ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

میراث دو برج کبوتر زیباشهر ثبت جهانی می شود

میراث/ دو برج کبوتر زیباشهر ثبت جهانی می شود

دانا/ رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان مبارکه در گفت و گو با مبارکه نا تصریح کرد: برج های کبوتر ۱۰ و ۱۸ قلو شهر زیباشر متعلق به دوران قاجار توسط سازمان میراث فرهنگی به شماره های ۱۹۰۷۲ و ۱۹۰۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ولی الله رهبری با اشاره به کاربری کبوتر خانه ها تصریح کرد: این خانه ها معمولا به شکل استوانه و برای گردآوری کود کبوترها جهت مصارف کشاورزی ساخته می شود.

وی افزود: کود کبوتر در گذشته استاده های بسیازی در صنعت هم داشه که از جمله صنعت دباغی در چشم سازی و ساخت باروت را می توان نام برد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبارکه گفت: در سال های دور، برای استفاده از گوشت و کود کبوتران، ساختن کبوترخانه معمول بوده و ساخت چنین بناهایی در حوالی اصفهان به ویژه شهرهای حاشیه زاینده رود مشاهده می شود.

وی بیان کرد: شاردن جهانگرد فرانسوی که در روزگار صفوی از ایران دیدن کرده در کتاب سفرنامه خود می نویسد:«به باور من ایران کشوری است که بهترین کبوترهای جهان در آنجا ساخته شده است، این کبوترخانه های عظیم شش بار بزرگتر از بزرگترین پرورشگاه های پرندگان ما است» این توصیفی از معماری پیچیده داخلی و درونی این بناهای تاریخی است.

رهبری افزود: در استان اصفهان حدود سه هزار کبوترخانه معرفی شناسایی شده است، اما از نوع برج های زیباشهر که به شکل ۱۰ قلو و ۱۸ قلو هستند شاید به تعداد انگشتان دست هم وجود نداشه باشد.

وی گفت: طراحی و عملکرد کبوترخانه ها بسیار جالب بوده به گونه ای که جذب کبوتران و سکونتگاهی امن برای کبوتر، حیرت برانگیز بوده است و یکی از شاهکارهای اصیل معماری ایرانی است.

رئیس اداره میراث فرهنگی مبارکه افزود: کبوترخانه ها مانند دژ نظامی در برابر همه دشمنان کبوتر مقاوم و ناپذیر بوده، ساختار معماری کبوترخانه به گونه ای بوده که در برابر پرندگان شکارچی مانند قوش، جغد و … فکر و اندیشه شده است.

وی ادامه داد: نحوی ساخت این کبوتر خانه به گونه ای بوده که امنیت همراه با آرامش و آایش کبوتران را تامین کرده است.

رهبری گفت: آشیانه ها آن چنان زیبا و منظم با مدل های یک شکل و از مصالح کاهگل ساخته شده بود که در تابستان بسیار خنک و به شکلی بوده است که باد در فضای آن جاری بوده و بر عکس در زمستان گرم، و از وزش بادهای سد محلی در امان بوده است.

وی افزود: قطر سوراخ های ورودی کبوتران به داخل برج ها به اندازه ای ساخته شده است که تنها کبوتران می توانستند وارد آن ها شوند و پرندگان مهاجر قادر به ورود به داخل آن نبودند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مبارکه تصریح کرد: اقدامات میراث فرهنگی شهرستان مبارکه در جهت مرمت این دو اثر با ارزش تاریخی، مبلغ ۷ میلیارد ریال از محل اعتبارات عمرانی شهرستان در سال ۱۳۹۳ برای برج ۱۸ قلو هزینه گردید و رقم ۹۰۰ میلیون ریال هم در راستای مرمت برج ۱۰ قلو در سال ۱۳۹۴ پیش بینی شده است و پس از مرمت، در صورت تملک برج ها توسط شهرداری زیباشهر پرونده آن جهت ثبت جهانی آماده خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده