیر روند بازگشت تحریم ها خواهد شد.
برجام همچنین به صورت نگران کننده و تعجب برانگیزی حاوی کاهش تحریم ها برای ایران در زمینه دستیابی به تسلیحات متعارف و فناوری موشک بالستیک به ترتیب در پنج و هشت سال است.ایران سابقه اقدامات افراطی در منطقه دارد. قادر ساختن آنها برای دسترسی به تسلیحات جدید و موشک های بالستیک فقط احتمال رفتن آنها به سمت مناقشه بیشتر در آینده را بیشتر خواهد کرد.دسترسی آنها به این تسلیحات و فناوری موشکی قبل از پایان برجام موجب خواهد شد که ایران علاوه بر این که راههای تولید سلاح هسته ای داشته باشد ،ابزارهای دفاع از خود در برابر حملات را نیز بدست آورد.اعطای دسترسی ایران به موشک های بالستیک به این معنا است که آنها ممکن است بتوانند یک حمله هسته ای علیه کشور ما انجام دهند.این وضع بسیار خطرناکی است که با این توافق برای آینده نه چندان دور ممکن است روی دهد.
من همچنین درباره اثرات کوتاه مدت برجام نگرانی های بسیاری دارم. ایران صد تا صد و پنجاه میلیارد دلار از دارایی های مسدود شده خود را در چند ماه آینده دریافت خواهد کرد.آنها حداقل پنجاه میلیارد دلار از آن را فورا هزینه خواهند کرد.علاوه براین،افزایش توانایی ایران برای صادرات نفت و دیگر فرآورده ها موجب خواهد شد این کشور به پول بیشتری دست پیدا کند. با توجه به اولویت های بودجه که تحت تحریم ها بسته شد،تردیدی نیست بیشتر این درآمد صرف حمایت بیشتر از تروریسم و شبه نظامیان در حال جنگ در منطقه خواهد شد. پول و تسلیحات بیشتر به معنای جنگ و خونریزی بیشتر خواهد بود که این بد است اما همچنین به معنای افزایش اختلاف ما با ایران خواهد بود و احتمال مناقشه بین ایران و متحدان ما را افزایش می دهد.
بسیاری می پرسند اگر کنگره برجام را رد کند، گام بعدی چه خواهد بود.حتی اگر اعضای دیگر پنج به علاوه یک تحریم ها را بردارند،من همچنان معتقدم که آمریکا دست برتر را در بازگرداندن ایران به میز مذاکره برای بهبود این توافق دارد. تحریم هایی که آمریکا می تواند یکجانبه اعمال کند مانند محدودیت ها بر ایران در دسترسی به شبکه مالی جهانی می تواند حفظ شود و فشار مداوم بر ایران وارد کند. زمانی که ایران به میز مذاکره بازگشت این نواقص توافق باید رفع شود.من از تلاش کشورهای پنج به علاوه یک برای مذاکره با ایران که قرار بود از داشتن تسلیحات هسته ای جلوگیری کند ،حمایت کردم اما این توافق اهداف بیان شده را برآورده نمی سازد و به جای آوردن صلح احتمال مناقشه بیشتر را افزایش خواهد داد. بنابراین من مخالفت خود را با آن اعلام می کنم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده