ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تقویم تاریخ درگذشت «مادر ترزا»

تقویم تاریخ/ درگذشت «مادر ترزا»

خراسان/ «اگنِس گوک بژازین» معروف به مادر ترزا که به خاطر اقدامات انسان دوستانه اش در تمام دنیا پرآوازه است، در سال 1910 در یوگسلاوی به دنیا آمد. وی در کودکی به صومعه پیوست و در 18 سالگی به همراه یک گروه مذهبی به هند اعزام شد. ترزا پس از 19 سال تبلیغ مذهبی در نقاط مختلف هند، تصمیم گرفت به طور دائم به محرومان خدمت کند . از این رو در هندوستان اقامت گزید، زیرا محروم ترین و فقیرترین مردمان را در این سرزمین دیده بود. مادر ترزا با تأیید و حمایت مهاتما گاندی و جواهر لعل نهرو، مؤسسه خیریه ای به نام بنیاد خیریه مبلغان در کلکته تأسیس کرد و با دریافت کمک های مردمی، امدادهای خود را در سراسر هند گسترش داد. از آغاز دهه 1970 مادر ترزا فعالیت خود را در پهنه جهان گسترش داد و در هر مصیبت بزرگی از قحطی در آفریقا گرفته، تا زلزله در ارمنستان و فاجعه چرنوبیل در شوروی، او و گروه های زیر نظرش، از نخستین امدادرسانانی بودند که خود را به محل واقعه می رساندند. به همین دلیل، در سال 1979 جایزه نوبل را گرفت. او تمام پول این جایزه را به امور خیریه اختصاص داد. مادر ترزا در طول سالیان فعالیت خود، بیش از 350 مؤسسه خیریه را در نقاط مختلف جهان تأسیس کرد که بیشتر آن ها خدمات درمانی ارائه می کنند. او بهترین عبادت را خدمت به فقرا و محرومان می دانست و می گفت: «اگر چه امکان دارد یاری فردی به تنگدستان، چون قطره ای در اقیانوس شمرده شود، ولی بدون این قطره ها، هیچگاه اقیانوس پدید نمی آید.» او در پنجم سپتامبر 1997 در 87 سالگی درگذشت و در کلکته به خاک سپرده شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده