ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مجلس مصادیق «جرم سیاسی» را تعیین کرد

مجلس مصادیق «جرم سیاسی» را تعیین کرد

آخرین خبر/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز پارلمان مصادیق جرم سیاسی را مشخص کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان، گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی درباره طرح جرم سیاسی را بررسی و مواد دیگری از این طرح را به تصویب رساندند.

وکلای ملت ماده 2 این طرح را به تصویب رساندند که طبق آن جرایم زیر در صورت انطباق با شرایط مقرر در ماده یک این قانون جرم سیاسی محسوب می‌شوند:

الف- توهین یا افترا به روسای سه قوه، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونان رئیس‌جمهور، وزرا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس خبرگان و اعضای شورای نگهبان به واسطه مسئولیت آنان.

ب- توهین به رئیس یا نماینده سیاسی کشور خارجی که در قلمرو ایران وارد شده است. با رعایت مفاد ماده 517 قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات.

پ- جرایم مندرج در بندهای «د» و «ه» ماده 16 قانون فعالیت احزاب، جمعیت‌ها، انجمن‌های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته شده مصوب 1360/6/7.

ت- جرایم مقرر در قوانین انتخابات خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی شهر و روستا به استثنای مجریان و ناظران انتخابات.


معرفی جرائم غیر سیاسی
همچنین نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه پارلمان ماده 3 طرح جرم سیاسی را پس از بحث و تبادل نظر به تصویب رساندند.

طبق این ماده، مباشرت، مشارکت، معاونت و شروع به جرایم زیر جرم سیاسی محسوب نمی‌شود:

الف- جرایم مستوجب حدود، قصاص و دیات.

ب- سوءقصد به مقامات داخلی و خارجی.

پ- آدم‌ربایی، گروگان‌گیری و سلب غیرقانونی آزادی افراد.

ت- بمب‌گذاری و تهدید به آن، هواپیماربایی و راهزنی دریایی.

ث- سرقت و غارت اموال، ایجاد حریق و تخریب عمدی.

ج- حمل و نگهداری غیرقانونی، قاچاق و خرید و فروش سلاح، مواد مخدر و روانگردان.

چ- رشا و ارتشاء، اختلاط، تصرف غیرقانونی در وجوه دولتی‌، پولشویی، اختلاف انواع ناشی از جرم مذبور.

ح- جاسوسی و افشای اسرار.

خ- تحریک مردم به تجزیه‌طلبی، جنگ و کشتار و درگیری.

د- اختلال در داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی به کارگرفته شده برای ارائه خدمات ضروری عمومی یا حاکمیتی.

ذ- کلیه جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی اعم از جرایم ارتکابی به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یا حامل‌های داده یا غیر آن.

متهمان سیاسی می‌توانند در هر مرحله از رسیدگی نسبت به سیاسی بودن اتهام خود ایراد کنند
نمایندگان مجلس مصوب کردند که متهمان سیاسی می‌توانند در هر مرحله از رسیدگی در دادسرا و تا پایان جلسه اول دادرسی در دادگاه نسبت به سیاسی بودن اتهام خود ایراد کنند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (یکشنبه) پارلمان و در ادامه بررسی جزئیات طرح جرم سیاسی، ماده 5 این طرح را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است. متهم می‌تواند در هر مرحله از رسیدگی در دادسرا و تا پایان جلسه اول دادرسی در دادگاه نسبت به سیاسی بودن اتهام خود ایراد کند.

مرجع رسیدگی‌کننده طی قراری در این مورد اظهارنظر می‌نماید. شیوه صدور و اعتراض به این قرار تابع مقررات آیین دادرسی دادگاه‌های عمومی و انقلاب در امور کیفری است.

تعیین حقوق و قواعد برای متهمان و محکومین سیاسی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز یکشنبه پارلمان ماده 6 طرح جرم سیاسی را به تصویب رساندند.

به موجب این ماده، موارد زیر نسبت به متهمان و محکومان جرائم سیاسی اعمال می‌شود:

الف: مجزا بودن محل نگهداری در مدت بازداشت و حبس از مجرمان عادی

ب: ممنوعیت از پوشاندن لباس زندان در طول دوران بازداشت و حبس

پ: ممنوعیت اجرای مقررات ناظر به تکرار جرم

ت: غیرقابل استرداد بودن مجرمان سیاسی

ث: ممنوعیت بازداشت و حبس به صورت انفرادی به جز در مواردی که مقام قضایی بیم تبانی بدهد یا آن را برای تکمیل تحقیقات ضروری بداند. لکن در هر حال مدت آن نباید بیش از 15 روز باشد.

ج: حق ملاقات و مکاتبه با دوستان طبق اول در طول مدت حبس

چ: حق دسترسی به کتب، نشریات، رادیو و تلویزیون در طول مدت حبس

ایرادات شورای نگهبان رفع شد
نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایرادات شورای نگهبان به طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی را برطرف کردند.

به موجب مصوبه مجلس، مظنونان به جاسوسی حسب تشخیص وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا قبل از صدور حکم برائت از دادگاه صالح از حق تأسیس حزب یا عضویت در آن محرومند.

همچنین خانه ملتی‌ها در ماده 10 این طرح بر مصوبه قبلی خود اصرار کردند تا این ماده برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود. شورای نگهبان به یک بند و یک تبصره ماده 10 ایراد گرفته بود.

مجلس مصوب کرده بود که «2 نماینده به انتخاب مجلس شورای اسلامی با حق رأی از بین نمایندگان داوطلب عضو کمیسیون احزاب شوند» که شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفته و اعلام کرده بود عضویت نمایندگان در کمیسیون احزاب باید «بدون حق رأی» باشد.

همچنین خانه ملتی‌ها مصوب کرده بودند که «جلسات کمیسیون احزاب با حضور 5 نفر از اعضا رسمیت می‌یابد و تصمیمات آن با رأی حداقل 4 نفر از اعضا معتبر است» که این مصوبه نیز مورد ایراد شورای نگهبان واقع شده بود.

وکلای ملت با اصرار بر هر 2 مصوبه فوق، آنها را برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند.

همچنین وکلای ملت در این جلسه طرح اصلاح موادی از قانون آیین‌نامه داخلی مجلس اعاده شده از شورای نگهبان را نیز مورد بحث و بررسی قرار داده و با اصلاحاتی به منظور تأمین نظر آن شورا به تصویب رساندند.

شورای نگهبان به ماده 8 طرح اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس ایراد گرفته بود که نمایندگان با 139 رأی موافق، 16 رأی مخالف و 8 رأی ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر در جلسه، این ماده را حذف کردند.

در ماده 8 این طرح آمده بود: چنانچه گزارش کمیسیون‌های اصلی در مجلس بیش از 50 ماده، تبصره یا جزء داشته باشد، پس از تصویب کلیات در مجلس تا قبل از رسیدگی به جزئیات هر گاه بیش از یک دوم مجموع نمایندگان با ارائه درخواست کتبی به هیأت رئیسه مجلس تقاضای تصویب کل یا بیش از مجموع 50 ماده یا تبصره یا جزء مشخص را که فاقد پیشنهاد بوده و یا همه پیشنهاددهندگان جزء درخواست‌کنندگان کتبی باشند مطرح نمایند، در این صورت با صحبت یکی از درخواست‌کنندگان و صحبت 2 مخالف و 2 موافق به ترتیب یک موافق و یک مخالف هر کدام حداکثر 5 دقیقه، پیشنهاد تصویب کل مواد، تبصره‌ها و یا اجزای تعیین‌شده به رأی گذاشته می‌شود و در صورتی تصویب با رأی دو سوم نمایندگان حاضر در مجلس در همان جلسه یا جلسه بعدی، کل مواد یا مجموع بیش از 50 ماده یا تبصره یا اجزاء مشخص‌شده مرتبط به هم با صحبت 7 نفر مخالف و 7 نفر موافق از نمایندگان به ترتیب یک مخالف و یک موافق و در صورت لزوم نماینده دولت و سخنگوی کمیسیون هر کدام حداکثر 10 دقیقه صحبت می‌کنند، سپس مواد مرتبط به هم توسط یکی از اعضای هیأت رئیسه قرائت می‌شود و رأی‌گیری به عمل می آید و برای ماده و یا مواد غیرمرتبط نیز جداگانه رأی‌گیری خواهد شد. چنانچه بعضی مواد غیر مرتبط، خود دارای موضوع واحد و مرتبط به هم باشند به همین ترتیب به صورت یکجا در مورد آنها رأی‌گیری می‌شود. در صورت تصویب کل مواد، مصوبات به نحو مقتضی جهت بررسی غیررسمی در اختیار شورای نگهبان قرار می‌گیرد و ارسال رسمی آن پس از هماهنگی با دبیر شورای نگهبان انجام می‌شود. در صورتی که مواد یا تبصره‌ها یا اجزاء مشخص شده به تصویب برسند، مابقی مواد یا تبصره‌ها یا اجزاء، طبق ماده 151 مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و در صورت عدم تصویب کل مواد یا بیش از 50 ماده یا تبصره یا جزء مشخص، پیشنهادهای جدید در جلسه پذیرفته می‌شود و یا تعدادی از مواد یا تبصره‌ها یا اجزاء به تشخیص رئیس جلسه برای رسیدگی به کمیسیون اصلی ارجاع می‌گردد و برای باقیمانده مواد یا تبصره‌ها یا اجزاء رأی‌گیری می‌شود.

مظنونان به جاسوسی تا قبل از صدور حکم برائت از دادگاه صالح حق تاسیس حزب را ندارند
در جریان بررسی گزارش کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور به مجلس در خصوص طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی اعاده شده از شورای نگهبان با اصلاح بند پ ماده 5 این طرح موافقت کرد.

براساس بند پ ماده 5 طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی مظنونان به جاسوسی حسب تشخیص وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تا قبل از صدور حکم برائت از دادگاه صالح از حق تاسیس حزب و یا عضویت در آن محروم اند.

گفتنی است در ادامه نشست امروز مجلس شورای اسلامی نمایندگان با تبصره 5 ماده 10 طرح مذکور نیز موافقت کردند که براساس آن جلسات کمیسیون با حضور 5 نفر از اعضا رسمیت می‌یابد و تصمیمات آن با رأی حداقل 4 نفر از اعضا معتبر می‌باشد.

لازم به ذکر است تبصره 5 ماده 10 طرح مذکور مورد اختلاف کمیسیون و شورای نگهبان بوده که مجلس بر مصوبه خود اصرار داشته، از این رو برای بررسی نهایی این بند به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده