ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

جزئیات توزیع «اکسی کدون» از خانواده شبه مخدرها در داروخانه‌ها

جزئیات توزیع «اکسی کدون» از خانواده شبه مخدرها در داروخانه‌ها

تسنیم/ رئیس سازمان غذا و دارو، جزئیات توزیع «اکسی کدون» از خانواده شبه مخدرها، که قرار است در داروخانه‌های بیمارستانی به بیماران عرضه شود را تشریح کرد.

اواخر مردادماه بود که زمزمه‌های از توزیع «اکسی کدون» در داورخانه‌ها با مجوز وزارت بهداشت (سازمان غذا و دارو) مطرح شد، در حالیکه صاحب‌نظران عرصه مواد مخدر؛ توزیع این مواد را در داروخانه‌ها خطرناک و حتی نسبت به عواقبی که چند سال قبل، با توزیع داروی ترامادول در داروخانه‌ها باعث عوارض بسیاری شد، هشدار می‌دهند.

براین اساس رسول دیناروند رئیس سازمان غذا و دارو و معاون وزیر بهداشت درباره علت ارائه چنین مجوزی برای عرضه «اکسی کدون» در بازار دارویی و داروخانه‌ها و نگرانی کارشناسان درباره تکرار مشکلات گذشته به‌مانند توزیع ترامادول در داروخانه‌ها به تسنیم عنوان کرد: «اکسی کدون» شبیه داروهای مخدر گروه تریاک است نه ترامادول؛ بنابراین روانه بازار هم نشده است. بلکه اجازه داده شده است تا در بیمارستان‌ها برای بیماران بستری مصرف شود. براین اساس در خارج از بیمارستان به هیچ عنوان عرضه نمی‌شود.

دیناروند در پاسخ به این پرسش که در بخشنامه 31 مرداد سازمان غذا و دارو قید شده است توزیع «اکسی کدون» در داروخانه‌های منتخب، آموزشی و بیمارستانی و اینکه چه تضمینی وجود دارد که اتفاق و عوارض سال‌های قبل که در زمینه ترامادول رخ داد ایجاد نشود؟ گفت: داروخانه‌های منتخب و آموزشی برای توزیع «بوپرنورفین-نالوکسان» هستند و به هیچ عنوان نیز امکان سوءاستفاده وجود نخواهد داشت.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این پرسش که آیا بخشنامه توزیع «اکسی کدون» در داروخانه‌های بیمارستانی با اطلاع ستاد مبارزه با مواد مخدر صادر شده است؟ تصریح کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد دارو و چگونگی تجویز آن به نظرات وزارت بهداشت متکی است.

«اکسی کدون» چیست؟

برخی کارشناسان عرصه مواد مخدر می‌گویند «اکسی کدون » در اروپا به دلیل قیمت پایین و مشابهت خواص و سرخوشی آن با هرویین از آن به‌عنوان "هرویین فقرا یا "poor mans heroin" نامبرده می‌شود؛ اعتیاد به «اکسی کدون» برای نخستین‌بار در آمریکا و در حومه شهرهای این کشور گسترش پیدا کرد، به همین دلیل با عنوان "hillbilly heroin" شناخته می‌شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده