ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نشریه دیپلمات: بعد از اسناد پاناما، سونوشت دولت پاکستان در دست ارتش است

نشریه بین المللی 'دیپلمات' به تازگی در مقاله ای در این باره، با اشاره به سابقه ای از اختلاف های دولت و احزاب مخالف بر سر اسناد پاناما و خودداری محمد نواز شریف نخست وزیر این کشور از پاسخگویی دقیق به سوال های مطرح شده از سوی احزاب مخالف نوشته است: در شرایطی که پاکستان از اوضاع اقتصادی و امنیتی مناسبی برخوردار نیست، ارتش این کشور مایل نیست اجازه دهد تا بی ثباتی های سیاسی نیز به گرفتاری های اقتصادی و امنیتی این کشور اضافه شود.
حدود یک هفته پیش ژنرال راحیل شریف فرمانده ارتش با محمد نواز شریف نخست وزیر پاکستان دیدار کرد و براساس گزارش هایی که برخی رسانه های غیردولتی پاکستان از این ملاقات منتشر کردند، فرمانده ارتش در این دیدار از نخست وزیر خواست تا هرچه سریع تر به ماجرای اسناد پاناما در کشور خاتمه دهد. براساس گزارش رسانه های پاکستان، ژنرال راحیل شریف معتقد است که این ماجرا موجب بی ثباتی و ناامنی بیشتر در پاکستان خواهد شد.
نشریه دیپلمات در ادامه گزارش خود با اشاره به حضور چند روز پیش نخست وزیر در پارلمان برای پاسخگویی به سوال های نمایندگان احزاب مخالف در باره اسناد پاناما، می نویسد: احتمالا اظهارات و خواسته های هشدارگونه فرمانده ارتش باعث شد تا نواز شریف به حضور در پارلمان تن دهد.
در ادامه گزارش دیپلمات آمده است: ارتش پاکستان تقریبا تمام امور و مسائل راهبردی پاکستان از جمله امور دفاعی، تسلیحاتی هسته ای، امنیت ملی و حتی سیاست خارجی این کشور را تحت کنترل خود دارد و اصولا ارتش پاکستان همواره خواستار آن است که یک دولت نه چندان قوی (تحت سلطه و اختیار ارتش) در این کشور حاکم باشد. دلایل این امر هم آن است که اولا، اگر یک دولت ضعیف در پاکستان حاکم باشد، ارتش به راحتی می تواند کنترل امور کشور را به بهانه ضعیف بودن دولت و بدون مخالفت و انتقادهای داخلی و خارجی چندانی، در اختیار داشته باشد.
دلیل دوم، نقطه قوت ارتش در کسب موفقیت هایی در زمینه مبارزه با تروریسم و تامین امنیت طرح بزرگ احداث راهروی اقتصادی چین-پاکستان است. اما با وجود کنترلی که ارتش بر مسائل امنیتی، دفاعی و سیاست خارجی پاکستان دارد، اقتصاد این کشور همچنان از سوی دولت آن اداره می شود و با وجود ضعیف بودن اقتصاد، ارتش این کشور نگرانی نسبت به تامین نیازهای مالی خود ندارد و می داند که دولت مجبور است بخاطر مسائلی نظیر مبارزه با تروریسم و تامین امنیت راهروی اقتصادی چین-پاکستان، بودجه مورد نیاز ارتش را تامین کند.
بنابر این ارتش پاکستان از این که یک دولت ضعیف در راس حکومت باشد، رضایت دارد و به همین دلیل راضی به فروپاشی دولت کنونی پاکستان نیست. هرچند اگر ارتش پاکستان بخواهد در دعواهای سیاسی میان دولت و مخالفت ورود کند، توده های مردم از این اقدام ارتش حمایت خواهند کرد و ارتش از این بابت نگرانی ندارد.
از سوی دیگر نخست وزیر دولت کنونی پاکستان هم در تلاش برای حفظ قدرت خود در جریان انتخابات سال 2018 و باقی ماندن در راست قدرت سیاسی کشور است. او برای اینکه در انتخابات پیروز شود، نیاز به یک سری عملکرد مثبت از جمله بهبود بخشید اوضاع امنیتی و اقتصادی کشور و پیشبرد طرح راهروی اقتصادی چین-پاکستان دارد. او می تواند روی دستاوردهای ارتش در این زمینه حساب کند.
از طرفی هم مخالفان سیاسی دولت محمد نواز شریف به ویژه عمران خان، نمی خواهند فشارهای سیاسی بر دولت را متوقف کنند. حتی برخی مخالفان سیاسی دولت وقتی فکر می کنند که ممکن است نتوانند در دور بعدی انتخابات در سال 2018، قدرت سیاسی را از چنگ نواز شریف درآورند، راضی به رخ دادن کودتا در کشور هستند تا از این طریق از سد نواز شریف و حزب مسلم لیگ نواز عبور کنند. این طیف از مخالفان ورود ارتش و کودتای نظامی علیه دولت نواز شریف را تنها راه پیشبرد اهداف سیاسی خود و تحقق احتمال پیروزی در انتخابات آتی می دانند.
به عنوان مثال، دوسال پیش، عمران خان رهبر حزب تحریک انصاف دست به یک تظاهرات و تحص بزرگ در اسلام آباد زد و بطور مستقیم و آشکار از ارتش خواست تا علیه دولت نواز شریف ورود کند.
ارتش هم از آن زمان به بهانه پاسخ دادن به مخالفان، طرح ضعیف نگه داشتن دولت را کلید زد اما نمی خواهد که این دولت ضعیف شده، از هم فروبپاشد زیرا ادامه حضور چنین دولتی را در پاکستان به سود خود می داند و بدین ترتیب، می تواند تسلط و کنترل خود بر امور مختلف کشور را حفظ کند.
بنابراین، ارتش پاکستان چه به صورت مستقیم و چه بصورت غیرمستقیم، نقشی اساسی در پایان دادن به بحران افشاگری های اسناد پاناما ایفا خواهد کرد و اجازه نخواهد داد این ماجرا، به فروپاشی دولت نواز شریف، به عنوان دولت دلخواه ارتش این کشور، منجر شود.
آساق**1723

انتهای پیام /*

[ منبع این خبر سایت ایرنا-بین الملل می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ایرنا-بین الملل منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده