ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

سرمقاله خراسان غر و لند یارانه ای به جای تصمیم

سرمقاله خراسان/ غر و لند یارانه ای به جای تصمیم

خراسان/ « غر و لند یارانه ای به جای تصمیم» عنوان یادداشت روز روزنامه خراسان به قلم جواد غیاثی است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:

دولتمردان همچنان با ادبیات انتقادی خاصی، درباره یارانه ها صحبت می کنند. "طرح اقتصادبرانداز"، "یارانه های له کننده"، "مصیبت عظما" را قبلا وزیر راه و نفت و اقتصاد در توصیف یارانه نقدی به کاربرده بودند. آخرین گلایه هم مربوط به وزیر نفت بود که اواخر هفته گذشته از "عذاب الیم" تهیه منابع پرداخت یارانه نقدی سخن گفت. علاوه بر آن وزرای نفت و نیرو – که سهم قابل توجهی از منابع یارانه نقدی توسط شرکت های متبوع این دو وزارت خانه تهیه می شود – گاه و بیگاه ارقام پرداختی خود به سازمان هدفمندی را رسانه ای می کنند و از سختی تامین منابع شکوه.
این گلایه های خاص در حالی انجام می شود که منابع و مصارف هدفمندی یارانه ها در تبصره 20 قانون بودجه تعیین شده و دستورالعمل اجرایی این تبصره – که خردادماه توسط معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد- نیز جزئیات پرداخت هر دستگاه به سازمان هدفمندی را مشخص کرده است؛
1- شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، 37 هزار تومان به ازای هربشکه نفت فروخته شده به پالایشگاه ها و در مجموع برای کل سال 24.7 هزار میلیارد تومان.
2- شرکت ملی گاز، به ازای فروش هر مترمکعب گاز طبیعی مبلغ 80 تومان و در مجموع 9 هزار میلیارد تومان
3- وزارت نیرو به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی مردم، 10 تومان و مجموع 2.2 هزار میلیارد تومان.
4- همچنین شرکت آب و فاضلاب به ازای فروش هر مترمکعب آب 1 تومان و مبلغ 6.3 هزار میلیارد تومان هم از محل یارانه نان، برق و سایر کالاها به این منظور اختصاص می یابد.
با تجمیع مبالغ فوق تکلیف بیش از 38 هزار میلیارد تومان منابع لازم برای پرداخت یارانه نقدی مشخص است. با توجه به مشخص بودن منابع فوق باید پرسید علت گلایه های گاه و بیگاه دولتمردان چیست؟ البته با تمام اینها دولت برای اجرای قانون هدفمندی با حدود 12 هزار میلیارد تومان کسری مواجه است. دولت برای جبران کسری خود می تواند یارانه ثروتمندان را حذف کند یا از برخی مصارف قانون هدفمندی ( غیر از پرداخت نقدی) چشم بپوشد و یا بر قیمت حامل های انرژی بیفزاید.

اما دولتمردان موضع خود را در برابر هیچکدام از موارد فوق اعلام نکرده اند. در مورد حذف یارانه ثروتمندان، طبق گفته وزیر نفت حذف یارانه 10 میلیون نفر ثروتمند با خطای 10 درصد ممکن است. اما انجام این کار به خاطر سخت گیری و حساسیت رئیس جمهور معلق مانده است. دولتمردان که در سال 93 مکلف به حذف یارانه ثروتمندان شده اند امسال هم هنوز تصمیم نهایی خود را نگرفته اند و کژدار و مریز به حذف و اضافه یارانه بگیران می پردازند و هرگز برنامه نهایی خود را اعلام نکرده اند. در مورد حامل های انرژی هم بدون اعلام قبلی و برنامه ای خاص، بنزین و گازوئیل را گران کردند و گاز را ارزان. تکلیف اصل هدفمندی هم – یا اصلاح قیمت های نسبی که مرهمی بر مریضی عمیق اقتصاد کشور است –همچنان نامشخص است و دولتمردان اعلام نکرده اند چه زمانی برای ادامه این جراحی بزرگ اقتصادی مناسب است.
دولت محترم به جای تصمیم گیری در مورد اینها و صحبت شفاف و صریح با مردم، استراتژی گلایه را در پیش گرفته و معلوم نیست کی به آن پایان خواهد داد و یک تصمیم بزرگ خواهد گرفت. شاید این گلایه ها به خاطر اختلاف نظرهای درونی در دولت است که با گلایه بروز داده می شود و باعث تخریب آرامش مردمی می شود که نمی دانند روی یارانه حساب کنند یانه. شاید هم تاخیر در تصمیم گیری دولت به خاطر ترس دولت از اتخاذ یک تصمیم است. چندی پیش مظاهری رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفته بود: «اکثر اعضای دولت تجربه اجرایی و شناخت از درون ساختار دولت و اقتصادی کشور را ندارند. این کمبود، جرأت اتخاذ یکسری تصمیمات را نمی‌دهد». آیا بهتر نیست دولتمردان به جای غرو لند، یک تصمیم شفاف و زمانمند بگیرند؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده