ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

آرمان نوشت: چین؛ صادرات آری، واردات نه

آرمان نوشت: چین؛ صادرات آری، واردات نه

آرمان/ متن پیش رو در آرمان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

چین از مهم‌ترین شرکای تجاری و اقتصادی ایران در دوران تحریم بود. با لغو تحریم‌ها این کشور برای ادامه مراودات تجاری و اقتصادی با ایران رقبایی جدی پیدا کرد. اکنون و همزمان با سفر مسئولان بلندپایه چینی به ایران این سوال اساسی مطرح شده است که روابط تجاری و اقتصادی ایران و چین در پساتحریم به چه شکل خواهد بود؟ به عبارت روشن‌تر این سوالات مطرح است که آیا منافع ملی اقتضا می‌کند که همچنان چین شریک تجاری و اقتصادی ایران باشد؟ این شراکت باید به چه اندازه باشد؟ آیا باید از حجم روابط و مراودات کاست یا اینکه حتی این حجم را افزایش داد؟ برای پاسخ به این سوالات بهتر است دو بخش واردات و صادرات را از هم تفکیک کنیم. ایران در سال‌های اخیر حجم زیادی از واردات خود را از چین انجام داده است. دلیل این مساله اعمال تحریم‌ها علیه دولت ایران بوده است و به عبارتی ایران در دوران تحریم برای واردات برخی از کالا‌های اساسی مجبور به مراوده با چین شده است. در این مراوده بعضا شاهد بوده‌ایم که ایران مجبور به واردات کالا‌های نه چندان با کیفیت شده است. در دوران پساتحریم و با توجه به شرایط مناسبی که از نظر بین‌المللی به وجود آمده است، منافع ملی اقتضا می‌کند حجم واردات از چین کاهش یافته و ایران به فکر واردات کالا‌های با کیفیت از کشور‌های دیگر به ویژه کشور‌های اروپایی باشد. گذشته از واردات، مساله صادرات به چین نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. صادرات ایران به چین هر چند مرتبط با مساله تحریم‌ها قابل توضیح است، اما جدا از این مساله عوامل دیگری نیز وجود دارد که ما را به این نتیجه می‌رساند که کشور ما همچنان باید صادرات خود به چین را حفظ کند. حجم صادرات ایران به چین 50 میلیارد دلار بوده که بخش اعظم آن را نفت و محصولات پتروشیمی به خود اختصاص داده است. کیفیت محصولات ایرانی در این زمینه به گونه‌ای نیست که ایران بتواند آنها را با همین قیمتی که به چین می‌فروشد به کشور‌های اروپایی نیز بفروشد. بر این اساس همچنان یکی از مهم‌ترین مقاصد صادرات ایران به ویژه در حوزه نفت و پتروشیمی کشور چین است. گذشته از بحث واردات و صادرات بحث سرمایه‌گذاری‌های مشترک بین دو کشور نیز مطرح است. به نظر می‌رسد هم چین و هم ایران تمایل به ادامه چنین روابطی دارند. بررسی‌ها نشان می‌دهد چین یکی از بهترین سرمایه‌گذاران در حوزه نفت و پتروشیمی در کشور‌های مختلف بوده است و ایران نیز می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند و آنچه دولتمردان درباره افزایش مراودات ایران و چین در پساتحریم مد نظر دارند همین مساله سرمایه‌گذاری مشترک است. بر این اساس باید عنوان کرد روابط ایران و چین در پساتحریم باید به سمت همکاری‌های مشترک اقتصادی به جای همکاری صرفا تجاری باشد، هر چند در حوزه تجارت نیز صادرات محصولات ایرانی به چین تامین‌کننده منافع ملی است.

*سید حمید حسینی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X