ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

حمایت از متحدان منطقه ای یا رفع تنش با ایران؟

 حمایت از متحدان منطقه ای یا رفع تنش با ایران؟

ابتکار/ متن پیش رو در ابتکار منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز گذشته به ریاض سفر کرد. سفری که می تواند به گونه های متفاوتی تفسیر شود. آسوشیتد پرس نوشت: جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا صبح شنبه سوم بهمن برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی شد. این خبر در حالی بیان شد که رویترز اعلام کرد مقامی بلند پایه در وزارت خارجه آمریکا گفت: واشینگتن قصد میانجی گری بین تهران و ریاض را ندارد، چرا که اصلاً روابط دیپلماتیکی با ایران ندارد. به نظر می رسد که سفر جان کری در این برهه زمانی چندان پیچیده نباشد. از سویی آمریکا با رقیب اصلی عربستان در خاورمیانه یعنی ایران، توافقی را به سرانجام رساند که سعودی ها نه تنها از آن رضایت نداشتند، بلکه از هر ترفندی برای اختلال در این توافق چه قبل و چه بعد از اجرای برجام استفاده می کردند. سفر جان کری در چنین شرایطی تضمین دادن به شاهزاده های سعودی در حمایت از آنها در دوران بعد از توافق هسته ای با ایران است. تضمینی که می تواند از یک سو مانع هسته ای شدن عربستان شود و از سوی دیگر می تواند عربستان را به عنوان خریدار تسلیحات آمریکایی نگه دارد. از سویی دیگر تاکید و ابراز امیدواری جان کری برای باز شدن سفارت عربستان در تهران، نشانه تلاش آمریکا برای رفع تنش میان دو قدرت منطقه ای برای به سرانجام رسیدن بحران سوریه است، چرا که اختلاف این دو کشور موجب به تعویق افتادن مذاکرات صلح سوریه شده است. دلیل مهم سفر کری به عربستان که معمولا مغفول مانده است، نگرانی آمریکا از افزایش حضور چین در خاورمیانه است. حضوری که با سفر رئیس جمهور چین با اولویت بندی دقیق برای آمریکا خطر تلقی می شود. خطر خارج شدن غول نفتی جهان از مدار آمریکا بعد از نگرانیی که بواسطه برجام میان دو کشور بوجود آمده است. پس سفر جان کری در جهت حمایت از عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تنها و تنها به ایران و مسئله سوریه ختم نمی شود و ایجاد مانع و دور کردن چین از عربستان و خاورمیانه ادامه راهبرد محور آسیا و کنترل چین است.
تنشی که همه را جز عربستان نگران کرده است
نزدیک به چند هفته پیش و چند روز مانده به اجرایی شدن برجام، تنش بین تهران و ریاض ایران در اعتراض به اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعی عربستان، و اشغال سفارت این کشور در تهران، به اوج رسید. عربستان روابط خود را با ایران قطع کرد. چند کشور عربی دیگر نیز از عربستان سعودی حمایت کردند و عربستان تلاش کرد از طریق نهادهای بین المللی در خاورمیانه مانند شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه عرب و سازمان همکاری های اسلامی اقدام ایران را محکوم کند، البته خود ایران نیز چنین اقدامی را محکوم کرد. در پی آن کشورهای متعددی قصد خود را برای میانجی گری اعلام کردند و پاکستان و چین اولین کشورهایی بودند که دست به کار شدند. اما مسئله مهمتر سایه انداختن اختلاف دو کشور مذکور بر مذاکرات صلح سوریه است. استفان دی میستورا، فرستاده ویژه سازمان ملل برای برقراری صلح در سوریه پنج‌شنبه یکم بهمن گفت ممکن است مذاکرات صلح سوریه در تاریخ مقرر آن، دوشنبه پنجم بهمن‌ برگزار نشود. و دلیل این تعویق، اختلافات ایران و عربستان و شروط اپوزیسیون سوریه برای توقف حملات روسیه بیان شد. اختلافی که بیشتر از هر چیز ناشی از ترس و دست پاچه گی عربستان از اجرایی شدن برجام است. حساسیت های عربستان نسبت به اجرایی شدن و لغو تحریم های ایران باعث شد که اوباما رئیس جمهور آمریکا نیز عربستان را برای رعایت کردن بازی خود در خاورمیانه نهیب زند و اعلام کند: اگرعربستان قصد به دست آوردن بمب اتم را داشته باشد با ریاض همانطور برخورد می شود که در سال های گذشته با ایران برخورد شده بود. بنابراین برای حمایت از این متحد منطقه ای و تضمین به حمایت از این کشور بعد از اجرایی شدن برجام وزیر کشور خود را راهی ریاض کرد.
سفر به ریاض به قصد رفع تنش یا حمایت از متحدان!
به گزارش آسوشیتدپرس، کری در این سفر قصد دارد که در مورد تنش‌های بین ایران و عربستان و پروسه صلح سوریه با مقامات عربستان سعودی دیدار کند. وزیر امور خارجه آمریکا پیش از ترک سوئیس به مقصد ریاض گفت که تنش بین عربستان و ایران همچنان نگران کننده است. بر اساس این گزارش، او در ادامه گفت که علی‌رغم اجرایی شدن توافق هسته‌ای ایران از «فعالیت‌های ایران در منطقه که باعث بی‌ثباتی منطقه می‌شود»، «عمیقاً نگران» است. کری گفت که قصد دارد در این دیدار با «دوستان عرب» ایالات متحده در خاورمیانه تجدید پیمان کند. وزیر خارجه آمریکا ابراز امیدواری کرد که با گفت‌و‌گو با مقامات سعودی درباره رویکرد ایالات متحده نسبت به ایران و مسئله سوریه در بهبود بخشیدن به روابط ایران و عربستان نقشی کلیدی بازی کند. او نبرد علیه داعش و جبهه النصره را به عنوان دشمنان مشترک این کشورها در پایان یافتن تنش بین آن‌ها موثر دانست. اما بخش مهمتر این سفر مربوط به تضمین دادن آمریکا به حمایت از کشورهای حاشیه نشین خلیج فارس به رهبری عربستان در ادامه نشست کمپ دیوید در زمان مذاکرات هسته ای است.
ادامه موضع گیری خصمانه علیه ایران در ریاض
وزیر خارجه عربستان سعودی در کنفرانس خبری با جان کری گفت: ما در دیدار با وزیر خارجه آمریکا مسائل منطقه و وضع یمن و نقش ایران در منطقه را مورد بررسی قرار دادیم و این مذاکرات به صورت آشکار و با صراحت صورت گرفت و تطابقی در دیدگاه‌های ما وجود داشت. به گزارش ایسنا، جان کری،‌ روابط کشورش را با کشورهای شورای همکاری مهم شمرد و ادامه آن را ستایش کرد. جان کری حمایتش را از عربستان در پرونده های منطقه ای با قاطعیت اعلام کرد و نسبت به مواضع ایران ابراز نگرانی کرد. وزیر خارجه آمریکا همچنین با نادیده گرفتن مواضع خصمانه آمریکا و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نسبت به بحران سوریه مدعی شد که بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه همان مغناطیسی است که عامل جذب خشونت‌ها در سوریه است. جان کری در مورد مذاکرات هسته‌ای با ایران نیز گفت: هدف رئیس جمهوری آمریکا فقط برخورد با پرونده هسته‌ای بود و مذاکرات شامل مسائل دیگر نشد. کری روابط میان آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس بر مبنای منافع مشترک است و ما بی‌شک در کنار کشورهای حوزه خلیج فارس در مقابله با تهدیدها می‌مانیم و در دفاع از منافع شرکای خود در حوزه خلیج فارس کوتاهی نخواهیم کرد. کری در سخنانش به ویژه به حمایت ایران از گروه شبه نظامی حزب الله لبنان اشاره کرد و عادل الجبیر، هم گفت که کشورش برای مقابله با آن چه که اقدامات خشونت آمیز ایران خواند، با آمریکا همکاری می کند.به نظر می رسد آمریکا که از حامیان عربستان سعودی است از یک طرف برای جلوگیری از بروز اختلال در روند صلح سوریه و بی‌ثباتی بیشتر، خواستار رفع تنش ها بین ایران و عربستان است و از طرفی دیگر رشد قدرت ایران در منطقه نگران است.
جنبه مغفول مانده سفر کری به عربستان
چین رقیب سرسخت و بی رحم آمریکا در اقتصاد جهانی است که برای رشد خود بزرگترین مصرف کننده انرژی های فسیلی جهان است و با سفر خود به عربستان و ایران نشان داد که ادامه تنش میان دو تولید کننده بزرگ نفتی جهان به سود این کشور نیست. چین خواهان رفع تنش ایران و عربستان است تا از شرایط لغو تحریم های ایران استفاده کند و واردات نفتی خود را از خاورمیانه مرکز انرژی های فسیلی افزایش دهد. سفر چین به این دو کشور و همچنین به مصر اصلا اتفاقی نیست و ایالات متحده نیز به این امر واقف است. از سوی دیگر عربستان از توافق هسته ای راضی نیست و این توافق را به تغییر استراتژی آمریکا و عدم حمایت از متحدان قدیمی اش تفسیر می کند. از سوی دیگر سفر رئیس جمهور چین به عربستان و ایران به صورت همزمان می تواند هشداری به آمریکا باشد که در این قالب تفسیر شود که چین می تواند عربستان را از چنگ آمریکا خارج کند. روشن است که در خاورمیانه نیز همچون افریقا و امریکای لاتین نگرانی های مشخصی به خاطر رشد نفوذ چین وجود دارد. ماریا پاخومووا کارشناس مرکز مطالعات مسایل شرق معاصر می گوید: حتی انتخاب کشورها برای ملاقات نشان می دهد که چین کدام کشورها را در مرکز توجه قرار داده و چه اولویت هایی دارد. سه مرکز وجود دارد. قاهره مرکز قدرت سیاسی دنیای عرب است. عربستان سعودی قوی ترین شریک اقتصادی چین است و ایران هر دو ویژگی را دارد. پکن هیچ کدام از این مراکز قدرت را در اولویت قرار نمی دهد، بلکه رابطه خود را با هر سه حفظ می کند. شاید حتی نقش میانجی نیز در امور خاورمیانه داشته باشد». به عبارتی چین سعی دارد نقش خود را در معماری جدید مناسبات کشورهای خاورمیانه تقویت کند. رشد نفوذ چین در منطقه با منافع امریکا در تقابل قرار می گیرد و ممکن است به شکست امریکا در منطقه بینجامد. پس سفر کری در جهت حمایت از عربستان و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس تنها و تنها به ایران و مسئله سوریه ختم نمی شود و ایجاد مانع و دور کردن چین از عربستان و خاورمیانه ادامه راهبرد محور آسیا و کنترل چین است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X