کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد

کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد

آخرین خبر/ کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 نوشته دکتر اردشیر سنایی استاد روابط بین الملل و خانم رومیسا رحمتی مقدم بوسیله انتشارات هدف منتشر شد.نویسندگان در این کتاب پس از بررسی سیاست خارجی مشترک اروپا و سیر تحول آن با توجه به معاهده های مختلف و نقش نهادهای گوناگون اروپایی در شکل گیری آن به بررسی روابط خارجی ایران و اروپا پرداخته اند.
پیشینه روابط سیاسی و اقتصادی ایران و اروپا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1368، روابط ایران و اروپا از 1368 تا 1376، روابط ایران و اروپا از 1376 تا 1384، روابط ایران و اروپا از 1384 تا 1392 و روابط ایران و اروپا از 1392 به بعد در دو بخش روابط سیاسی و روابط اقتصادی با استفاده از آمار و ارقام در فصول مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
نویسندگان در مقدمه کتاب عنوان کرده اند که کشورهای اروپایی همواره نگاه ویژه ای به منطقه خاورمیانه و خلیج فارس داشته اند. در این میان ارتباط با ایران به عنوان کشوری بزرگ با امکانات فراوان و در مجاورت دریای خزر و خلیج فارس برای اغلب کشورهای اروپایی حائز اهمیت بوده است. وقوع انقلاب اسلامی در ایران و مواضع رادیکالی و انقلابی ایران و سپس وقوع جنگ بین ایران و عراق و حمایت های اغلب کشورهای اروپایی از عراق در طی جنگ، هرچند بر روابط طرفین اثر منفی گذاشت اما مناسبات اقتصادی کشورهای اروپایی و ایران(هر چند با شدت کمتر) تداوم یافت. صدور فتوای قتل سلمان رشدی هم با وجود قطع روابط سیاسی طرفین، روابط اقتصادی آنها را تحت الشعاع قرار نداد.رویکرد اروپا و آغاز گفتگوهای انتقادی در دوران سازندگی نشان از آن داشت که ایران علی رغم سیاست هایش از جایگاه خاصی در سیاست خارجی کشورهای اروپایی برخوردار است و اروپا به دلایلی خواستار تحکیم مناسبات دوجانبه با ایران می باشد. مناسبات طرفین در دوران اصلاحات توسعه قابل توجهی یافت. هرچند مناسبات ایران و اروپا پس از حادثه 11 سپتامبر تحت الشعاع فضای جدید ایجاد شده در نظام بین الملل قرار گرفت و پس از آغاز پرونده هسته ای سمت و سوی خاصی یافت.روابط ایران و اروپا در طول 8 سال ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد رو به افول گذاشت اما پس از روی کارآمدن دولت یازدهم و تغییرات ایجاد شده در سیاست خارجی، اروپا مجددا به دنبال توسعه روابطش با ایران برآمد تا از فضای سیاسی جدید شکل گرفته در ایران استفاده نماید.

کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

برای نمایش تمام اخبار مرتبط با عنوان «کتاب روابط ایران و اروپا از 1357 تا 1393 منتشر شد» اینجا کلیک کنید. شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabargroup.info@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات

جدیدترین اخبار منتشر شده

تبلیغات
X