ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

پیشنهاد صنعتگران درباره نحوه حضور چینی‌ها در ایران

پیشنهاد صنعتگران درباره نحوه حضور چینی‌ها در ایران

اقتصاد نیوز/ درپی حضور هیات 600نفره چینی به ایران، برخی فعالان صنایع در ایران، حضور چینی‌ها در بازار ایران را به فال نیک گرفته‌اند اما همگی بر این باورند که باید میزان مشارکت سرمایه‌گذاری با چینی‌ها را افزایش داد و نباید ایران را به بازاری برای چینی‌ها تبدیل کرد تا بتوانند آنگونه که می‌خواهند از امکانات و انرژی ایران بهره ببرند.

پس از اجرای نهایی برجام در هفته گذشته، چینی‌ها اولین هیات خارجی پر جمعیت حدود 600 نفره هستند که به ایران آمدند و بر روابط خود با ایران دست همکاری می‌فشارند. البته در جریان توافق اولیه ایران و گروه ۱+۵ در تیرماه امسال، هیات‌های اقتصادی اروپایی متعددی به ایران آمدند و قراردادهای متعددی منعقد کردند اما به نظر می‌رسد این بار چینی‌ها فرصت حضور گسترده خود در بازار ایران را بیش از پیش دیده‌اند که در این باره بسیاری معتقدند باید همکاری ایران و چین به مشارکت تجاری و صنعتی بیانجامد نه تبدیل شدن ایران به بازار کشورهای آسیایی و اروپایی.

صبح دیروز هیاتی متشکل از رئیس جمهور و وزیران اقتصادی چین به ایران سفر کردند و حال قرار است در جریان این سفر ایران و چین به مراودات اقتصادی خود مهر تائیدی بزنند. در این باره نیز برخی فعالان صنایع در ایران، حضور چینی‌ها در بازار ایران را به فال نیک گرفته‌اند اما همگی بر این باورند که باید میزان مشارکت سرمایه‌گذاری با چینی‌ها را افزایش داد اما نباید ایران را به بازاری برای چینی‌ها تبدیل کرد تا بتوانند آنگونه که می‌خواهند از امکانات و انرژی ایران بهره ببرند.

تغییر روش به سبک چینی‌

نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان کشور بر این باور است که پیش از اجرای برجام، چینی‌ها چندان رغبت تولید و حضور در بازارهای ایران را نداشتند. البته نه به این معنی که اصلا حضور نداشته باشند، چرا که در حال حاضر شاهدیم تعداد خودروهای چینی در بازار ایران کم نیست.

رضا رضایی افزود: حال که روابط سیاسی ایران پس از ۱۳سال تحریم بهبود یافته است و هیات چینی به ایران سفر کرده است، به نظر می‌رسد چینی‌ها فرصت را برای حضور در بازار ایران غنیمت شمرده‌اند.

به گفته وی، در سال‌های اخیر، قطعه سازان چینی حضور پررنگی در بازار خودروسازی ایران نداشتند که شاید یکی از دلایل آن وجود رکود در صنعت خودروسازی جهان بوده است که بازار و صنعت خودروسازی ایران نیز از این امر نشات گرفته است. همچنین وجود رکود داخلی در کشور نیز مزید بر علت شده است.

به گفته نایب رئیس انجمن قطعه‌سازان کشور در سال‌های اخیر، معمولا خودروسازان و قطعه‌سازانی که با چینی‌ها همکار شدند نیز از تولید کنندگان قدرتمند در کشور نبوده‌اند و تولیدات با کیفیتی به بازار عرضه نکرده‌اند.

وی بر این باور است شاید سفر هیات چینی‌ به ایران درصدی میزان علاقمندی همکاری به ایران را در آن‌ها زنده کرده است و حالا فرصت را غنیمت شمرده‌اند تا بازارهای ایران را در دست گیرند، از این رو چینی‌ها روش‌های همکاری با ایران را تغییر داده‌اند و نگاه اقتصادی خود را به ایران تغییر خواهند داد.

مشارکت با چینی‌ها به شرط سرمایه گذاری

در همین زمینه دبیر کل صنایع لوازم خانگی ایران بر این باور است حالا که چینی‌ها می‌خواهند با ایران همکاری کنند، باید مشارکت صنعتی و سرمایه‌گذاری با ایران را افزایش دهند نه اینکه ایران به بازاری برای چین‌ تبدیل شود.

حبیب‌الله انصاری با اشاره به حضور هیات چینی‌ به ایران و تاثیر این دیدار بر صنعت لوازم خانگی به اقتصادنیوز گفت: پیش از برجام نیز ایران و چین مراودات گسترده‌ای با یکدیگر داشتند که در زمان برجام نیز افزایش این مراودات بیش از پیش شده است.

به گفته وی، اما در این میان باید ایران بیش از گذشته مراقب بازارهای خود باشد چرا که هدفگذاری برجام توسعه روابط است نه تبدیل ایران به بازاری برای سایر کشور‌ها. از این رو باید مرادوات ایران با چینی‌ها نه تنها در صنعت لوازم خانگی، بلکه در همه صنایع، در سطح واردات باشد، زیرا ایران به دلیل دارا بودن موقعیت جغرافیایی خاص، ‌ می‌تواند محل خوبی برای کاهش هزینه‌های گمرکی شود و از شمال و جنوب به سایر کشور‌ها متصل شود.

دبیر کل صنایع لوازم خانگی ایران اظهار کرد: حال باید هیات‌های اقتصادی ایران با چینی‌ها به گفت‌گو و مذاکره بنشینند و شرط کنند که برای حضور و ورود چینی‌ها به بازار ایران باید محصولات با کیفیت بالا تولید و وارد شود.

وی افزود: در این میان باید سعی شود تا واحدهای صنعتی قدرتمند و دارای تکنولوژی بیشتر نسبت به سایر وارد میدان شوند و سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهند.

انصاری تاکید کرد: همچنین نباید به هیچ عنوان کالای با کیفیت پایین چه در بخش محصولات و چه در بخش قطعات، وارد و تولید شود.

وی با بیان اینکه صنعت لوازم خانگی یکی از فعالیت‌های گسترده ایران و چین با یکدیگر بوده است، افزود: در شرایط جدید، وظیفه سازمان ملی استاندارد و گمرک نیز بیش از پیش شده است چرا که باید با ورود کالای با کیفیت پایین برخورد بیشتری صورت دهد.

تشویق به جذب سرمایه‌ نه جذب در بازار

در ادامه نیز یک عضو جامعه متخصصین صنایع نساجی به اقتصادنیوز گفت که پیش از این چینی‌ها در صنعت نساجی چه در بخش تولید و چه در بخش ماشین آلات و تجهیزات نقش پررنگی نداشتند.

علیرضا حائری افزود: همکاری‌ چینی‌ها با ایران پیش از برجام بیشتر بر پایه واردات کالای آماده حال چه از مبادی قانونی و چه قاچاق مورد توجه بازار بود.

به گفته وی، برای حضور چینی‌ها در ورود ماشین آلات صنعتی و تکنولوژی نیز انتظار چندانی وجود ندارد، چرا که کیفیت محصول بیش از پیش مورد اهمیت است.

یک عضو جامعه متخصصین صنایع نساجی تاکید کرد: حال که هیات چینی به ایران آمده است و دو کشور آماده همکاری هستند، باید بیش از پیش جذب سرمایه گذاری و پس از آن نیز کمک به نوسازی و توسعه صنعت نساجی مود توجه ایران باشد، البته همواره چین از شرکای اول تجاری ایران بوده و به نظر می‌رسد تا سال‌های سال نیز از اولین شرکای تجاری ایران باشد، به همین منظور باید مراودات دو کشور دوستانه‌تر و با کیفیت بیشتری ادامه یابد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر صنعت نساجی نیاز به توسعه و نوسازی ماشین‌آلات و تجهیزات خود دارد که باید با جذب سرمایه‌گذاری همراه شود و آنگونه نباشد که سرمایه‌گذاری با هدف بهره‌گیری از این صنعت وارد میدان شود و به تنهایی از این بازار استفاده کند.

«شی جین پینگ» رئیس‌جمهور چین به دعوت رسمی «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران، شب گذشته در صدر یک هیات بلندپایه سیاسی و اقتصادی برای انجام سفری دو روزه وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه قرار گرفت.

گسترش و تعمیق بیش از پیش مناسبات دو جانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین ارتقای سطح همکاری‌های مشترک در زمینه‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان تهران و پکن، از جمله اهداف دیدار رسمی شی جین پینگ از جمهوری اسلامی ایران اعلام شده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده