ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله سیاست روز برجام با برجا ماندن تهدید و تحریم

سرمقاله سیاست روز/ برجام با برجا ماندن تهدید و تحریم

سیاست روز/ « برجام با برجا ماندن تهدید و تحریم » عنوان یادداشت روز روزنامه سیاست روز به قلم محمد صفری است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

علی‌رغم برداشت‌های برخی در داخل مبنی بر این که تهدیدات نظامی آمریکا علیه ایران برچیده شده است، اما...
علی‌رغم برداشت‌های برخی در داخل مبنی بر این که تهدیدات نظامی آمریکا علیه ایران برچیده شده است، اما باز هم می‌بینیم که مقامات آمریکایی همچنان به ادبیات تهدید خود ادامه می‌دهند.
این ادبیات از گذشته علیه ایران وجود داشته است، اما پایان مذاکرات هسته‌ای، باعث شده است که تهدیدات نظامی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به جای این که کاهش یابد، زیادتر هم شود. چرایی این گونه مواضع براساس سخنان و گفته‌های مقامات آمریکایی به خاطر چارچوب توافق هسته‌‌ای با ایران است.
مقامات سیاسی و نظامی آمریکا اعتقاد دارند که «برجام» استراتژی نظامی آمریکا در قبال ایران را تقویت می‌کند. مقامات دولت اوباما برای جلب رضایت مخالفین برجام که جنگ‌طلب و خواهان اقدام نظامی علیه ایران هستند، استدلال می‌کنند، پذیرفتن برجام و اجرای آن باعث می‌شود تا دستیابی‌های گسترده بر مراکز حساس ایران، این امکان را بدهد تا برای اقدام نظامی آماده‌تر باشند چون به تأسیسات هسته‌‌ای و نظامی ایران دست حخواهند یافت. این سیاست که از سوی دولت آمریکا دنبال می‌شود با سیاست مخالفین جنگ‌طلب توافق هسته‌ای تفاوتی ندارد. هنگامی که اشتون‌کارتر وزیر دفاع آمریکا در یادداشتی در روزنامه یو‌اس‌ای‌ تودی می‌نویسد؛
«با وجود برجام حمله نظامی به ایران مؤثرتر خواهد بود» به خوبی آشکار می‌سازد که آمریکایی‌ها چه دموکرات و چه جمهوری‌خواه جنگ‌طلب و جنگ‌افروز هستند. تنها تفاوت آنها نوع ادبیاتی است که به کار می‌برند.
آیا نتیجه مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به توافق، تشدید تهدیدات نظامی و لغو نشدن تحریم‌ها بود؟
این که در پاسخ به چنین مواضع خصمانه آمریکا علیه ایران، تنها به این پاسخ از سوی برخی مسئولین اکتفا شود که این مواضع برای خوراک داخلی آمریکایی‌ها است کفایت می‌کند؟
باید توجه داشت که جمهوری اسلامی ایران هیچ باکی از چنین تهدیدات نظامی آمریکا علیه خود ندارد، چراکه توانمندی‌های نظامی و دفاعی نیروهای مسلح کشورمان تاکنون بسیار قوی‌تر از نتایج مذاکرات و گفت‌وگوهای سیاسی با آمریکا و غرب توانسته است عامل بازدارنده در مقابل تهدیدات آمریکا باشد.
ظرفیت‌های داخلی ایران در حوزه دفاعی و نظامی بسیار فراتر از چند سال گذشته است، برخی از این توانایی‌ها در رزمایش‌ها نشان داده شده و برخی هم هنوز رونمایی نشده، اما در وجود آن هیچ شک و تردیدی نیست.
آمریکایی‌ها برای این اصرار دارند که با اجرای برجام به ابعاد پنهان توانایی‌های ایران دست پیدا کنند به همین خاطر است که می‌گویند برجام امکان حمله نظامی به ایران را مهیا می‌سازد.
باید درک کرد که ایالات متحده حتی مذاکره و دیپلماسی را هم برای تهدید نظامی و حمله احتمالی می‌خواهد، نباید ساده‌انگارانه به موضوع نگاه کرد، اگر در این زمینه غفلت کوچکی انجام شود، آمریکایی‌ها را برای رسیدن به هدف خود یاری خواهد کرد.
«برجام» علی‌رغم تأکید رئیس‌جمهور و اعضای تیم هسته‌ای، هنوز نیازمند بررسی دقیق و موشکافانه است. روزنه‌هایی در آن دیده می‌شود که باید مورد بررسی قرار گیرد تا از تبعات آن کاسته شود.
هنوز تکلیف وضعیت تحریم‌ها علیه ایران پس از توافق هسته‌ای روشن نیست. آیا قرار است این تحریم‌ها تعلیق شود یا لغو؟ هدف از برگزاری مذاکرات هسته‌ای و رسیدن به توافق، لغو تحریم‌ها در قبال برخی کوتاه آمدن‌های ایران بود، اما حتی چنین اتفاقی هم براساس سخنان آمریکایی‌ها نخواهد افتاد، چراکه آنها می‌گویند ایران باید تعهدات خود را انجام دهد، آنگاه آمریکایی‌ها، ذره‌ذره به تعلیق تحریم‌ها اقدام کند نه لغو آنها.
شاید برجام توافق مناسبی باشد، اما نیازمند چکش‌کاری است. این توافق به هیچ عنوان ایده‌آل نیست، اما اگر بنابراین باشد که اصلاحاتی در آن صورت گیرد، باز هم نیازمند ادامه مذاکرات برای حل آن موارد است. ادامه مذاکرات هم بسته به سیاست طرفین دارد که آیا غائل به ادامه مذاکرات هسته‌ای هستند یا نه؟
در هر صورت، بررسی و تصمیم برای رد یا پذیرفتن توافق هسته‌ای اکنون در داخل کشور برعهده شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی است.
دولت گرچه اعتقاد داشت نیازی به بررسی برجام در مجلس نیست اما روز پنج‌شنبه، نظر رهبر معظم انقلاب بر این بود که مجلس شورای اسلامی از بررسی برجام کنار گذاشته نشود.
کمیسیون برجام کار خود را آغاز کرده و اکنون با نظر مقام معظم رهبری، جدی‌تر باید نتایج مذاکرات هسته‌ای را بررسی کند و به اتفاق‌نظر درباره برجام برسد. موضوع مهمی هم که رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای مجلس خبرگان رهبری در زمینه توافق هسته‌ای تأکید کردند، لغو تحریم‌ها بود. ایشان فرمودند «اگر قرار است تحریم‌ها برداشته نشود، پس معامله‌ای هم در کار نخواهد بود، بنابراین باید تکلیف این موضوع مشخص شود.»
برجامی که قرار است با برجا ماندن تهدید و تحریم اجرا شود، چگونه می‌تواند، منافع جمهوری اسلامی ایران را تأمین کند؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده