ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله جهان صنعت روحانی- اوباما؛ آماده پیروزی در مذاکرات هسته‌ای

سرمقاله جهان صنعت/ روحانی- اوباما؛ آماده پیروزی در مذاکرات هسته‌ای

جهان صنعت/ « روحانی- اوباما؛ آماده پیروزی در مذاکرات هسته‌ای » عنوان یادداشت روز روزنامه جهان صنعت به قلم نادر کریمی جونی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

با افزایش تعداد سناتورهای آمریکایی حامی توافق هسته‌ای با ایران، اندک‌اندک دولت دموکرات آمریکا به موقعیتی برتر دست می‌یابد که حتی بدون استفاده از حق وتوی رییس‌جمهور نیز خواهد توانست این توافق را به مورد اجرا بگذارد.
باراک اوباما در این‌باره امیدوار است تا نمایش قدرتمندی در مقابل اکثریت جمهوریخواه کنگره و سنا داشته باشد و به همین دلیل همکاران او از جمله وزیر امور خارجه ایالات متحده همچنان به سخنرانی و تشریح سودمندی‌های توافق هسته‌ای با ایران ادامه می‌دهند.
در عین حال کمپین مخالفان توافق هسته‌ای با ایران که به رهبری اسراییل فعالیت می‌کند، همچنان امیدوار است بتواند در روز نهایی، رای‌دهندگان کنگره و سنا را برای مخالفت با این توافق و دادن رای مخالف به آن ترغیب کند. هیچ تردیدی نیست که هزینه صرف‌شده چند میلیون دلاری مستقیم و غیرمستقیم این کمپین برای ناکام گذاشتن اوباما به منظور جلب نظر سناتورها و نمایندگان کنگره و عدم تصویب و قبول توافق هسته‌ای با ایران از جانب دو مجلس ایالات متحده، آنقدر بااهمیت و قابل توجه است که اعضای جبهه مخالف توافقنامه را بر آن می‌دارد که بر خواست خود تا روز رای‌گیری تاکید کنند و از بروز رویدادهای نامطلوب ناامید نشوند.در این سوی جبهه و در ایران مخالفت‌ها با توافق همچنان ادامه دارد و برخی نمایندگان احساس کرده‌اند که حق «بررسی» همان حق «تصمیم‌گیری» است. مجموعه رهبران ارشد نظام از اعطای حق «بررسی» توافقنامه برجام به مجلس حمایت کرده‌اند و همان تصمیم پیشین نمایندگان در خانه ملت مبنی بر سپردن حق تصمیم‌گیری درباره برجام به شورای‌عالی امنیت ملی را محترم شمرده‌اند.البته مفادی که از مذاکرات کمیسیون ویژه بررسی برجام به رسانه‌ها منتقل شده، نشان می‌دهد که اتفاقا مخالفان ایرانی توافق هسته‌ای نه فقط از موضع خود کوتاه نیامده‌اند بلکه همچنان می‌خواهند حق تصمیم‌گیری درباره این توافقنامه را به مجلس شورای اسلامی بازگردانند. جای تعجب نیست که این مخالفان اصرار دارند توافق هسته‌ای امضاشده میان ایران و 1+5 را به طور کلی از دستور کار اجرایی نظام جمهوری اسلامی ایران خارج سازند.
جالب‌ترین استدلال مخالفان توافق هسته‌ای آن است که تحریم‌های هسته‌ای هیچ آسیبی به کشور و اقتصاد ایران وارد نساخته و چون تحریم‌های وضع‌شده چه از سوی کشورها و چه از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد، از طرف ایران رد شده، کارکردی نداشته است. بخشی از وقت ظریف و معاونانش در راهروها و کمیسیون ویژه برجام مجلس شورای اسلامی در این‌باره صرف شده که برای مخالفان توضیح دهند اگرچه ایران تحریم‌های ظالمانه را نپذیرفته اما این تحریم‌ها از سوی تمامی کشورهای دیگر رعایت و محترم شناخته شده و همین امر باعث تاثیرگذاری آن تحریم‌ها بر مناسبات و اقتصاد ایران شده است.
همین منطق ضعیف مخالفان و به ویژه نمایندگان جنجالی و مخالف برجام در مجلس شورای اسلامی باعث شده تا چهره‌های ارشد نظام از سپردن تصمیم‌گیری و تعیین تکلیف این توافقنامه مهم به نمایندگان مجلس حمایت نکنند. بر این پایه جایگاه بررسی توافقنامه برجام از سوی کمیسیون ویژه در خانه ملت، حداکثر ارایه نظر مشورتی به شورای‌عالی امنیت ملی خواهد بود؛ امری که به هیچ صورت مقبول نمایندگان مجلس نیست.دقیقا به همین خاطر نمایندگان تلاش می‌کنند دولت را به دادن لایحه قانونی درباره توافق برجام ترغیب کنند تا به واسطه تقاضای دولت، امکان تصمیم‌گیری درخصوص این توافق را پیدا کنند. روشن است که دولت روحانی دست نمایندگان مخالف را خوانده و هیچ علاقه‌ای به دادن لایحه برای اعطای حق تصمیم‌گیری درباره برجام به مجلس شورای اسلامی ندارد. با این وضع روحانی می‌خواهد مجلس را در حد دادن نظر مشورتی به شورای‌عالی امنیت ملی محدود و برای توانایی‌های مخالفان، سقف فریادهای بی‌پاسخ تعیین کند. با این اوضاع در تهران و واشنگتن، اکنون روحانی و اوباما برای پیروزی نهایی در مذاکرات هسته‌ای آماده می‌شوند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده