ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آی تی آموزی کارهای تان را در ویندوز زمان‌بندی کنید

آی تی آموزی/ کارهای تان را در ویندوز زمان‌بندی کنید

آی بایت/ در این مطلب قصد داریم تا شما را با یکی از ابزارهای موجود در ویندوز آشنا کنیم. ابزاری که در این شماره درباره آن سخن خواهیم گفت Task Schedule نام دارد که به کمک آن می‌توانید برنامه اجرای دستورات و برنامه‌های مختلف را تنظیم کنید تا در زمان معین اجرا شوند.

استفـاده از این ابزار تاثیر قابل توجهی در تسهیل انجام کـارهای شما خواهد داشت و کاربرانی که رعایت نظم و انضباط کاری در محیط رایانه نیز برایشان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، قادر خواهند بود به کمک این ابزار بخش عمده‌ای از نیازهای خود در این زمینه را رفع کنند.

دسترسی به Task Schedule
اما باز هم لازم است در ابتدا مسیر دسترسی به این ابزار را مشخص کنیم. راه اول مراجعه به پوشه All Program، پس از آن پوشه Accessories و سپس پوشه System Tools است و راه ساده‌تر این است که پس از باز شدن منوی Start ویندوز، کلمه Task را در کادر جست‌وجوی پایین آن وارد کنید تا این ابزار به سرعت نمایان و قابل دسترس شود.

ورود به محیط برنامه
با طی شدن مـراحل قبـل و کلیک روی Task Schedule، وارد محیط اجـرایی این برنامه خواهید شد و می‌توانیـد کـار خـود را با این ابزار کاربردی آغاز کنید.

در محیط این برنامه با ۳ بخش تفکیک شده از هم مواجه خواهید شد.بخش سمت راست این برنامه مربوط به دستورات و عملیاتی است که برای کار با این ابزار باید از آن‌ها استفاده کنید.در بخش میانی محیط ابزار Task Schedule تازه‌ترین دستورات اجرا شده که در این ابزار به ثبت رسیده است به شما نمایش داده خواهد شد. نوار سمت چپ این محیط نیز کتا‌بخانه این ابزار است که امکان مشاهده و مدیریت وظایف را فراهم می‌کند.

تعریف یک دستور
حال نوبت آن رسیده است که استفاده بهینه از این برنامه را آغاز کرده و وظیفه‌ای را با استفاده از آن برای سیستم‌عامل تعریف کند. برای این کار روی گزینه Create Basic Task در نوار عملیات این ابزار که در سمـت راست محیط برنامه قرار دارد کلیک کنید. با انجام این کـار صفحه‌ای باز خواهد شد که باید برای تعریف یـک وظیفه خاص از آن استفاده کنید.

صفحه ابتدایی تنها و تنها به تعیین اسم و توضیحات مربوط به وظیفه‌ای که قصد تعریف آن را دارید، اختصاص داده شده است. به عنوان مثال باید در بخش Name این صفحه عبارت Open Word را تایپ کنید و در قسمـت Description آن نیز توضیحات مورد نظرتان را بنویسید. درج این اطلاعات به شما و سایر کاربران سیستم کمک می‌کند تا در صورت لزوم، به ضرورت تعریف این وظیفه پی ببرید. البته استفاده از این قسمت ضروری نیست و می‌توانید باکس مربوط به آن را خالی بگذارید.‌با کلیک روی گزینه Next وارد مرحله بعد تعریف وظیفه مورد نظر خود خواهید شد.

این بخش به تعیین بازه زمانی اجرای وظیفه اختصاص دارد. کاربر در این بخش می‌تواند به طور دقیق بازه زمانی وظیفه مورد نظر خود را تعیین کند.در ابتدا باید یکی از گزینه‌های روزانه، هفتگی، ماهیانه، در زمان مقرر، به هنگام روشن شدن سیستم، به هنگام ورود به ویندوز و یا به هنگام رخ دادن اتفاقی معین را انتخاب کنید تا در ادامه جزئیات مربوط به آن نیز نمایش داده شود. به عنوان مثال اگر بازه زمانی اجرا را روزانه در نظر بگیرید، در مرحله بعد باید تاریخ و ساعت دقیق شروع آن را نیز تعیین کنید و یا اگر هنگام رخ دادن اتفاقی معین را تعیین می‌کنید در مرحله بعد باید رویداد مد نظر خود را از فهرست موجود انتخاب کنید. پس از تعیین زمان مورد نظر برای انجام یک وظیفه در سیستم‌عامل، ادامه کار به این شیوه خواهد بود که باید وظیفه مورد نظر خود را تعریف کنید.

در بخش بعدی این تنظیمات با صفحه‌ای مواجه خواهیـد شد که تعریف یک وظیفه خاص را برای شما امکان‌پـذیر می‌کند.

ایـن وظیفه می‌تواند اجرای یک برنامه، ارسـال یک ایمیـل و یا نمایش یک پیغام باشد. کاربـر باید یکـی از این وظایف را انتخاب و بر اساس نـوع آن سایـر تنظیمات آن را انجام دهد.

به عنوان مثـال اگر اجرای یـک برنـامه خاص را انتخاب کنید لازم است تـا در مرحـله بعد، مسیر دسترسی به فایل اجرایی آن برنامه را با پسوند exe نیز تعیین کنید.در صورتی هم که بخواهید در زمان معینی پیام خاصی روی صفحه نمایش مشاهده شود، با انتخاب گزینه Display a Massage و تایپ پیام مورد نظر خود، مراحل تعریف این وظیفه را درگوشی تکمیل خواهید کرد.این ابزار دارای تنظیمات و ریزه‌کاری‌های دیگری نیز هست که بدون تردید در هنگام استفاده از آن به شیوه به کارگیری آن‌ها پی خواهید برد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X