ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

دکتر «ظریف» زمان جنگ کجا بود؟

دکتر «ظریف» زمان جنگ کجا بود؟

آخرین خبر/ برای بسیاری از افراد سوال پیش می آید که محمد جواد ظریف وزیرامور خارجه فعلی زمان جنگ کجا بوده است؟ «ظریف» در بخشی از خاطراتش در کتاب «آقای سفیر» به این سوال پاسخ می دهد.
«بنده از تیر ماه 1361 کار در سازمان ملل متحد را شروع کردم و همزمان برای ادامه تحصیل در مقطع دکترا به نیویورک رفتم و بر اساس هماهنگی قبلی که با آقای دکتر رجایی خراسانی داشتیم وارد نمایندگی شدم.» ص54.
در ادامه وی از مسئولیت هایش در این مقطع زمانی می گوید:
«زمانی که بنده دانشجو بودم و کارمند رسمی وزارت خارجه نیز نشده بودم، در مورد خدمت نظام وظیفه هم هنوز از معافیت دانشجویی استفاده می کردم. با این وضعیت به صورت کارمند محلی و به عنوان مشاور سفیر تا مرداد 1367 در نمایندگی مشغول به کار شدم. البته در اواخر دوران آقای رجایی و در غیاب ایشان، هم زمان با آن که کارمند محلی و مشاور بودم، سمت من به کاردار تغییر می یافت. نمایندگی ایران در ابتدا فقط بنده و آقای دکتر هیئت را به عنوان کارمند محلی در اختیار داشت. ما به عنوان مشاور استخدام شدیم. در اواخر دوران آقای دکتر رجایی به دلیل اینکه از نظر ایشان کسی توان اداره نمایندگی را نداشت، مرا به عنوان کاردار نمایندگی برگزیدند. شاید این از عجایب تاریخ دیپلماسی باشد که یک کارمند محلی که سمت رسمی و حقوقش از تمام کارمندان نمایندگی از جمله راننده آن کمتر است، به عنوان کاردار و در غیاب سفیر، رئیس نمایندگی شود.»ص55.
وی در بخشی دیگر از خاطراتش به فعالیت هایش در انجمن اسلامی در امریکا در مقطع جنگ تحمیلی اشاره می کند:
«بنده در سال های 1360 تا 1361 دبیر تبلغات انجمن اسلامی دانشجویان کل آمریکا و کانادا بودم.»ص64.
در بخشی دیگر از کتاب به سالهای پایانی حضور وی در نیویورک در زمان جنگ تحمیلی اشاره دارد. دکتر ظریف در این باره اینگونه می گوید:
«آقای دکتر ولایتی از بنده خواستند تا زمان به نتیجه رسیدن آتش بس در نیویورک بمانم. قطعنامه که پذیرفته شد، به ایران بازگشتم.»ص70.
برگرفته از کتاب «آقای سفیر»، گفت و گو با محمد جواد ظریف، گردآورنده «محمد مهدی راجی».

دکتر «ظریف» زمان جنگ کجا بود؟

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده