ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

برآورد مجلسی‌ها از کسری بودجه امسال دولت

برآورد مجلسی‌ها از کسری بودجه امسال دولت

ایران/ برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از رقم کسری بودجه دولت در سال جاری خبر دادند.

هر چند دولت و مجلس در زمان تدوین و تصویب بودجه 94 به دلیل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی وسواس زیادی برای تعیین این نرخ به خرج دادند اما به اعتقاد کارشناسان کاهش قیمت نفت فراتر از پیش‌بینی‌ها، کسری بودجه را گریبانگیر دولت خواهد کرد.با وجودی که دولت بودجه سال جاری را با سقف کلی 837 هزار و 907 میلیارد تومان به مجلس شورای اسلامی ارایه کرده بود اما در نهایت نمایندگان مجلس پرونده بودجه سال جاری را با رقم 844 هزار میلیارد تومان بستند.

اما در همین رابطه غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون بودجه مجلس اخیرا به فارس گفته بود: بودجه سال جاری 35 هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت. پیش‌بینی بنده در مورد عدم تحقق بودجه در سال جاری این است که منابع حدود 185 هزار میلیارد تومان باشد و از رقم 220 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی بودجه به اندازه 35 هزار میلیارد تومان فاصله بگیرد.

ارزیابی دیگر نمایندگان مجلس نسبت به میزان کسری بودجه سال 94 چیست؟

موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در این باره به اقتصادنیوز می‌گوید: دولت هر سال کسری بودجه دارد و سال گذشته از حدود 210 هزار میلیارد تومان اعتبار در بودجه، تنها 160هزار میلیارد تومان آن محقق شد.

او ادامه می‌دهد: منابع درآمدی دولت از سه بخش تامین می‌شود. نفت، مالیات و واگذاری دارایی‌های مالی، این سه محل تامین اعتبار دولت است. واگذاری دارایی‌های مالی معمولا فروش سهام شرکت‌ها است که حدود 30 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که تا به امروز حدود پنج هزار میلیارد تومان آن محقق شده‌است.

او اظهار می‌کند: در ارتباط با نفت تقریبا می‌توان گفت 100 درصد اعتبار در آن محقق شده‌است. درست است که با کاهش قیمت نفت روبه رو شدیم اما ما سهم صندوق توسعه ملی را برای دولت گرفتیم.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه خاطر نشان می‌کند: قرار بود در ابتدا 31 درصد به حساب صندوق توسعه ملی واریز شود اما حدود 20 درصد واریز شد و 11 درصد از دولت گرفته شد تا کمبود قیمت نفت را جبران کند.

ثروتی ادامه می‌دهد: از محل درآمدهایی مالیات و عوارض گمرکی تقریبا حدود 50 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که حدود 40 درصد آن محقق شده‌است.

ثروتی تاکید می‌کند: به نظر می‌رسد حدود 20 درصد از مالیات و عوارض کم آوریم و حدود 30 درصد از واگذاری دارایی‌های مالی کم آوریم و در مجموع حدود 170 هزار میلیارد تومان اعتبار در سال 94 محقق شود یعنی احتمال دارد با 40 تا 50 هزار میلیارد تومان کسری بودجه روبه‌رو شویم.

ثروتی در پایان سخنانش بیان می‌کند: البته دولت کسری بودجه را از فروش ارز جبران می‌کند، اما می‌گویند ما از فروش ارز منابعی به‌دست نمی‌آوریم اما وقتی آخر هر سال بودجه را نگاه می‌کنیم از فروش ارز بخشی از منابع را تامین کرده‌اند.

همچنین جعفر قادری، دیگرعضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: برآوردی که ما از کسری بودجه داریم این است که درآمدهای تزریقی دولت در سال جاری بیشتر از سال گذشته نخواهد بود. در عین حالی که بودجه اضافه شده‌ است اگر کسری کمتر نباشد قطعا بیشتر نخواهد بود.

او ادامه می‌دهد: دولت ناچار است کسری بودجه را از اعتبارات عمرانی و یک بخش از آن را با تعهداتی که در بودجه اعلام کرد کم کند تا شاید از کسری 50 هزار میلیارد تومانی حدود 20 تا 25 هزار میلیارد تومان آن را جبران و محقق کند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده