ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

رضایی: ایران و چین می توانند در ایجاد امنیت جهانی به هم کمک کنند

رضایی: ایران و چین می توانند در ایجاد امنیت جهانی به هم کمک کنند

ایرنا/ دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره چشم انداز روابط و همکاری های میان ایران و چین گفت: ایران و چین می توانند در ایجاد امنیت جهانی و اتحاد آسیایی برای همکاری های بیشتر در آسیا کمک کنند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی مجمع تشخیص مصلحت نظام، محسن رضایی در گفت و گویی درباره سفر رییس جمهوری چین به ایران در پاسخ به سوالی پیرامون مقطع زمانی سفر هیات بلندپایه این کشور به ایران گفت: این سفر در شرایط خوبی انجام شده است. هم ایران و هم چین در موقعیت خاصی از پیشرفت و توسعه قرار دارند.
وی ادامه داد: ایران و چین می توانند در ایجاد امنیت جهانی به هم کمک کنند و از طرف دیگر اتحاد آسیایی می تواند در آینده یک محور خوبی برای همکاری های بیشتر در آسیا در میان دو کشور باشد بنابراین من این سفر را در شرایط کنونی هم برای چین و هم برای ایران، بسیار خوب و مناسب می دانم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد توافقات صورت گرفته در سفر رئیس جمهور چین به ایران گفت: چین و ایران در حال رشد و توسعه هستند. منابعی در ایران داریم که چین می تواند از آنها استفاده کند و فرصت های خوبی در چین وجود دارد که ایران می تواند از آنها بهره ببرد.
رضایی یادآور شد: ما در ایران از منابع نفت و گاز فراوانی برخوردار هستیم و چین مشتری و نیازمند این منابع است از طرف دیگر، چین یک بازار بسیار بزرگی است که ایران می تواند وارد این بازار بشود و ما می توانیم در این نقطه بازار خوبی برای صادرات چین به منطقه بشویم بنابراین روابط متقابل خوبی را می توانیم برقرار کنیم.

** ایران و چین پل اقتصادی شرق و غرب آسیا
وی ادامه داد: به لحاظ جغرافیایی ایران و چین می توانند یک پل اقتصادی بسیار خوبی را بین شرق و غرب آسیا به وجود بیاورند. چین می تواند در پالایشگاه ها و پتروشیمی ایران و در راه سازی و راه آهن سرمایه گذاری کند و ظرفیت ایران هم ظرفیت کاملا آماده ای است. ما برخلاف برخی کشورها خیلی از ظرفیت هایمان هنوز خالی و اشباع نشده است و نیازمند سرمایه است. همانطور که رئیس جمهوری گفتند تا 600 میلیارد دلار چین می تواند در ایران سرمایه گذاری انجام دهد.

** امضای دوستی و سندهای راهبردی همکاری های ما را چند برابر خواهد کرد
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام پیرامون امضای سند راهبردی میان ایران و چین گفت: این سند دوستی ها و همکاری های ما را به طور قطع چند برابر خواهد کرد و در سیر تاریخی روابط ایران و چین به ویژه در ده سال اخیر که اعتماد خوبی بین ما و چین به وجود آمده است، می توانیم این گام بلند را برداریم و در دیپلماسی و ایجاد امنیت هم در منطقه و هم در جهان می توانیم همکاری های خوبی با یکدیگر داشته باشیم.

** دولتمردان چین با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیابی کنند
رضایی در خصوص پیامدهای مثبت سفر رئیس جمهور چین به کشورهای منطقه خاورمیانه گفت: ما مخالف این سفرها نیستیم. ما معتقدیم که چین در شناخت منطقه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. در منطقه ای زندگی می کنیم که پیچیده است به عنوان مثال درک درستی از گرایشات سیاسی دولت ها ممکن است برای خیلی از کشورهای جهان، حتی انگلیس و آمریکا که بیش از سیصد سال در منطقه هستند فراهم نشده باشد.
وی ادامه داد: آمریکایی ها دارند کم کم متوجه می شوند که ریشه داعش در عربستان سعودی است. درحالی که سعودی ها از دوستان صمیمی آمریکایی ها بودند. ما از این سفرها انتظار داریم که اطلاعات دقیقی به دولتمردان چین داده شود تا آنها با مطالعات بیشتری منطقه را ارزیایی کنند.

**فرهنگ وتمدن غرب در حال افول و سراشیبی است
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص روابط ایران و چین در دوران پسابرجام گفت: به نظر من، ما در چند زمینه می توانیم همکاری های خوبی را در آینده داشته باشیم. یکی تلاش برای احیای فرهنگ آسیایی است. فرهنگ و تمدن غرب در حال افول و در وضعیت سراشیبی است و دیگر نمی تواند نیازهای فرهنگی جهان را تامین کند در حالی که در آسیا از نظر فرهنگی و انسانی سابقه بسیار طولانی را شاهد هستیم از کنفسیوس تا اسلام. ما حرف های خوبی برای همه دنیا داریم. انسانیت و روح انسانی در آسیا بیشتر از غرب جلوه دارد.
رضایی ادامه داد: مساله دوم سرمایه گذاری های چین است. چین امروز 3600 میلیارد دلار پول دارد و این سرمایه را می تواند در راه سازی و راه آهن و ساخت بنادر جدید در ایران سرمایه گذاری کند و شعار چین مبنی بر 'یک کمربند - یک جاده' را از طریق عبور از ایران، اجرایی کند.
دبیرمجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مساله سوم، موضوع آموزش و مسائل پژوهشی و تحقیقات علمی در امور اقتصادی و اجتماعی و غیره است که ما می توانیم در کنار هم دانشگاه ها و پژوهشکده های مشترک تاسیس کنیم.
وی یادآور شد: اخیراً به دعوت مجمع تشخیص مصلحت نظام هیاتی از حزب کمونیست چین به ایران سفر داشتند، من به آنها پیشنهاد کردم که یک پژوهشگاه مطالعات غرب آسیا را در اینجا با هم راه اندازی کنیم که با یکدیگر به یک برداشت مشترک در رابطه با منطقه برسیم.

** زمان آن رسیده است که ایران و چین در تامین امنیت منطقه باهم همکاری کنند
رضایی در پاسخ به سوالی پیرامون انتظارات ایران از چین گفت: ما معتقدیم که اقتصاد و تجارت بدون امنیت ممکن نیست. اگر امنیت در منطقه نباشد، تامین انرژی چین هم با مشکل مواجه خواهد شد و انتقال نفت و گاز به چین با اشکال مواجه خواهد شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: بنابراین الان زمان آن رسیده که ایران و چین در تامین امنیت منطقه با یکدیگر همکاری کنند. این همکاری هم جنبه دیپلماتیک دارد و هم همکاری در زمینه مقابله با تروریسم می تواند باشد و ما در این زمینه ها آمادگی داریم.
وی یادآور شد: الان روس ها با ما در سوریه همکاری می کنند، اخیرا هم دولت چین 20 میلیون دلار برای کمک به دولت آقای اسد تصویب کرده و نشان می دهد که دولتمردان چین مایلند که به منطقه بیایند ما هم می توانیم به آنها کمک کنیم.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X