ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

خدا در این حالات تکلیف را از انسان بر می‌دارد

خدا در این حالات تکلیف را از انسان بر می‌دارد

قدس آنلاین/ بنابر آموزه های دینی خداوند دستورات و خط و مشی هایی را برای هدایت، سعادت و کمال آدمی در نظر گرفته که از آنها به تکلیف الهی تعبیر می شود و از ابتدای خلقت بشر تا قیام قیامت وجود دارد.
امیرمومنان امام علی (ع) می فرمایند: «بدانید که خداوند آنچه را بر پیشینیان شما نپسندیده، بر شما نیز هرگز نخواهد پسندید و آنچه را بر آنان پسندیده هرگز براى شما ناپسند نخواهد دانست. بلکه شما [همگى] در پى نشانه اى آشکار حرکت مى کنید و آنچه مى گویید، بازتاب سخنانى است که پیشینیان شما گفته اند.»
البته به تصریح آیات و روایات خداوند بیش از توان بندگان بر آنها تکلیفی ننهاده است آنچنان که در آیه 286 سوره مبارکه بقره می فرماید: «خداوند، هیچ کس را جز به اندازه توانایى اش تکلیف نمى کند. آنچه [از خوبى] به دست آورده به سود او، و آنچه [از بدى] به دست آورده به زیان اوست».
پیامبر خدا (ص) نیز در این باره فرموده اند: «از امّت من [مسؤولیت و تکلیف در برابر] خطا و فراموشى و آنچه بدان مجبور شده اند، برداشته شده است.»
همچنین، از رسول گرامی اسلام (ص) است که: «خداوند، هیچ گاه بنده اى را به سبب کارى که از روى خطا یا اجبار انجام دهد، عذاب نمى کند.»
علاوه بر این، ایشان می فرمایند: «[مسؤولیت] نُه چیز، از امّت من برداشته شده است: خطا، فراموشى، آنچه بدان مجبور شوند، آنچه ندانند، آنچه از توانشان بیرون باشد، آنچه بدان ناچار شوند، حسادت، فال بد زدن و تفکّر وسوسه آمیز در آفرینش، تا زمانى که به زبان آورده نشود.»
و نیز فرمودند: «[تکلیف و مسؤولیت نسبت به] نُه خصلت، از امّت من برداشته شده است: خطا، فراموشى، آنچه نمى دانند، آنچه توانش را ندارند، آنچه بدان ناچارند، آنچه به زور بدان وادار مى شوند، فال بد زدن، وسوسه تفکّر در آفرینش و حسادت تا زمانى که به زبان یا دست، آشکار نشود.»
امام صادق (ع) نیز در این باره می فرمایند: «بندگان، جز به کمتر از توانشان فرمان داده نشده اند. پس، هر چیزى که مردم به انجام آن مأمور شده اند، توانایى آن را دارند و آنچه که در توانشان نیست، از عهده آنان برداشته شده است.»

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده