ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

مظنونان به جاسوسی حق تاسیس یا عضویت در احزاب را ندارند

مظنونان به جاسوسی حق تاسیس یا عضویت در احزاب را ندارند

مهر/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اصلاح ماده ای از طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی، تاکید کردند که مظنونان به جاسوسی حق تاسیس یا عضویت در احزاب را ندارند.
به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان به طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با اصلاح بندی از این طرح، در خصوص اشخاصی که از حق تاسیس حزب یا عضویت در آن محرومند مقرر کردند مظنونان به جاسوسی حسب تشخیص وزارت اطلاعات یا سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تا قبل از صدور حکم برائت از دادگاه صالح از حق تاسیس حزب یا عضویت در آن محروم هستند.

پیش از این تاکید شده بود که جاسوسان از حق تاسیس حزب یا عضویت در آن محروم هستند.

علاوه بر این اصلاح بند دیگری نیز در دستور کار مجلس قرار گرفت.

شورای نگهبان تبصره ای از این طرح را مورد ایراد قرار داده بود که بر اساس آن دو نماینده مجلس با حق رای در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب عضویت خواهند داشت.

شورا معتقد بود دو نماینده مجلس چون ناظر هستند، نباید حق رای داشته باشند. اما در طرح نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی، مجلس تاکید داشت که این دو نماینده باید حق رای داشته باشند.

مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور نیز که در صحن علنی مجلس حضور داشت، اعلام کرد با نظر شورای نگهبان مبنی بر حق رای نداشتن دو نماینده مجلس در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب موافق است، اما مجلس بر مصوبه خود اصرار ورزید و با تصویب نمایندگان این تبصره برای تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شد.

امروز علاوه بر این گزارش کمیسیون آئین نامه داخلی در مورد رفع ایراد شورای نگهبان به طرح اصلاح موادی از قانون آئین نامه داخلی مجلس نیز در دستور کار صحن علنی قرار گرفت.

شورای نگهبان به ماده ای ایراد گرفته بود که در صورت تصویب نهایی آن، ۵۰ نفر از نمایندگان می توانستند در صحن علنی مجلس تقاضای تصویب کل یا بیش از مجموع ۵۰ ماده یا تبصره یا جزء را بدهند.

در نهایت کمیسیون در راستای رفع ایراد شورای نگهبان پیشنهاد حذف این ماده را داد که نمایندگان نیز با این پیشنهاد موافقت کردند.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده