ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

تشریح طرح ایران درباره سوریه از زبان سفیر کشورمان

تشریح طرح ایران درباره سوریه از زبان سفیر کشورمان

فارس/ محمدرضا رئوف شیبانی با اشاره به طرح ۴ ماده‌ای جمهوری اسلامی ایران برای سوریه گفت: ما زمینه لازم را برای ورود مردم سوریه و تعیین سرنوشت خودشان از طریق طرحی که پیشنهاد می دهیم و نهایتا به انتخابات منجر خواهد شد، مهیا می کنیم.

محمد رضا رئوف شیبانی سفیر ایران در سوریه که با برنامه بدون خط خوردگی رادیو گفت و گو صحبت می کرد با اعلام مطلب بالا و با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص تحولات سوریه، افزود: ایشان به سه نکته اشاره فرمودند، نکته اول عدم دخالت کشورهای خارجی در تعیین سرنوشت کشورها که تغییر این اصل به عنوان یک بدعت است. کشورهای مختلف تلاش گسترده ای را داشتند که بدون توجه به خواست مردم سوریه در تعیین سرنوشت و خواست مردم این کشور دخالت کنند. فرمایش مقام معظم رهبری بر این اصل واقف است که حق ملت باید به دست خودشان ترسیم شود.

وی ادامه داد: نکته دومی که اشاره کردند ضروررت توقف امداد و کمک رسانی به جریان های تروریستی و افراط گرا در تحولات سوریه است. اینکه فرمودند مرزهای سوریه و کشورهایی که به این گروه ها کمک می کنند، کمک های خودشان را متوقف کنند و آتش بس برقرار شود و جنگ متوقف شود این اصل دومی است که همواره جمهوری اسلامی ایران بر آن تاکید داشته است.

وی بحث انتخابات را نکته سوم فرمایشات مقام معظم رهبری بیان داشت و گفت: مقدمه ورود به انتخابات همان دو اصل اساسی است که مقام معظم رهبری در ابتدای عرایضشان فرمودند و آن عدم دخالت کشورهای خارجی در اداره امور داخلی سوریه و همچنین توقف کمک رسانی به گروه های مسلح تروریستی است.

سفیر ایران در سوریه با اشاره به انتخابات در سوریه، تاکید کرد: وقتی این دو اصل برقرار شد قطعا زمینه لازم برای انجام انتخابات و برگزاری یک انتخابات سالم و انتخاب فردی که خود مردم سوریه در آن اجماع پیدا می کنند به عنوان راهگشای اصلی حل بحران سوریه است.

وی با اشاره به طرح جمهوری اسلامی ایران گفت: این طرح هم مبتنی بر همین اصول است و ما زمینه لازم را برای ورود مردم سوریه و تعیین سرنوشت خودشان از طریق طرحی که پیشنهاد می دهیم و نهایتا به انتخابات منجر خواهد شد، مهیا می کنیم.

وی افزود: بند اول طرح چهار ماده ای جمهوری اسلامی ایران تاکید بر آتش بس و توقف خونریزی است و در بندهای بعدی که دارد نهایتا به انجام انتخاباتی خواهد انجامید که مردم سوریه گزینه خودشان را انتخاب خواهند کرد.

وی با اشاره به تحولات میدانی و پیشرفت های ارتش سوریه، اظهار امیدواری کرد و گفت: با توجه به شرایط پیچیده ای که سوریه با آن مواجه است و مراحل متعددی را که این بحران طی کرد از جمله مرحله جنگ نیابتی در حال حاضر ما شاهد بین المللی شدن و اتخاد ابعاد بین الملی این جنگ هستیم و علی رغم سیر تحولاتی که اشاره کردم، ارتش و دولت سوریه و موسسات سوری خوشبختانه در طول نزدیک به پنج سال بحران، موفق بوده اند و توانسته اند در مقابل سنگین ترین و شدیدترین فشارها ایستادگی کنند.

وی متذکر شد: ارتش سوریه علی رغم اینکه درگیر جنگ فرسایشی و طاقت فرسا شده، خوشبختانه در چند ماه گذشته با پوشش هوایی و حملات هوایی روسیه علیه پایگاه های تروریست ها موفقیت های میدانی قابل توجهی را در محیط پیرامونی پایتخت شهر دمشق و همچنین در اطراف شهر صنعتی و بزرگ حلب به دست آورده است. قطعا شرایط جنگی مشکلات و دشواری های میدانی متعددی را دارد ولی در مجموع سیر روند تحولات میدانی را به نفع جریان مقاومت و ارتش سوریه ارزیابی می کنم.

وی به دو رویکرد موجود در منطقه پرداخت و عنوان کرد: آن چیزی که در منطقه شاهد هستیم مقابله و مواجهه دو رویکرد کاملا متفاوت است یک رویکرد سلطه جویی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی است و رویکرد دیگر، رویکرد جریان مقاومتی و مواجهه با جریان مقابل است و عملا آنچه که ما در صحنه سوریه شاهد هستیم این است که محور مقاومت را تضعیف کنند و مورد هدف قرار دهند. خوشبختانه در طول این پنج سال شاهد ایستادگی قابل تقدیر از طرف کشورهای حامی مقاومت در این نبرد سرنوشت ساز هستیم که سرنوشت غرب آسیا را در آینده طراحی و ترسیم خواهد کرد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده