ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«نویددهقان»: تعداد گروه های فعال موسیقی درایران از انگشتان یک دست بیشتر نیست

«نویددهقان»: تعداد گروه های فعال موسیقی درایران از انگشتان یک دست بیشتر نیست

برنا/ سرپرست و آهنگساز گروه «قمر» گفت: تعداد گروه‌های فعال در عرصه موسیقی از انگشتان یک دست بیشتر نیست و این درحالی است که گروه‌های ثبت شده در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تمامی نام‌های هنری را از آن خود کرده‌اند.
نوید دهقان گفت: متاسفانه در ایران به معنای واقعی کلمه، بیش از پنج گروه فعال در عرصه موسیقی نداریم که بتوان از آنها نام برد. وقتی صحبت از گروه‌های خارج از ایران و مقایسه آنها با گروه‌های مختلف در ایران می‌شود، باید گفت این دو به هیچ وجه با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. چرا که در ایران به جز گروه‌های خانوادگی، گروه‌های اندکی مشغول فعالیت هستند.

وی افزود:البته تعداد گروه‌هایی که نام خود را در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت کرده‌اند، بسیار است و این تعدد به اندازه‌ای است که هرکس بخواهد گروه جدیدی را به ثبت ارشاد برساند با کمبود عنوان برای گروهش مواجه خواهد شد. چراکه تمامی اسامی مرتبط با فرهنگ و هنر و موسیقی در ارشاد به نام گروه‌های مختلف ، ثبت شده‌اند.

این نوازنده چیره دست کمانچه اضافه کرد: در حالی این اتفاق می افتد که این گروه‌ها اصلاحضور خارجی ندارند و هیچ فعالیتی در حوزه موسیقی نمی‌کنند. یعنی سالها پیش گروه خود را ثبت کرده‌اند و اجراهایی با آنها داشته‌اند و پس ازآن دیگر فعالیت موسیقی نداشته‌اند. مثلا برخی نسبت به تاسیس شرکت و همین طور ثبت آن ، پیش از اینها اقدام کرده‌اند، و همانطور که انتظار می‌رود یک شرکت برای بقای خود ملزم به این است که فعالیت اقتصادی، مالی و دیگر فعالیت‌های مرتبط با فعالیت خود را داشته باشد و در پایان هر سال گزارش مالی و کاری خود را ارائه دهد. در غیر این صورت، ثبت کردن یک اسم به تنهایی نمی‌تواندبقای یک شرکت و گروهی را تضمینی باشد. اگر پایان سال گزارش مالی و کاری ارائه شود، پروانه آن تمدید می‌شود، در غیراین صورت ،از نظر قانون، آن شرکت منحل است و فعالیت آن ارزش قانونی ندارد.

این نوازنده که با گروه‌های دیگری همچون «لوتوس» به سرپرستی و آهنگسازی حمید بهروزی‌نیا همکاری می‌کند، تاکید کرد: 10 سال واندی پیش، گروه‌هایی که ثبت شده‌اند اما برای بقای نام و گروه خود هیچ الزامی ندارند وحتی اگر سالهای سال فعالیت هنری و موسیقی نکنند، نامشان در ارشاد ثبت است. چنین چیزی ملزم به آسیب شناسی است که در این مقوله نمی‌گنجد.

. نوید دهقان؛ نوازنده کمانچه آموزش کمانچه نوازی را نزد سعید فرجپوری آغاز کرد و در سال ۱۳۷۹ یعنی در ۱۹ سالگی عضو گروه عارف به سرپرستی استاد پرویز مشکاتیان شد.

وی تاکنون عضو گروه‌های متعددی بوده است که ازآن جمله می‌توان به گروه وزیری به سرپرستی کیوان ساکت و گروه داوود آزاد اشاره کرد.از زمان تاسیس گروه «قمر» به آهنگسازی و سرپرستی وی تاکنون بیش از یک دهه می گذرد.

آلبوم‌های «سبز جاودان» ، «راه و ماه»،«هوای آفتاب» ، «یار و دیار» و «وطن» حاصل تلاش‌های او در همراهی با گروهش است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X