ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله قانون زمان تعیین تکلیف مثبت فرا رسیده است

سرمقاله قانون / زمان تعیین تکلیف مثبت فرا رسیده است

قانون/ « زمان تعیین تکلیف مثبت فرا رسیده است » عنوان یادداشت روز روزنامه قانون به قلم سید حمید میرمعینی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

هرچه به تاریخ تصویب برجام توسط کنگره نزدیک می‌شویم سیگنال‌های مثبت بازار سرمایه نیز بیشتر می‌شود. مانند همان اتفاقی که در یکی دو روز گذشته رخ داد، بازار سرمایه به سهامداران لبخند زد. اکنون قیمت‌ها در بازار سرمایه به‌ اندازه‌ای جذاب شده که هر شرکتی اراده کند می‌تواند وارد این بازار شود . از سوی دیگر برخی اخبار مبنی بر دخالت دولت در این بازار، به این مفهوم که یکسری از شرکت‌های دولتی برای مقطعی کوتاه وارد بازار شده و شاخص را افزایش دهند، درست نیست. به همان دلیل که به آن اشاره کردم، قیمت‌ها برای سرمایه گذاران جذاب شده است. در حال رسیدن به تاریخ حساسی در بازار سرمایه رسیده‌ایم که قرار است وضعیت به سمت تحولات مثبت تعیین تکلیف شود. تعیین تکلیف از این جهت مثبت خواهد بود که به زودی تحریم‌های اقتصادی غرب علیه ایران به طور کامل لغو و به همین دلیل نیز دست دولت برای اتخاذ تصمیم‌های بهتر باز خواهد شد. حال فعالان اقتصادی و سرمایه‌گذاران از تیم اقتصادی دولت یازدهم انتظار دارند تا سیاست‌های پولی و مالی بهتری را اتخاذ کند. آینده اقتصادی کشور با توجه به اتفاقات اخیر بسیار مثبت خواهد بود.پس از نشست مطبوعاتی رئیس جمهور این امیدواری در فعالان اقتصادی نیز به وجود آمده است. طبیعی هم هست وقتی اقتصاد در شرایط تثبیت قرار گرفته و دخل‌و‌خرج کشور منظم شود می‌توان به بهبود سریع اوضاع اقتصادی امیدوار بود. بعد از اینکه توافق هسته‌ای میان ایران و اعضای 1+5 حاصل شد شاهد بودیم که بازار مطابق انتظارات شکل‌گرفته در یک سال پیش از آن حرکت نکرد و برخلاف آنچه تصور می‌شد، شاخص رشد چندانی نکرد. این موضوع دلایل مختلفی مانند عملکرد حقوقی‌ها در بازار، عدم‌حمایت دولت از بازار سرمایه، کاهش نقدینگی و ... داشت . بر اساس نظریات عقلایی، زمانی که بازار خلاف انتظارات موجود حرکت می‌کند باید منتظر واکنش متفاوت بود. این واکنش می‌تواند مثبت یا منفی باشد. در بازار ما که انتظار افزایش وجود داشت واکنشی را که بازار در پیش گرفت روند کاهشی بود. بعد از این مسئله با کاهش قیمت در بازارهای جهانی مواجه شدیم. در یک ماه و نیم گذشته از سویی افت قیمت نفت را داشته‌ایم و از سویی توقف روند رو به رشد شاخص‌های اقتصادی چین را؛ این تغییر در شاخص‌های اقتصادی چین در بازارهای جهانی خصوصاً بازارهای کالایی و سپس قیمت نفت و بازارهای سرمایه اثرگذار بوده است زیرا عمده شرکت‌هایی که انتظار داشتیم در بازار سرمایه رشد کنند شرکت‌های صادراتی مانند پتروشیمی‌ها، معدنی‌ها، فولادی‌ها و ... هستند که تحت تأثیر قیمت جهانی نفت قرار می‌گیرند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده