ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

روانشناسی آشنایی با مراحل سوگ

روانشناسی/ آشنایی با مراحل سوگ

جام جم/ مراحل سوگواری را در منابع مختلف از پنج تا هشت مرحله بیان کرده‌اند که معمولا در همه افراد سوگوار دیده می‌شود، مگر این‌که عده‌ای از سوگواران در مرحله‌ای توقف کنند و مرحله بعدی را تجربه نکنند‌.
اولین مرحله پس از شنیدن خبر از دست دادن یک عزیز، انکار است، به طوری که فرد حاضر به پذیرش این واقعیت نیست و منکر آن می شود . پس از آن فرد دچار خشم می شود و به این معترض است که چرا این بلا بر سر او آمده است. در این هنگام است که بده بستان فرد سوگوار با خدا آغاز می شود و می گوید حاضر است همه چیزش را بدهد و خداوند عزیزش را به او برگرداند.
در مرحله چهارم سوگواری فرد دنبال مقصر می گردد که این مقصر می تواند خود فرد سوگوار یا هرشخص دیگری باشد. ترس نیز حسی است که سوگواران آن را تجربه می کنند؛ ترسی که ناشی از پی بردن به تنهایی پس از مرگ یک عزیز است .
اینجاست که غم و اندوه نیز بر فرد مستولی می شود و در عده ای به حدی اوج می گیرد که به افسردگی تبدیل می شود. عده ای تا پایان عمر در این حال باقی می مانند، اما کسانی که بتوانند از این مرحله عبور کنند به مرحله پذیرش می رسند یعنی به جایی که قبول می کنند جاده زندگی یکطرفه است و بی تابی فایده ای ندارد. اینجاست که بازگشت به زندگی عادی آغاز می شود و سوگواران سرانجام به زندگی سلامی دوباره می کنند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات




جدیدترین اخبار منتشر شده

X