ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مبارزه جدی IWF با دوپینگ در آستانه المپیک ریو

مبارزه جدی IWF با دوپینگ در آستانه المپیک ریو

ایسنا/ حدود 50 و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ احتمالا به دلیل دوپینگ در سال 2015 از سوی فدراسیون جهانی و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی محروم می‌شوند.
این فدراسیون تاکنون 25 و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ را به دلیل مثبت شدن تست دوپینگ در سال 2015 محروم کرده است.
این در حالی است که در مسابقات جهانی سال 2015 در هیوستون آمریکا، 24 تست دوپینگ مثبت شده است. هنوز بررسی این آزمایش‌ها کامل نشده است اما در صورتی که کاملا اثبات شود جواب این تست‌ها مثبت است، تعداد و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ان محروم شده از سوی فدراسیون جهانی به 50 نفر می‌رسد.
IWF فدراسیون و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی بلغارستان را از شرکت در مسابقات المپیک 2016 محروم کرده است زیرا یازده مورد دوپینگی که بین ورزشکاران این کشور قبل از مسابقات اروپایی 2015 پیدا شد. تعداد و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ان دوپینگی در سال 2015 به حدی است که این سال، چهارمین سال پُر دوپینگ در تاریخ فدراسیون و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی به حساب می‌آید. سال 2003 اولین سالی بود که IWF تعداد محرومیت‌های دوپینگ را در وب سایت رسمی‌اش منتشر کرد.
دوپینگ‌هایی که در بازی‌های هیوستونی آمریکا در حال بررسی شدن هستند، 19 مدال مسابقات جهانی، دو رکورد جهانی و یک رکورد جهانی جوانان را تحت تاثیر قرار می‌دهند. ورزشکاران دوپینگی از کشورهای آذربایجان، بلاروس، یونان، قزاقستان، کره شمالی، روسیه و مولداوی هستند.
بعد از انتشار خبر 24 مورد دوپینگ، IWF تلاش خود را برای حفاظت از ورزش پاک بیشتر کرده است و تلاش می‌کند با آژانس جهانی ضد دوپینگ و آزمایشگاه‌های معتبر همکاری کند. فدراسیون و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی در بیانیه‌ای اعلام کرده است: «IWF برنامه سختش برای مقابله با دوپینگ را ادامه می‌دهد و جنگ برای ورزش پاک را متوقف نمی‌کند.»
در هیوستون، رییس IWF نیز گفت: نزدیک به 30 درصد ورزشکاران تست شدند. این رقم در مقابل ورزش‌های دیگر زیاد است. تست کردن ورزشکاران بیشتر بدون شک باعث می‌شود که تست‌های مثبت بیشتری هم پیدا شوند. با این حال، تست کردن بیشتر نشان دهنده تعهد فدراسیون به ورزش پاک است. و‌ز‌نه‌بر‌د‌اری‌ می‌خواهد به دیگر فدراسیون‌ها نشان دهد چگونه می‌تواند دوپینگ را مهار کند. ما در مسابقات قهرمانی جهان، 220 تست دوپینگ گرفتیم و این به معنای پیدا شدن دوپینگ‌های مثبت بیشتر است. باید از مصرف مواد نیروزا جلوگیری کنیم.
آژانس جهانی ضد دوپینگ نیز اعلام کرده است تعداد زیاد دوپینگ‌ها در و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی، نگران کننده است. رییس وادا در این‌باره گفت: باید با مسئولان و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی صحبت کنیم زیرا مورد دوپینگ در و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی زیاد است.
IWF برای جلوگیری از شرکت کردن بلغارستان در مسابقات ریو اقدام کرده است. وادا کاملا از این شرایط آگاهی دارد. در مسابقات قهرمانی جهان 2015، IWF اعلام کرده بود امیدوار است در این مسابقات، کمتر از مسابقات 2014 کازان دوپینگ داشته باشیم. با این حال این اتفاق نیفتاد. در سال 2014، هشت و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ به دلیل مصرف مواد نیروزا تست دوپینگ‌شان مثبت شد که این رقم، یک سوم موارد دوپینگ در هیوستون بود.
IWF بیست درصد از بودجه خود را صرف مقابله با دوپینگ می‌کند که 23 درصد از آن صرف برنامه‌های آموزشی برای حفاظت از ورزش پاک می‌شود.
سخنگوی آژانس ضد دوپینگ آمریکا نیز اعلام کرده است میزان دوپینگ در مسابقات قهرمانی جهان بسیار نگران کنده است. این نشان دهنده نیاز به یک برنامه قدرتمند برای مقابله با دوپینگ است. فدراسیون و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی آمریکا نیز اعلام کرد امیدوار است نتایج دوپینگ در بازی‌های امسال باعث شود تست‌های بیشتری گرفته شود و حفاظت بیشتری صورت گیرد.
IWF با فدراسیونی که سه بار قوانین دوپینگ را در 12 ماه زیر پا گذاشته باشد، برخورد می‌کند. این تست‌ها باید بر‌نامه‌ریزی شده توسط IWF باشند، نه تست‌های سازمان‌های ضد دوپینگ ملی. در واقع IWF فدراسیون‌هایی را محروم می‌کند که سه بار قوانین جهانی ضد دوپینگ را زیر پا گذاشته باشند. به نظر می‌رسد میزان زیاد دوپینگ در IWF تاثیری بر حضور این ورزش در المپیک 2016 نخواهد داشت.
و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی ورزشی کلیدی در برنامه المپیک به حساب می‌آید و IWF از استراتژی‌های مختلفی برای حفاظت از جایگاهش در المپیک استفاده می‌کند. IWF نیز مانند فدراسیون‌های سایر ورزش‌ها باید قوانین خاص IOC را رعایت کنند و طبق معیارهای این کمیته‌ عمل کند تا موقعیتش در المپیک را حفظ کند. مساله دوپینگ یکی از این موارد است.[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده