ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشخوان انتشار دوزبانه شعرهای محمد الماغوط در ایران

پیشخوان/ انتشار دوزبانه شعرهای محمد الماغوط در ایران

ایسنا/ مجموعه‌ شعرهای محمد الماغوط، شاعر سوری، با ترجمه سعید خجسته‌نام و سماهر صادقیان‌نژاد با دو زبان عربی و فارسی چاپ شد.

مجموعه شعرهای محمد الماغوط در 455 صفحه با شمارگان 1000 نسخه و قیمت 20500 تومان در انتشارات کلک سیمین چاپ شده است. در ابتدای این کتاب مقدمه‌ای از دکتر اسدالله معظمی‌ گودرزی، ناشر کتاب، آمده است.

مجموعه شعرهای محمد الماغوط دارای سه دفتر شعر است که در هر کدام چند قصیده به دو زبان عربی و فارسی دیده می‌شود. دفتر اول "غم در نور مهتاب"، دفتر دوم "اتاقی با میلیون‌ها دیوار" و دفتر سوم "شادی حرفه من نیست" نام دارد.

محمد الماغوط بنیان‌گذار شعر سپید عربی در ادبیات عرب است. او در سال ۱۹۳۴ در سلمیه از توابع استان حماة سوریه متولد شد. از ماغوط سه مجموعه شعر و تعدادی نمایش‌نامه طنز انتقادی بر جای مانده است. صاحب‌نظران عرب او را پدر شعر سپید و بزرگ‌ترین طنزنویس معاصر عرب به شمار می‌آورند.

در سال ۱۹۵۹ اولین مجموعه شعر وی به نام «حزن فی ضوء القمر» (غم در نور مهتاب) منتشر شد. گفته می‌شود او در این اثر سبک جدیدی برای بیان حزن و اندوه ابداع کرد.

در سال ۱۹۶۰ زمانی که مخفیانه در اتاقی کوچک زندگی می‌کرد دومین مجموعه شعر خود را با نام "غرفة بملایین الجدران" (اتاقی با میلیون‌ها دیوار) نوشت. سومین دیوان وی با نام «الفرح لیس مهنتی» (شادی حرفه من نیست) در سال ۱۹۷۰منتشر شد. پس از آن دست از شعرسرایی برداشت و فعالیت ادبی خود را روی نمایشنامه‌نویسی متمرکز کرد.

ماغوط در نثر نیز سبکی ویژه دارد. در هر صفحه از صفحات مجموعه شعر ماغوط حزن فی ضوء القمر، غرفة بملایین جدران و الفرح لیس مهنتی تصاویری دیده می‌شود که حالت‌های احساسی فراوانی را نشان می‌دهد ولی در این میان حزن بیشتر حضور دارد. این همان چیزی است که به شعر ماغوط رایحه ویژه و متمایزی بخشیده است. ماغوط در نوشته‌هایش همچون سفیری جهانی برای کشورهای دنیا است که به اندیشه‌های افراد در تمام جهان سفر می‌کند.

محمد ماغوط بعد از بیماری طولانی در سن ۷۲ سالگی در سال ۲۰۰۶ (۱۴ فروردین ۱۳۸۵) درگذشت. با مرگ او محافل فرهنگی و ادبی سوریه و جهان عرب یکی از بزرگان و پیشکسوتان شعر عرب را از دست دادند.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده