ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بعیدی‌نژاد: جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین خواهد بود

بعیدی‌نژاد: جلسه کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونین خواهد بود

باشگاه خبرنگاران/ مدیر کل اداره امور سیاسی و بین‌المللی و خلع سلاح وزارت امور خارجه گفت: جلسه کمیسیون مشترک برجام در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیویورک در سطح معاونین خواهد بود

حمید بعیدی نژاد طی گفتگوی اختصاصی با باشگاه خبرنگاران جوان، پیرامون فعالیتش در شبکه‌های مجازی و موضوع هسته‌ای صحبت کرد.

متن این مصاحبه به شرح زیر است

باشگاه خبرنگاران: پیرامون همکاری با چین در مورد راکتور اراک بفرمایید که آیا این موضوع در زمان مذاکره و قبل از جمع بندی مطرح شده بود یا پس ان در این مورد صحبت به میان امد؟

بعیدی‌نژاد: موضوع مدرن سازی راکتور اراک یکی از موضوعاتی است که به طور تفصیلی در مورد ان مذاکره شده است .

طبیعتا در مورد هر پروژه خاص برخی از کشورهای 1+5 علاقه‌مندی بیشتری دارند و اعلام آمادگی می‌کنند، در خصوص این بحث نیز با توجه به اینکه این یک راکتور آب سنگین است و کشور چین تجربیاتی در مورد آب سنگین دارد به همین دلیل از این همکاری خوشحال هستیم چرا که چین کشور دوست و نزدیک ما است، ماه‌ها پیش از پایان مذاکرات مشخص بود که این کشور به نمایندگی از 1+5 پیرامون مدرنیزه کردن راکتور اراک با ایران همکاری خواهد کرد.

طبیعی است هر چقدر زمان به جلو می‌رود ایران و چین در مورد این همکاری‌ها بحث‌های بیشتری خواهند داشت.

باشگاه خبرنگاران: کمیسیون مشترک برجام قرار است در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شود؟ آیا شما هم در آن حضور خواهید داشت؟

بعیدی‌نژاد: جلسه کمیسیون مشترک برجام در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل نیویورک در سطح معاونین خواهد بود و بنده هم اگر در این جلسه شرکت کنم درکنار معاونین خواهم بود و جلسه ای در سطح کارشناسی پیش بینی نشده است.

باشگاه خبرنگاران: به نظر شما دوران پساتحریم چگونه خواهد بود؟

بعیدی‌نژاد: بنده اخیرا هم با انتشار یادداشتی عرض کردم که الان هم میتوانیم بگوییم که وارد مرحله پس از تحریم شده ایم چون برخی از تحریمهایی که ریشه سیاسی و روانی داشته اند بتدریج در حال لغو شدن هستند و سازمانها و نهادهای ایرانی هر یک بفراخور میتوانند با هماهنگیهای بیشتر با طرفهای خارجی خود حتی میتوانند لغو اینگونه تحریمها را سرعت هم بدهند. اما از نظر رسمی و در خصوص تحریمهای رسمی زمانی که تفاهم روند قانونی خود را در کشورها طی کرده و تصمیم نهایی اعلام شود مرحله بعدی، تعیین زمان اجرایی شدن برجام خواهد بود و زمانی که برجام به اجرا در بیایید این اولین قدمی است که ما به دوران پس از تحریم های رسمی خواهیم گذاشت.

باشگاه خبرنگاران: نظر منتقدین در مذاکرات چقدر کمک کننده بود و یا چقدر اذیتتون کرد؟

بعیدی‌نژاد: ما اصولا مذاکرات هسته‌ای را یک موضوع ملی می‌دانیم به همین جهت برای همگان این حق را قائل بودیم که نسبت به مفاد تفاهم نگران باشند و سعی می‌کردیم از تمام ظرفیت‌های کشور از جمله منتقدینی که دیدگاه های متفاوتی داشتند استفاده کنیم تا مذاکرات غنی‌تر از گذشته با توجه به منافع جمهوری اسلامی پیش برود.

در واقع این امر را فرصتی می‌دانستیم برای تمام کشور که از نظرهای محققین، نظریه پردازان و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی و ... استفاده کنیم و خوشحالیم که تمام این ظرفیت به کار گرفته شد و امروز می‌توانیم این ادعا را بکنیم که از تمام ظرفیت تحقیقی، علمی و حقوقی برای غنی‌تر شدن این تفاهم بهره گرفته شده است.

باشگاه خبرنگاران: ایران با اتکا به چه چیزی توانست مواضع غرب را به عقب براند؟

بعیدی‌نژاد: اراده مردم و پایداریشان برای تثبیت حقوق هسته‌ای کشور مهم ترین عامل برای پشتوانگی ما در مذاکرات بود.
کشورهای غربی همواره سعی می‌کردند که کمترین عقب نشینی را در مذاکرات از خودشان نشان دهند اما ما اصرار داشتیم که کشورمان بتواند با آزادی کامل حق به رسمیت شناخته شده خودش در خصوص غنی سازی را به اجرا در آورد. و خوشبختانه این توافق خیلی مهم بدست آمد.

طبیعی است پس از اینکه آنها اصل غنی سازی را پذیرفتند تلاش کنند تا حوزه غنی سازی محدود باشد و جنبه گسترده به خود نگیرد اما ما بر همه اصول هسته ای خود تاکید می کردیم و در همان مقطعی که آنها به دنبال محدود شدن حوزه غنی سازی بودند ما به این امر پرداختیم که به دنبال غنی سازی صنعتی در ایران هستیم و باید در یک دوره انتقالی تمام شرایط برای ورود کشور به حوزه غنی سازی صنعتی فراهم شود و خوشحالیم با مقاومت ملت ایران و توان ملی امروز ملت، ایران توانست کشورهای قدرتمند را از مواضع خود عقب براند و آنها مجبور به پذیرش این بشوند که ایران غنی سازی خود را در حد ورود به غنی سازی صنعتی ادامه دهد و تثبیت کند.

باشگاه خبرنگاران: در فضای مجازی اطلاعاتی از شما وجود دارد از جمله اینکه شما دکترای اقتصاد دارید آیا این موضوع صحت دارد؟

بعیدی‌نژاد: خیر، این از آن اشتباهاتی است که در فضای مجازی شکل گرفته است و همانطور که بنده به مراتب تاکید کرده ام دانش و تجربه من از روز ابتدایی که وارد وزارت خارجه شدم که بیش از 27 سال از آن می گذرد در حوزه روابط بین الملل و به ویژه مسائل مربوط به خلع سلاح و امنیت بین‌المللی بوده است.

باشگاه خبرنگاران: عجیب ترین سوالی که در طول مذاکرات یک خبرنگار از شما پرسیده است چه بود؟

بعیدی‌نژاد: گاهی سوالاتی از این دست از ما پرسیده می شد و البته ما این واقعیت را برای خبرنگارانی که بسیار زحمت می کشیدند در نظر داشتیم که در جریان همه آنچه در اتاق های مذاکره می گذشت نبودند. حقیقتا من در رابطه با شغل خبرنگاری تجربه خاصی را نداشتم اما در این دو سال که کار خبرنگاری را از نزدیک مشاهده کرده و در جریان های تلاش های خبرنگاران قرار گرفتم، احساس میکنم کار بسیار مشکل و بسیار حساسی است که به عشق و علاقه زیادی نیز دارد و فکر نمی کنم هر کسی بتواند خبرنگار شود.

باشگاه خبرنگاران: اگر قرار باشد حمید بعیدی نژاد خود را در صفحه اینستاگرام معرفی کند چه می گوید؟

بعیدی‌نژاد: فکر می کنم چیزی که می توانم به آن از روزی که کارم را شروع کردم، افتخار کنم به عنوان ویژگی حرفه ای؛ توجه به مباحث کارشناسی بوده است و امروز نیز همچنان خود را یک کارشناس می دانم چرا که بر این اعتقادم که مبنای اصلی یک کار درست، زیربنای کارشناسی آن کار است.

باشگاه خبرنگاران: غیر از اینستاگرام در محیط مجازی دیگری فعال هستید؟

بعیدی‌نژاد: خیر، اینستاگرام تنها محیط فعال مجازی است که در آن فعالیت دارم، آنهم به واسطه نیازهایی بود که در زمان مذاکرات برای امکان اطلاع رسانی بیشتر به جامعه خبری و مردم عزیز بود که این کار آغاز شد.

باشگاه خبرنگاران: چرا اینستاگرام را انتخاب کردید؟

بعیدی‌نژاد: یک مجموعه عواملی بود که باعث شد من این شبکه را انتخاب کنم؛ اینکه این شبکه در کشور مجاز دانسته شده نیز دسترسی و کار را راحت می کند و همین فرصتی را ایجاد می کند که بتوانیم حداقل با بخشی از مردم براحتی ارتباط بر قرار کنیم. کار با آن هم ساده است.

باشگاه خبرنگاران: یکی از خبرنگاران گفته بود که سلفی گرفتن با مقامات کار درستی نیست با توجه به اینکه در این دور از مذاکرات خیلی ها با شما سلفی گرفتند نظر شما پیرامون این موضوع چیست؟

بعیدی‌نژاد: من با این کار راحت بودم.

باشگاه خبرنگاران: آشنایی شما با دکتر ظریف به چه زمانی باز میگردد؟

بعیدی‌نژاد: سالهای بسیار زیادی است که با دکتر ظریف آشنا هستم، زمانی که ایشان در تهران معاون حقوقی و بین‌المللی بودند و همینطور زمانی که در نیویورک سفیر و نماینده دائم بودند همچنین در این سالهای ما بین ما افتخار همکاری را با ایشان داشتیم و همکاری با دکتر ظریف را از افتخارات دوران کاری خود می دانم.

باشگاه خبرنگاران: اگر بخواهید خاطره نا گفته ای را از داخل اتاق های مذاکره تعریف کنید به چه خاطره ای اشاره می کنید؟

بعیدی‌نژاد: صحبت از داخل اتاقهای مذاکره خیلی سخت است چراکه اینها موضوعاتی است که با امنیت ملی کشور سرو کار دارد، انچه می باید، تا کنون گفته شده و شاید بخشی از آن را تا سالهای طولانی هم نتوان به ان پرداخت. اما آن چیزی که در بیرون از مذاکرات شاید زیاد حس نمیشد و ملموس نبود سختی حاکم بر مذاکره کنندگان بود.

باشگاه خبرنگاران: قطعا در جریان مذاکرات شاهد طنزهای هسته ای بودید، نظر شما پیرامون قدرت طنز ملت ایران چیست؟

بعیدی‌نژاد: یکی از ویژگی های ملت ما توجه به طنز است که ریشه تاریخی دارد مانند کتابهای کهن نویسندگان ما در این زمینه. البته کار طنزکار بسیار سختی است چرا که در عین ویژگی شوخی مآبانه ان واقعیات مهمی هم در متن آنها نهفته است و ملت ما هم در این زمینه استعداد بسیاری دارد.

در این دوره شاهد طنزهای زیادی پیرامون مذاکرات هسته ای بودیم که خیلی از آنها هم واقعیات مهمی را منعکس می کردند.

باشگاه خبرنگاران: پیرامون مذاکرات کدام یک از سیاست های روسای جمهور را می پسندید و اگر قرار بود مقایسه ای انجام دهید کدام یک مورد تایید شما قرار خواهد گرفت؟

بعیدی‌نژاد: طبیعی است که سیاست آقای دکتر روحانی را ترجیح می دهم و البته ایشان در دوره ای طولانی در دوره پیشین هم مسوولیت مهمی در پرونده هسته ای داشتند. اما خب هر دوره ای را باید در شرایط زمان خودش هم نگاه کرد و نمی توان مذاکرات هسته ای را فقط محدود کنیم به یک دوره خاص و باید این امر را در طول گستره زمانی از ابتدا نگاه کنیم و من ترجیح میدهم این مذاکرات را در یک گستره زمان 12 ساله ببینیم.

البته در دوره های مختلف ویژگی های مختلفی بر مذاکرات حاکم بوده و روسای جمهور متفاوت در کشور سیاست های مختلفی داشتند اما ما حصل آن، این شد که با روی کار آمدن جناب آقای دکتر روحانی شرایطی به وجود آمد که به بهترین نحو ممکن از فضا و شرایط برای پیشبرد مذاکرات استفاده شد و امروز در نقطه ای هستیم که با به اجرا گذاشتن نتایج مذاکرات انشاالله کشورمان سربلندتر از همیشه در منطقه و جهان قرار خواهد گرفت.

باشگاه خبرنگاران: ما به هفته دفاع مقدس نزدیک می شویم آیا تجربه جنگ را داشتید؟

بعیدی‌نژاد: دفاع مقدس و ارزشهای دفاع مقدس جزو هویت جمهوری اسلامی ایران شده است و ما از هر منظری که به سیاست های کشور نگاه می کنیم، تجربه تاریخی ما در دفاع مقدس که پایداری و مقاومت کشور بود دورانی را بنیان گذاشت که تبلور عالی ترین درجات ایمان را می توان در آن دید.

من در حد خودم تجربه حضور در جنگ را داشتم هرچند که در برابر مجاهدت هایی که از رزمندگان و ایثارگران شاهد بوده ایم ارزشی ندارد.

باشگاه خبرنگاران: در فضای مجازی هیچ اطلاعاتی از شما نیست، بفرمایید اصالتا اهل کجا هستید و چند فرزند دارید؟

بعیدی‌نژاد: اهل تهران هستم و سه فرزند دارم یک دختر و دو پسر که دخترم تحصیلات تکمیلی در دانشگاه را تمام کرده است و پسرانم هم در مقطع پایانی دبیرستان هستند.

باشگاه خبرنگاران: قرار است دیپلمات شوند؟

بعیدی‌نژاد: نمی دانم!

باشگاه خبرنگاران: بهترین دوست شما در تیم مذاکره کننده چه کسی بود؟

بعیدی‌نژاد: این سوال بسیار مشکلی است چرا که با برخی دوستان از قبل آشنایی نزدیکی داشتم ، با برخی از دوستان هم آشنایی ها کمتر بود به دلیل طولانی شدن مذاکرات دوستی ها بیشتر شد و جو بسیار خوبی بر تیم مذاکراتی حاکم بود و خاطرات بسیار شیرینی از دوستی هایمان در مذاکرات داریم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X