ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

راهکار چین برای مقابله با بحران‌های مالی

راهکار چین برای مقابله با بحران‌های مالی

فارس/ رویترز اعلام کرد: چین پس از سال‌ها افزودن بر ذخایر ارزی خارجی خود، در سال گذشته مجبور شد 510 میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را برای مقابله با این بحران بفروشد تا بتواند از عمق بحران‌های مالی خود بکاهد.

به نقل از رویترز، در سال گذشته میلادی اقتصاد چین با مشکلات مالی متعددی مواجه شد که در نهایت منجر به کاهش ارزش برابری یوآن و همچنین کاهش ارزش بازارهای سهام این کشور شد.

یکی از دلایل اصلی بحران‌های مالی چین که از سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، روند کاهش صادرات این کشور در کنار خروج سرمایه‌ سرمایه‌گذاران بزرگ است که این کشور را با کمبود ارز خارجی مواجه کرده و موجب شده ارزش یوآن با افت مواجه شود.

این مسئله باعث شده دولت چین که صاحب بزرگترین ذخایر ارزی خارجی در جهان است، پس از سال‌ها افزودن بر ذخایر ارزی خارجی خود، در سال گذشته 510 میلیارد دلار از دارایی‌های خارجی خود را برای مقابله با این بحران بفروشد تا بتواند از عمق بحران‌های مالی خود بکاهد.

به گزارش رویترز در سال گذشته دولت چین 292 میلیارد دلار از ذخایر اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا، 92 میلیارد دلار از سهام خود در بازارهای سهام آمریکا، 3 میلیارد دلار از اوراق خود نزد آژانس‌های سرمایه‌گذاری آمریکا و 170 میلیارد دلار از ذخایر ارزی غیر دلاری خود را که مجموعا معادل 510 میلیارد دلار است فروخته و به منظور مقابله با بحران‌های مالی یوآن و بورس خود خرج کرده‌است.

پس از این اقدام ذخایر ارزی چین در حال حاضر به حدود 3.13 تریلیون دلار رسیده که کمترین میزان در سه سال اخیر است. در حال حاضر ذخایر ارزی چین را 1.29 تریلیون دلار اوراق خزانه‌داری آمریکا، 415 میلیارد دلار اوراق مشارکت دلاری، 266 میلیارد دلار سهام در بازارهای سهام آمریکا، 212 میلیارد دلار اوراق آژانس‌های سرمایه‌گذاری آمریکا و معادل 1.15 تریلیون دلار ذخایر غیر دلاری(عمدتا اوراق قرضه کوتاه مدت بانک مرکزی اروپا) تشکیل داده‌اند.

در سال‌های اخیر همواره ذخایر خارجی چین افزایش یافته ولی در سال 2015 این ذخایر به میزان 510 میلیارد دلار کاهش یافته است. همچنین فروش گسترده اوراق خزانه‌داری آمریکا توسط چین در 13 سال گذشته بی سابقه بوده است. در 13 سال گذشته این کشور به طور مداوم بر میزان ذخایر اوراق خزانه‌داری خود افزوده و توانسته بود جایگاه ژاپن را به عنوان بزرگترین خریدار این اوراق به خود اختصاص دهد. اما چنانچه روند فروش اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا توسط چین در سال جاری میلادی نیز همچون گذشته ادامه داشته باشد، به طور قطع این کشور دوباره جایگاه اول خریداران این اوراق را به ژاپن پس خواهد داد.

فروش حجم عظیمی از اوراق خزانه‌داری آمریکا توسط چین، چنانچه در سال جدید میلادی نیز ادامه یابد، می‌تواند برای آمریکا مشکلات فراوانی به همراه داشته باشد. اما سیاستی که مسئولین آمریکا برای مقابله با این بحران احتمالی اتخاذ کرده‌اند افزایش نرخ بهره است.

افزایش نرخ بهره موجب می‌شود خرید اوراق قرضه آمریکا جذابیت بیشتری پیدا کند و فروش اوراق قرضه چین، به راحتی توسط دیگر خریداران و سرمایه‌داران بین‌المللی(حتی سرمایه‌داران بخش خصوصی چین که در حال خارج کردن سرمایه‌های خود از این کشور هستند) جذب شود. حال باید دید آمریکا تا چه زمانی می‌تواند خریداران اوراق قرضه خود را راضی نگهدارد؛ چراکه اگر زمانی اغلب این کشورها بخواهند اوراق قرضه خود را بفروشند، بحرانی بسیار گسترده برای بزرگترین اقتصاد دنیا پدید خواهد آمد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده