ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

افزایش رانت در بازار پتروشیمی با خروج محصولات از بورس کالا

افزایش رانت در بازار پتروشیمی با خروج محصولات از بورس کالا

ایرنا/ عضو هیات مدیره اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفت، گاز و پتروشیمی ایران معتقد است: خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالای ایران باعث افزایش رانت در بازار پتروشیمی کشور خواهد شد.

سیدحمید حسینی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آنکه کشف قیمت واقعی محصولات پتروشیمی در بورس کالای ایران در تقابل عرضه و تقاضا، اقتصاد کشور را از رانت و چندگانگی نجات می دهد، افزود: اگر دولت به بورس کالای ایران اجازه بدهد که قیمت ها به صورت واقعی کشف شود، برای مدت زمان کوتاهی ممکن است شاهد نوسان در بازار محصولات پتروشیمی باشیم، اما در درازمدت اقتصاد از رانت و چندگانگی نجات پیدا کرده و کارکرد حقیقی بورس کالا نمایان می شود.

وی خاطرنشان کرد: نقش و کارکرد بورس، شفافیت معاملات است و وجود آن برای تولیدکنندگان ضروری به نظر می رسد اما با توجه به دخالت برخی نهادها در قیمت گذاری و سهمیه بندی کالاها در بورس کالای ایران، از این رو تعدادی از فروشندگان و خریداران از وضعیت موجود ناراضی هستند.حسینی با بیان آنکه مشکلات فعلی در معاملات بورس کالا عمدتا به دخالت های خارج از بورس برمی گردد، تاکید کرد: دولت قانونا باید در قیمت گذاری کالاهای اساسی و ضروری دخالت کند، اما در حال حاضر برخی از نهادها در بحث قیمت گذاری محصولات دخالت می کنند، در صورتی که وظیفه این نهادها قیمت گذاری نیست، بلکه وظیفه برخی از آنها رسیدگی به شکایات است نه قیمت گذاری محصولات پتروشیمی.

وی با اشاره به آنکه دخالت از سوی نهادهای مختلف در موضوع قیمت گذاری تنها سبب از بین رفتن رقابت و کیفیت می شود، افزود: نیازی نیست که تمام محصولات پتروشیمی قیمت گذاری شود؛ چرا که کالاها با یکدیگر فرق می کنند و از این رو برخی از محصولات مانند کود اوره نیازمند قیمت گذاری و برخی دیگر نیازی به قیمت گذاری ندارند.وی گفت: از سوی دیگر قیمت پایه محصولات پتروشیمی نباید به صورت ثابت و بدون تغییر ثبت شود، باید فروشنده و خریدار بتوانند برای رسیدن به قیمتی منطقی در بورس چانه زنی و مذاکره کنند و سپس محصولات به فروش برسد.

برای مثال در حال حاضر قیمت پایه از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی اعلام و بر تابلوی بورس ثبت می شود، اما این کالا بدون مشتری می ماند و در کمال تعجب دوباره در عرضه بعدی این محصول با همان قیمت ثبت می شود، در صورتی که فروشنده باید نرخ خود را با نبود خریدار کاهش دهد، اما در حال حاضر قیمت پایه هر هفته بدون تغییر بر تابلو ثبت می شود؛ اینجاست که برخی ها بورس کالا را ناکارآمد جلوه می دهند درصورتیکه مشکل کار جای دیگری است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده