ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

«پنج راه» مشهد همچنان کج راه

«پنج راه» مشهد همچنان کج راه

خراسان/ فرمانده انتظامی مشهد: وضعیت کنونی پنجراه بسیار بهتر از گذشته است
گزارش 13مهر 83 : از سی دی متالیکا،شو هندی و فروش فیلم های کثیف
گزارش10مهر84 : پنجراه از شیر مرغ تا جان آدمیزاد
گزارش14تیر85:سفره تخلف در گوشه و کنار پنجراه همچنان پهن است
گزارش28مهر86:تجمع فروشندگان مواد مخدر،سی دی های مستهجن کنار پنجراه
گزارش 25مهر 91 :فروش مواد مخدر وسی دی های غیر اخلاقی در50متری حرم

آنچه خواندید تیتر و مطالب اصلی برخی گزارش های روزنامه خراسان درباره وضعیت «پنجراه» در سال های گذشته است.و اما پنجراه امروز... شیشه، تریاک، متادون و... داداش هم قرصش هست هم شربتش، بگو چی می خوای تا برات بیارم ... این جا، مشهد پنجراه پایین خیابان ساعت 9 صبح یکی از روزهای پاییزی در فاصله چندصدمتری فرماندهی انتظامی مشهد است، اما با کمال تعجب مواد فروشان مانند روز بازارها و میدان های فروش بار، اجناس خود را برای فروش جار می زنند البته کالای شان نه جنس و کالای عادی بلکه موادمخدر آن هم از شیشه گرفته تا تریاک و انواع قرص های مخدر و ... است که در روز روشن نیز فروخته می شود.این جا بازار نیست اما چیزی از یک بازار هم کم ندارد، مواد مخدر با ساقی های جسور و بی خیالش چنان در پنجراه پایین خیابان حوالی میدان عدالت علنی و به میزان زیاد به فروش می رسد که فضای کسب و کار و امنیت کاسبانی را که با آبرو و زحمت به دنبال لقمه نان حلالی هستند نیز تحت الشعاع قرار داده و گاهی در این گیرو داررهگذران یا زائرانی که در این منطقه حضوردارند انگ فروش مواد مخدر و همکاری با مواد فروشان را بر پیشانی برخی از این کاسبان شریف می چسبانند البته در این میان، گاهی برخی اندک از مغازه داران از فضا سوء استفاده می کنند و آن ها نیز به توزیع و فروش مواد می پردازند.

توزیع تلفنی مواد

در امتداد میدان عدالت به سمت خیابان سرخس (وحدت 24) پیاده به حرکت خود ادامه می دهم در حالی که در هرقدمی که بر می دارم مواد فروشان خرید انواع متادون ،شیشه ، تریاک و... را به صورت «خرید تلفنی» پیشنهاد می کنند، یکی از آن هاکه مردی میانسال با کت و شلوار است، جلو می آید و می گوید: چه می خواهی، در پاسخش می گویم، متادون که می گوید : چه تعداد می خواهی ؟ ... از او می پرسم شیشه هم پیدا می شود که بلافاصله بدون ترس می گوید: چند گرم؟ از او قیمت شیشه را سوال می کنم که پاسخ می دهد: گرمی 60هزارتومان به او می گویم چقدر گران؟ که با تعجب نگاهم کرده و اضافه می کند تازه ارزان هم شده است.او ادامه می‌دهد: اگر ترامادول می خواهی شربتش 30هزار تومان است و قرص آن با دوز 40 هر ورق{بسته} 10تایی 50هزار تومان ،ترامادول با دوز 20 هر ورق 10تایی 30هزارتومان و... هرچقدر هم بخواهی موجود است.حالا بگو چی می خوای؟ بهانه می‌آورم که پول همراهم نیست می روم با پول برای خرید برمی گردم. اما او دست بردار نیست، شماره تلفن همراهش را می دهد و می گوید:عمو... هستم.هروقت خواستی تماس بگیر جنسی را که خواستی برایت هرجا که بگویی می آورم.

در فاصله نزدیکی ازساختمان فرماندهی انتظامی مشهد

هنوز از عمو...فاصله نگرفته ام که جوانی به کنارم می آید و می گوید : شیشه می خوای بیا جنس خوب بهت بدم، آشغال نگیر...
او ادامه می دهد: تریاک جنس خوب ، انواع شربت و قرص ترامادول هم هست این حرف ها را در حالی می زند که در فاصله نزدیکی از ساختمان فرماندهی انتظامی مشهد قرار داریم ودکل های فرماندهی نیروی انتظامی مشهد دیده می شود و من در عجبم از این جسارت و بی خیالی ساقی های مواد مخدر،گویی خارج شهرو منطقه ای دور افتاده قرار داریم .در همین احوال هستم که دوباره می گوید: ترامادول قهوه ای می خواهی یا سفید ،هرچند که به قیافه ات نمی آید اهل مصرف مواد باشی در کل مشکوک می زنی.از او فاصله می گیرم و به راهم ادامه می دهم هرچه به خیابان سرخس نزدیک تر می شوم برتعداد مواد فروشان اضافه شده و تبلیغات برای فروش انواع مواد مخدر و... بیشتر می شود و هر قدم یک نفر از مواد فروشان جلو می آید و پیشنهاد خرید می دهد.

درد سر برای کسبه

این بار به سراغ چند مغازه دار می روم ، یکی از کاسبان جوان می گوید : این افراد کلی دردسر برای ما درست کرده اند و کاسبی مان نیز تحت تاثیر حضور این افراد قرار گرفته است .او با دست چند فروشگاه ... را نشان و ادامه می دهد : این چند مغازه نیز به فروش مواد مخدر اقدام می کنند در حال صحبت هستیم که یک جوان نزدیک می شود، چندقدم جلوتر می روم، اما این جوان به دنبالم می‌آید و می گوید به دنبال چه هستی اگر مواد می‌خواهی بیا تا جنس خوب بدهم ، باز هم می گویم پول همراهم نیست با تردید می پرسد مامور هستی ... از او دور می شوم و وارد مغازه‌ای که چندنفر از کسبه دور هم جمع شده اند می شوم وخودم را خبرنگار خراسان معرفی می کنم .تا این را می گویم همه با هم لب به گلایه از وضعیت موجود باز می کنند، یکی از آن ها که می خواهد نامش فاش نشود، می گوید: از دست این افراد آسایش و آرامش نداریم به هر بهانه ای وارد مغازه می شوند و گاهی می خواهند موادشان را کنار اجناس جلو مغازه بگذارند.وی می افزاید: ماموران گشت انتظامی ثامن هم که می آیند مواد فروشان به بهانه خرید وارد مغازه می شوند ، همین چند وقت پیش یکی از ماموران نیروی انتظامی سراغ یکی از کسبه محل رفت و درخواست تفتیش مغازه اش را کرد.یکی دیگر از کسبه حاضر در محل نیز با تایید صحبت های همسایه اش می‌گوید: این مواد فروشان اعتبار و آبروی کسبه را که از راه درست امرار معاش می کنند به بازی گرفته اند البته ممکن است یک فروشنده مواد مخدر در پوشش مغازه دار مواد مخدر به فروش برساند.وی درباره برخورد ماموران انتظامی با مواد فروشان در این محدوده اظهار می‌کند: ماموران انتظامی ثامن برخی روزها چند بار در این منطقه گشت می‌زنند و تعدادی از این افراد را می گردند و یا با خود می‌برند، اما فایده ای ندارد.او می گوید:متاسفانه در این میان کسبه این محل نیز مورد اتهام قرار می گیرند و مشکلاتی برایشان پیش می آید نمونه اش چندی پیش یکی از پسران کسبه محل که نزد پدرش مشغول کار بود قصد ازدواج داشت که وقتی خانواده عروس برای تحقیق به محل مراجعه کردند به دلیل شرایط این محل از ازدواج دخترشان با او منصرف شدند.همین طور که صحبت می کنیم هر از گاهی تعدادی از مواد فروشان مقابل مغازه می آیند و سرک می کشند و می روند و مشخص است که به گمانشان مامور هستم... محل را ترک می کنم، اما هنوز هم صدای ساقیان مواد مخدر در پنجراه آن هم در نزدیکی ساختمان فرماندهی انتظامی مشهد در گوشم می پیچد... متادون، ... سی دی،...

فرمانده انتظامی مشهد: وضعیت کنونی پنجراه بسیار بهتر از گذشته است

سرهنگ«حجت نیکمرام» فرمانده انتظامی مشهد درباره وضعیت پنجراه به خراسان می گوید : وضعیت پنجراه در سال های گذشته بسیار بدتر از اکنون بود و اگر اکنون سی دی های غیر مجاز را تبلیغ می کنند آن زمان کنار معابر پنجراه روی زمین چیده بودند و مشتریان از میان آن ها انتخاب می کردند.وی می افزاید: همچنین قمار بازان در جلوی چشم دیگران، افرادی را که از شهرستان ها وارد مشهد می شدند در این منطقه دوره می کردند و با کلاهبرداری مبالغ هنگفتی را از آن ها حتی به زور می گرفتند، اما امروز شرایط پنجراه بهتر شده و شهروندان به راحتی رفت و آمد می کنند و مشکلی ندارند مگر فردی به دنبال جنس خاصی باشد و به دنبال فروشنده اش برود.
وی با اشاره به اجرای طرح های پاکسازی در پنجراه تصریح می کند:شهریور و مهر گذشته کلانتری مصلی و فرماندهی انتظامی ثامن اقدام به اجرای طرح پاکسازی در پنجراه کردند که طی آن کلانتری مصلی 9 نفر را در ارتباط با فروش قرص و مواد مخدر بازداشت کرد و به دستگاه قضایی تحویل داد و فرماندهی ثامن نیز 60 سی سی شربت متادون، 12عدد قرص متادون با دوز 20، 13عدد قرص متادون با دوز40 ،27عدد قرص بی 2،یک دستگاه رسیور ماهواره ،20بطری کوچک و30بطری بزرگ خالی شربت متادون کشف کرد که 7نفر توزیع کننده دستگیر شدند.نیکمرام با بیان این که این طرح ها همچنان ادامه خواهد داشت،می‌گوید:به عنوان فرمانده انتظامی مشهد مسئولیت جلوگیری از این تخلفات را دارم که در این راستا طرح های پاکسازی و استقرار مستمر نیرو را اجرا می کنم وظیفه دیگرم در مقام یک ضابط قضایی تحویل مجرمان به همراه مستندات وکشفیات کافی به دستگاه قضایی است که با توجه به این موضوع برخی مسائل از دست من خارج است.

می دانیم فرد فروشنده مواد مخدر است اما مواد همراه ندارد

وی می افزاید: ما هم می دانیم فرد فروشنده مواد مخدر است، اما مواد همراه ندارد لذا به هیچ عنوان نمی توانیم این فرد را دستگیر کنیم مگربه دلیل ایجاد مزاحمت که آن هم شاکی خصوصی می‌خواهد اینجاست که می بینید ما محدودیت قانونی داریم زیرا دستگاه قضایی هم اجرا کننده قانون است.فرمانده انتظامی مشهد با بیان این که تنها راه مقابله با این وضعیت پنجراه، استمرار طرح های پاکسازی و استقرار نیرو است اظهار می کند: برای ساماندهی وضعیت پنجراه قرار است هر از چند گاهی این طرح ها را اجرا کنیم، اما شاید پاسخگو نباشد و بازهم برخی شهروندان این فروشندگان و وضعیت را ببینند وبرای شما نامه بنویسند که این وضعیت زیبنده اطراف حرم نیست، اما این موضوع درست نیست زیرا همیشه این افراد آن جا حضور ندارند.وی اضافه می کند:وضعیت پنجراه امروز بسیار بهتر از گذشته است، اما باید بهتر از این باشد البته بهبود این شرایط به همکاری واحد های صنفی واقع در پنجراه نیاز دارد تا با معرفی افراد فروشنده به نیروی انتظامی طرح های پاکسازی و استقرار نیرو به طور هدفمند انجام شود.

درخواست همکاری از مردم

نیکمرام با اعلام شماره تلفن 2183104 که تلفن مستقیم دفتر فرماندهی انتظامی مشهد است می‌گوید: واحد های صنفی پنجراه که از محل فروش و نگهداری مواد مخدر و قرص ها خبر دارند می توانند بدون این که خود را معرفی کنند اطلاعات دقیق را در اختیار من بگذارند تا شخصا دستور پیگیری را صادر کنم، اما اطلاعاتشان باید کامل باشد نه اطلاعات ناقص.وی با انتقاد از برخی موضوعات منعکس شده می گوید : به صورت عرفی ما اطلاعات ناقص می دهیم مثلا یکی به روزنامه پیام می دهد که فلان محل 100 بار سرقت شده است وقتی به کلانتری محل می رویم و اطلاعات دقیق را بررسی می کنیم می بینیم که در آن محل حتی در یک ماه 3فقره سرقت هم انجام نشده است .وی اضافه می کند: من تمام پیام های مردم و خبرهای مربوط به نیروی انتظامی را مطالعه می کنم و دستور پیگیری می دهم به همین دلیل مردم و رسانه ها اطلاعات درست و کاملی ارائه کنند تا موضوع را بتوانیم پیگیری کنیم.نیکمرام می افزاید: به عنوان فرمانده انتظامی مشهد به شهروندان قول می دهم که هرجا مردم عامل مجرمانه ای را اطلاع دهند هر نقطه ای که جرم اتفاق بیفتد اقدام خواهیم کرد زیرا هر اقدامی در شهر انجام می دهیم پایه و اساس آن اطلاعات و همکاری مردم است.وی تصریح می کند: تعداد بسیار کمی در جامعه متخلف و مجرم هستند که اگر مردم چه به لحاظ امربه معروف و نهی از منکر و چه قانون مداری و حقوق شهروندی با نگاه تیز بین خود مراقب باشند آن تعداد کم هم نمی توانند تخلف کنند.

«پنج راه» مشهد همچنان کج راه

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X