ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: اصلاحات با ورژن زمستان94

آرمان نوشت: اصلاحات با ورژن زمستان94

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

اصلاح‌طلبان وارد دوره جدیدی شده و گام در مسیر تازه‌ای گذاشته‌اند، مسیری که شاید برای آنها حضور در آن متصور نبود. انتخابات مجلس دهم یک تفاوت عمده با مجالس قبلی خواهد است که گریزی از این تغییر نیست. با توجه به شرایطی که وجود دارد تقریبا باید اذعان داشت که پیش‌بینی عبدا... نوری در حال تحقق است و مجلس دهم دیگر مانند مجالس هفتم و هشتم متشکل از سیاسیون اصولگرا یا مانند مجلس ششم با اکثریت اصلاح‌طلبان تشکیل نخواهد شد بلکه مجلس دهم مجلسی با دغدغه‌های سیاسی کمرنگ خواهد بود. این فعال سیاسی اصلاح‌طلب چندی پیش «سیاست‌زدایی از پارلمان» را مطرح کرد و از اصلاح‌طلبان خواست بیش از سیاســتمداران، متخصصان مختلف را در لیست‌های انتخاباتی بگذارند. اکنون که تا این مرحله مشخص شده تعداد زیادی از اصلاح‌طلبان نتوانسته‌اند از مرحله احرازصلاحیت‌ها عبور کنند و به گفته مرعشی 99درصد آنها ردصلاحیت شده‌اند، برخی عمل به تز عبدا... نوری را بازتعریف می‌کنند. سعید حجاریان از تئوریسین‌های جناح اصلاح‌طلب در آن برهه که نوری پیشنهاد سیاست‌زدایی از پارلمان را مطرح کرد به مخالفت با آن پرداخت و گفت: «اگر جناح مقابل حاضر است این کار را بکند، ما هم حاضریم. در حالی که همه می‌دانیم جناح راســت همه ژنرال‌های سیاسی را هم به عرصه انتخابــات خواهد آورد. در این شــرایط، ما چرا باید سپر بیندازیم؟ شاید این توصیه را می‌شد مثلا در انتخابات شوراهای شهر و روستا مطرح کرد و در بستن لیست‌ها، اولویت را به چهره‌های کارشناس و تکنوکرات‌ها داد اما مجلس نهادی است که کارکرد سیاســی دارد؛ چون ناظر به دولت به عنوان قدرت سیاســی اســت و طبعا اعضای آن نمی‌توانند افرادی غیرسیاسی باشند.» اما امروز دیگر او به اظهارات گذشته خود اعتقاد ندارد و از فراموش شدن گرایش به احزاب می‌گوید.

بازگشت به اظهارات نوری

حجاریان امروز دیگر مانند گذشته نزدیک اعتقاد ندارد که جناح رقیب چه می‌کند بلکه به موضع نوری بازگشته و به «صدا» می‌گوید: «اینکه جامعه از احزاب جدا افتاده موضوع تازه‌ای نیست. حتی احزاب جناح راست، پایگاه اجتماعی خاصی را نمایندگی نمی‌کنند. مثلا موتلفه اسلامی قبلا حزبی بود که به عنوان حزب محافظه‌کار تا اندازه‌ای عقلانیت محافظه‌کارانه و سنت محافظه‌کاری در ایران را نمایندگی می‌کرد و پایگاهی هم داشت؛ اما الان می‌بینید در آن شقاق افتاده است. عده‌ای از اعضای آن به جبهه پایداری گرایش دارند، عده‌ای بی‌تفاوت شده‌اند و عده‌ای هم به هاشمی‌رفسنجانی گرایش پیدا کرده‌اند که فاصله‌ای جدی را میان نیروهای این حزب نشان می‌دهد. چنین وضعیتی در میان احزاب و گروه‌های سیاسی کشور نشان می‌دهد سنت سیاسی در ایران از بین رفته است. در دولت مهرورز احمدی‌نژاد این قطع رابطه بیشتر خود را نشان داد. آن دولت به گونه‌ای نظام‌مند سعی کرد ارتباط نیروهای اجتماعی را قطع کند. این جامعه کم وبیش با نیروهای ترقی‌خواه همراه است اما نمی‌داند این نیروها چه کسانی هستند. به عبارتی ترقی خواهی در بطن جامعه وجود دارد و بازگشت به وضعیت گذشته برای اکثریت بالایی از مردم یک کابوس است. منتها جامعه نمایندگان خود را پیدا نکرده است. به همین جهت پویش‌های داخل جامعه به اندازه‌ای است که بتواند نمایندگانی را به مجلس بفرستد که در نتیجه آن لااقل از جنبه تخصصی بتواند مجلس بهتری تاسیس کند. از این رو دنبال این هستند که کمیسیون‌های تخصصی مجلس آینده واقعا کمیسیون‌های تخصصی‌ای باشند. بر همین اساس احتمال می‌دهم اکثریت مردم در این دوره به کسانی رای دهند که لااقل درد اصلی آنها را درمان کنند و در این میان منتخبان الزاما سیاسی هم نبودند، نبودند. به عبارتی پیش‌بینی می‌کنم مجلس دهم مجلسی کاملا خنثی از لحاظ سیاسی، اما از نظر فنی معتدل خواهد بود. چون چنین گرایشی در مردم دیده می‌شود.»

دوره جدید اصلاح‌طلبی

اما آیا با آنچه حجاریان و عبدا... نوری بدان اعتقاد دارند طیف اصلاحات به فراموش سپرده نخواهد شد؟ یا اصولا مرزبندی سیاسی فاقد ارزش خواهد شد و جای خود را به تخصص می‌دهد؟ حجاریان معتقد است: « دلیل اصلی پیش‌بینی من درباره رای به نیروهای غیرسیاسی در انخابات مجلس دهم به این خاطر است که تا حد زیادی مانع می‌شوند اصلاح‌طلبان جدی و شناخته شده پا به عرصه انتخابات بگذارند. از طرف دیگر طی 10سال گذشته عملا این افراد تریبونی نداشتند و مردم (به ویژه نسل جدید) کمتر آنها را دیده‌اند و در مقابل تریبون‌های رسمی در اختیار نیروهای راست قرار داشته است. اما اگر فرصتی پیدا شود که نیروهای اصلاح‌طلب بتوانند خود را در فضای سایبری عرضه کنند، شاید بتوانند بخشی از نیروی اجتماعی را به خود جذب کنند.» از اظهارات حجاریان چنین برداشت می‌شود که دوره جدیدی در فعالیت اصلاح‌طلبان رقم خورده است یا خواهد خورد و آن، کنار گذاشتن فعالیت‌های سیاسی برای رسیدن به قدرت یا به معنای دیگر رسیدن به قدرت فارغ از گرایش سیاسی است.

نفر برای لیست سیاسی نداریم!

مشخص است که این مسیر جدید غیرانتخابی است اما اصلاح‌طلبان ناچار به گام نهادن در آن هستند چرا که در مقطع فعلی آینده سیاسی مشخصی برایشان متصور نیستند مثلا مسئول کمیته رایزنی شورای هماهنگی و سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تصریح کرده است: «طبق بررسی‌های اولیه از سراسر کشور 30 کاندیدای اصلاح‌طلب تایید شده‌اند. در حال حاضر باید دنبال بررسی دقیق‌تر تایید صلاحیت‌شدگان و پیگیری شکایت دوستانی که احراز صلاحیت نشده‌اند باشیم، تا در نهایت ببینیم کسی برای لیست باقی می‌ماند یا نه.» محسن رهامی ادامه داد: «بنده به عنوان مسئول کمیته پیگیری و تعامل کمیته، به دنبال پیگیری این پرونده‌ها و رایزنی با شورای نگهبان هستم که امیدوارم با تجدیدنظر شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌ها، بتوانیم لیست خود را ارائه دهیم. در حال حاضر همان‌گونه که آقای مرعشی گفتند در کل کشور تنها 30 نفر از سه‌هزار نفر برایمان باقی مانده است، این تعداد باقیمانده‌هایی که اعلام شده است هم شامل طرفداران دولت و هم اصلاح‌طلبان است. اصولا با این وضعیت ما کسی را برای ارائه لیست نداریم.»

*مطهره شفیعی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده