ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

چهارمین همایش ملی اپتیک و لیزر ایران پایان یافت

چهارمین همایش ملی اپتیک و لیزر ایران پایان یافت

ایرنا/ این همایش با همکاری سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (UNESCO) با توجه به سال جهانی نور و فناوریهای نور پایه و با محور گرامیداشت ابن هیثم از دانشمندان برجسته دنیا در زمینه فیزیک و نور برگزار شد.
سازمان ملل امسال ( 2015 میلادی ) را بخاطر اهمیت نور و فناوریهای وابسته به آن در زندگی مردم و نقش آن در رشد و آموزش علوم وابسته به نور به نام سال جهانی نور و فناوریهای نور پایه نامگذاری کرده است.
از بین 248 مقاله دریافتی در این همایش، 165 مقاله انتخاب و از میان آنها 65 مقاله بصورت شفاهی و 96 مقاله بصورت پوستر ارائه شد.
محورهای این همایش، طراحی و ساخت سامانه های اپتیکی، لیزری و اپتو الکترونیکی، طراحی و ساخت لیزر و منابع تغذیه، کاربردهای بیناب نمایی لیزری، ساخت ادوات فوتونیکی، کاربردهای نوری نانو ساختارها و کاربردهای صنعتی، دفاعی، پزشکی و زیست محیطی لیزر بود.
همچنین هزاره ابوعلی حسن ابن هیثم، اولین دانشمند فیزیک نور در جهان در چهارمین همایش ملی مهندسی اپتیک و لیزر ایران با حضور نمایندگان کمیسیون ملی یونسکو در ایران و مدیر مرکز فرهنگی عراق در ایران در ویژه برنامه ای گرامی داشته شد.
در آئین اختتامیه همایش، حسین معصومی همدانی مدرس تاریخ علوم درباره ابن هیثم، آثار و ویژگی های این دانشمند با عنوان « جایگاه ابن هیثم در تاریخ نورشناسی » به سخنرانی پرداخت.
دبیر همایش اپتیک و لیزر ایران روز جمعه به ایرنا گفت: در پایان همایش از مولفان 17 مقاله برتر تجلیل بعمل آمد که معیار اصلی در انتخاب آنها، کاربردی بودن مقالات بود.
دکتر حسین ثقفی فر افزود: مقالات برتر در نشریه تخصصی مهندسی اپتیک و لیزر دانشگاه مالک اشتر که به زبان انگلیسی است، چاپ خواهد شد.
وی اظهار کرد: در پایان همایش دو سخنرانی کلیدی نیز با موضوع چاپگرهای سه بعدی و نامرئی سازی نیز ارائه شد که مورد توجه زیاد حاضران قرار گرفت.
در کنار چهارمین همایش ملی مهندسی اپتیک و لیزر ایران، پنج کارگاه تخصصی و آموزشی و نمایشگاه تخصصی برگزار شد.
مهندسی اپتیک و لیزر (Optical engineering) علم مطالعه خواص نور است.
لیزر از پرتوهایی است که در موارد مختلفی مانند صنعت، پزشکی و هنر به کار گرفته می شود و بر اثر تقویت نور گسیل شده القایی به دست می آید.
این رشته اولین بار در ایران در سال 1380 در دانشگاه صنعتی مالک اشتر اصفهان راه اندازی شد.
دانشگاه صنعتی مالک اشتر با هدف اجرای پروژه‎های تحقیقاتی خاص ملی و آموزش و تربیت کارشناسان و کادر ویژه مورد نیاز صنایع و مراکز تحقیقاتی کشور در سال 1363 تأسیس شد و دارای دو پردیس در شاهین شهر اصفهان ( 20 کیلومتری شمال اصفهان ) و تهران است.
ابن هیثم، متولد بصره در سال 345 هجری قمری ( 965 میلادی)، کاشف پدیده انکسار نور و اولین دانشمند فیزیک نور در جهان است که در زمینه شناخت نور و قانون های شکست و بازتاب آن نقش مهمی ایفا کرده است.
مهمترین اثر این دانشمند مسلمان، المناظر است که در آن با رد کردن نظریه افلاطون و ارائه نظریه خود، پایه گذار علم نوین اپتیک شد و به این واسطه پدر اپتیک نام گرفت.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X