ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

از انقراض گونه گیاهی سالیکورنیای بومی تا واردات سالیکورنیای آمریکایی!

از انقراض گونه گیاهی سالیکورنیای بومی تا واردات سالیکورنیای آمریکایی!

ایسنا/ یک استاد دانشگاه و گیاه‌شناس برجسته با بازخوانی داستان ورود گونه گیاهی سالیکورنیای آمریکایی به کشور طی 25 سال گذشته از عدم توجه به سالیکورنیای بومی و تب شدید سالیکورنیای آمریکایی در روزهای اخیر انتقاد کرد و کشت این گونه وارداتی را موجب از بین رفتن گونه بومی و آسیب به ذخایر ژنتیکی کشور دانست.
این استاد دانشگاه و گیاه‌شناس برجسته در مطلبی به انتقاد از همه‌گیر شدن تب سالیکورنیای آمریکایی! در کشور پرداخته است.

25 سال پیش!
وی با اشاره به تجربیات 25 سال گذشته خود از شناخت پیشینه ورود این گیاه به کشور، می‌نویسد: سالیکورنیا (Salicornia) گیاهی است از تیره اسفناجیان. این گیاه بیشترین مقاومت به شوری را در گیاهان این تیره دارد که معمولا در سواحل شور، حاشیه رودخانه‌ها، چشمه‌ها و جویبارهای شور، تالاب‌ها و دریاچه‌های شور تقریبا در تمامی دنیا دیده می‌شود.

در اواخر دهه 80 و اوایل دهه 90 میلادی یک شرکت امریکایی به رهبری ادوارد گلن از دانشگاه آریزونا تلاش کرد گونه آمریکایی این جنس (S. bigelovii) را به‌عنوان گونه زراعی معرفی کند که هم با آب دریا قابل کشت است و هم با داشتن دانه‌های روغنی از آن می‌توان به‌عنوان جایگزین سویا در خاک‌های شور و آبیاری با آب دریا استفاده کرد.

آن‌ها تبلیغات وسیعی در دنیا راه انداختند و حتی پروژه‌های خود را در بسیاری از کشورهای دنیا و از جمله در کشورهای خلیج فارس آزمایش کردند. در سال 1990 که کنگره گیاهان هالوفیت در شهر العین امارات برگزار شده بود من هم شرکت داشتم. در آنجا با آقای گلن آشنا شدم. اتفاقأ در آن همایش شادروان دکتر جوانشیر هم بودند. هم با گلن و هم با مرحوم جوانشیر صحبت کردم. گلن آرزو می‌کرد که به ایران بیاید و کشت و کار سالیکورنیا را در ایران راه بیاندازد.

دکتر جوانشیر به من گفت که گروه گلن در آن زمان با دولت ایران مکاتبه کرده بودند که می‌خواهند به ایران بیایند و حتی درخواست مجوز کرده‌اند. به همین دلیل از طرف رئیس جمهوری به تیمی ایرانی به سرپرستی دکتر جوانشیر مأموریت داده شده بود که بروند تحقیق کنند که آیا باید به آن‌ها اجازه داد یا نه؟ دکتر جوانشیر به من گفت که ما به نتیجه قانع کننده‌ای نرسیدیم و به همین دلیل مجوز حضور شرکت گلن در ایران صادر نشد. در آن زمان که با گلن صحبت کردم او این آرزو را پنهان نکرد و می‌گفت که به زودی به ایران می‌آید.

دیروز!
این استاد دانشگاه تهران سپس بیان می‌کند: جوانی از شهر کرمان به من زنگ زد تا تلفنی نام گیاه سالیکورنیایی را بپرسد که در ایران کاشته شده است. او به من گفت که گونه آمریکایی S. bigelovii وارد ایران و کشت شده است. شنیدن این خبر مرا آشفته کرد. چه آدم‌های فرصت‌طلبی راهنمایی‌های غلط داده‌اند که بذر گونه آمریکایی وارد شود و با کشت آن در طبیعت ایران به ذخایر ژنتیکی کشور آسیب وارد شود؟

آخانی می‌افزاید: ورود گونه گیاهی خارجی آن‌هم در کشوری که یک سوم گونه‌های جنس سالیکورنیای جهان، گونه بومی دارد، بسیار بسیار بسیار اشتباه است و هر کسی آن دستگاه را تشویق به این کار کرده است صرفا خواسته از برند و چتر آن برای تجربه بی‌دانشی خود استفاده کند و نتیجه کارش دانسته و ندانسته آسیب‌رساندن به آب و خاک این مملکت است. باید این محقق‌نمایان فرصت‌طلب را دور کرد.

این روزها!
وی در ادامه با اشاره به شیوع و فراگیری تب سالیکورنیایی در کشور چنین می‌نویسد: تقریبا هر هفته از اقصی نقاط ایران و از انواع و اقسام سازمان‌ها، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها، سرمایه‌گذارها و افراد عادی ... به من ایمیل و تلفن می‌شود که ما به بذرها و اطلاعات سالیکورنیا نیاز داریم.
این گیاه‌شناس ادامه می‌دهد: چندی قبل هم از برنامه یکی از پژوهشکده‌های وابسته به وزارت کشاورزی که قصد وارد کردن 500 کیلو بذر سالیکورنیای خارجی برای احیای دریاچه ارومیه داشت، پرده برداری شد که خوشبختانه ریاست سابق آن پژوهشکده قول داد که این اتقاق نمی‌افتد. جالب است که صدای سالیکورنیا چنان بلند است که به گوش رییس‌جمهور هم رسیده و به قولی بناست 40 میلیارد تومان برای کشت و کار آن بودجه تخصیص داده شود.

آخانی اضافه می‌کند: فعلا یک قلم 2.6 میلیارد تومان آن در پروژه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه تصویب و احتمالا تا حالا پرداخت هم شده است ولی با این تعداد آدم‌هایی که به جان سالیکورنیا افتاده‌اند، بعید نیست که به‌زودی همه در باغچه‌های خود "سالیکورنیا کاری" راه بیاندازند؛ در هفته درختکاری بذرهای سالیکورنیا توزیع شود؛ روز ملی سالیکورنیا به تقویم کشور وارد شود و روغن سالکورنیا برای درمان سرطان و سکته به بازار عرضه شود.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده