ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد

کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد

آخرین خبر/ کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 نوشته دکتر اردشیر سنایی استاد روابط بین الملل و خانم رومیسا رحمتی مقدم بوسیله انتشارات هدف منتشر شد.نویسندگان در این کتاب پس از بررسی سیاست خارجی مشترک اروپا و سیر تحول آن با توجه به معاهده های مختلف و نقش نهادهای گوناگون اروپایی در شکل گیری آن به بررسی روابط خارجی ایران و اروپا پرداخته اند.
پیشینه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و اروپا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1368، روابط ایران و اروپا از 1368 تا 1376، روابط ایران و اروپا از 1376 تا 1384، روابط ایران و اروپا از 1384 تا 1392 و روابط ایران و اروپا از 1392 به بعد در دو بخش روابط سیاسی و روابط اقتصادی با استفاده از آمار و ارقام در فصول مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
نویسندگان در مقدمه کتاب عنوان کرده اند که کشورهای اروپایی همواره نگاه ویژه ای به منطقه خاورمیانه و خلیج فارس داشته اند. در این میان ارتباط با ایران به عنوان کشوری بزرگ با امکانات فراوان و در مجاورت دریای خزر و خلیج فارس برای اغلب کشورهای اروپایی حائز اهمیت بوده است. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و مواضع رادیکالی و انقلابی ایران و سپس وقوع جنگ بین ایران و عراق و حمایت های اغلب کشورهای اروپایی از عراق در طی جنگ، هرچند بر روابط طرفین اثر منفی گذاشت اما مناسبات اقتصادی کشورهای اروپایی و ایران(هر چند با شدت کمتر) تداوم یافت. صدور فتوای قتل سلمان رشدی هم با وجود قطع روابط سیاسی طرفین، روابط اقتصادی آنها را تحت الشعاع قرار نداد.رویکرد اروپا و آغاز گفتگوهای انتقادی در دوران سازندگی نشان از آن داشت که ایران علی رغم سیاست هایش از جایگاه خاصی در سیاست خارجی کشورهای اروپایی برخوردار است و اروپا به دلایلی خواستار تحکیم مناسبات دوجانبه با ایران می باشد. مناسبات طرفین در دوران اصلاحات توسعه قابل توجهی یافت. هرچند مناسبات ایران و اروپا پس از حادثه 11 سپتامبر تحت الشعاع فضای جدید ایجاد شده در نظام بین الملل قرار گرفت و پس از آغاز پرونده هسته ای سمت و سوی خاصی یافت.روابط ایران و اروپا در طول 8 سال ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد رو به افول گذاشت اما پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و تغییرات ایجاد شده در سیاست خارجی، اروپا مجددا به دنبال توسعه روابطش با ایران برآمد تا از فضای سیاسی جدید شکل گرفته در ایران استفاده نماید.

کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X