ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله آرمان آبستراکسیون و تصویب برجام

سرمقاله آرمان/ آبستراکسیون و تصویب برجام

آرمان/ « آبستراکسیون و تصویب برجام » عنوان یادداشت روز روزنامه آرمان به قلم فریدون مجلسی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

شاهد لحظات آخر به نتیجه رسیدن پرونده هسته‌ای هستیم. کنگره آمریکا درحال بررسی برجام است وتعداد قابل ملاحظه‌ای از اعضای کنگره موافقت خود را با توافق وین اعلام کرده‌اند. کنگره آمریکا دارای مقررات و نظام‌نامه‌ای است که این مقررات با گذشت زمان در کنگره تثبیت شده است. برای مثال با داشتن یک‌سوم آرا یعنی34رای می‌توان به رئیس‌جمهور آمریکا حق وتو داد یعنی اگر حزبی تنها یک‌سوم آرا را داشته باشد، رئیس‌جمهور متعلق به آن حزب می‌تواند قانون مصوب کنگره را وتو کند. تا این لحظه تعداد آرای موافقان برجام از 34رای تجاوز کرده و به 37 رای رسیده و این تعداد رای برای وتوی اوباما کافی است اما مقررات دیگری وجود دارد که اعلام می‌دارد چنانچه تعداد آرا به 41 برسد آنگاه، حق آبستراکسیون که به معنی جلوگیری از اخذ رای است به وجود می‌آید؛ یعنی نمایندگان موافق می‌توانند جلوی تصویب برجام را بگیرند. بنابراین اگر اوباما بتواند چهار رای دیگراخذ کند می‌تواند از این قانون استفاده کند. تا این لحظه هفت نفراز اعضای کنگره مواضع خود را اعلام نکرده‌اند و اگر از این تعداد چهار نفر به حامیان برجام بپیوندند پیروزی اوباما در برابر کنگره قطعی خواهد بود و دیگر نیازی به تصویب برجام در کنگره وجود نخواهد داشت. البته تا این لحظه، مرحله اصلی پشت سر گذاشته شده و امکان رسیدن به مرحله بعدی نیز دور از تصور نیست. از طرف دیگر روند تصویب برجام درایران هم در حال طی شدن است و به نظر می‌رسد احتمال اینکه با تایید برجام در آمریکا، در ایران هم نمایندگان رای به تایید برجام دهند، دور از ذهن نیست. حال اگر طرفین برجام را تصویب کنند آنگاه وارد مرحله لغو تحریم‌ها خواهیم شد. همچنین در ادامه راه، گزارشات آژانس ملاک ادامه تفاهم و برداشته شدن تحریم‌هاست. لغو تحریم‌ها بسته به ایفای نقش مثبت طرفین مذاکرات از جمله ایران و آمریکا به تعهداتشان است. هرقراردادی به همین شکل است اگر یکی ازطرفین مفاد قرارداد را نسخ و فسخ کند طرف دیگر نیز بالطبع این حق را پیدا خواهد کرد که دیگر نسبت به ادامه قرارداد پایبند نباشد. البته در شرایط کنونی تنها رای کنگره کافی نیست بلکه مجلس نمایندگان نیزتا 10روز آینده باید برجام را بررسی کند حتی اگر رای آنها جنبه تشریفاتی داشته باشد. رای آنها زمانی اعتبار پیدا می‌کرد که سنا مخالفت خود را تصویب کند آنگاه مجلس نمایندگان می‌توانست مخالفت یا موافقت کند. درحال حاضر کنگره نمی‌تواند برجام را رد کند بنابراین رای سنا نمایشی است و تاثیرگذار نیست. به نظر می‌رسد فرجام برجام یک نقطه جدیدی در روابط ایران با غرب و اروپا خواهد بود که این روابط می‌تواند روز‌به‌روز افزایش یابد و اروپایی‌ها همانند قبل به شرکای اقتصادی ایران تبدیل شوند. ایران شایستگی لازم برای رسیدن به جایگاه‌های تاثیرگذارتر در سطح بین‌المللی را دارد و تعامل سازنده با کشورهای جهان اگر همچنان در دستور کار سیاستمداران ایران قرار داشته باشد ایران به تمام آنچه باید برسد، خواهد رسید.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده