ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

بررسی امکان ساخت فیلتر مبتنی بر نانولوله کربنی برای نمک زدایی از آب

بررسی امکان ساخت فیلتر مبتنی بر نانولوله کربنی برای نمک زدایی از آب

ایرنا/ هایگینگ فانگ از موسسه فیزیک کاربردی شانگهای چین در این زمینه گفت: امیدهای تازه ای برای تولید فیلترهای تصفیه آب با استفاده از نانولوله های کربنی ایجاد شده است؛ فیلترهایی که می تواند در جداسازی نمک از آب مورد استفاده قرار گیرد، شبیه سازی های انجام شده نشان می دهد که ساخت چنین فیلترهایی قابل انجام است.
وی بیان کرد: بررسی های اخیر نشان می هد که نانولوله های کربنی گزینه مناسبی برای ساخت فیلترهای تصفیه و شیرین سازی آب است و محققان نشان دادند که آب می تواند به راحتی از میان نانولوله ها عبور کند در حالی که نمک پشت این سد به دام افتاده و اجازه عبور نخواهد داشت.
فانگ اظهار کرد: یون های نمک به دلیل محاط شدن با مولکول های آب، ابعاد بسیار بزرگی پیدا می کنند، در نتیجه قادر به عبور از میان نانولوله کربنی نیستند، هر چند این غشای نازک به گونه ای ساخته شده است که نانولوله های کربنی توخالی آن را پرکرده باشند اما این غشا امکان عبور انتخابی یون های نمک را ندارد.
وی افزود: مشکل استفاده از نانولوله های کربنی این است که اگر نانولوله ها به قدری نازک باشند که بخواهیم به صورت انتخابی یون ها را جداسازی کنیم، برخی یون ها موجب مسدود شدن نانولوله می شود و آب امکان عبور از میان نانولوله را نخواهد داشت.
این گروه امیدوارند به زودی نتایج این طرح پژوهشی برای ساخت غشاهای نانولوله کربنی مورد استفاده قرار گیرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده