ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

گوناگون فوبیاهای بسیار عجیب و غریب

گوناگون/ فوبیاهای بسیار عجیب و غریب

فرادید/ همه احتمالا از یک یا دو فوبیا که ممکن است خفیف باشد رنج می‌بریم، ولی زندگی بعضی آدم‌ها با ترس‌شان مختل و دشوار است. این فهرست به ۱۰ تا از غیرعادی‌ترین فوبیاها که آدم‌ها را در عصر مدرن ‌پریشان و هراسان می‌کنند نگاهی می‌اندازد.

. آگروفوبیا
ترس گذر از عرض خیابان
آدم‌های آگرو فوبیاکس یا خیابان هراسان ‌ترس گذر از عرض خیابان، بزرگ‌راه، و دیگر گذرهراسی‌ها از مکان‌های مشابه یا ترس گذر از خودشان را دارند. البته این امر باعث می‌شود به سختی بتوانند در شهر به راحتی زندگی کنند.
این اصطلاح از گروس یونانی مشتق شده است که به معنی چرخش یا چرخاندن است چون فوبیک یا آدم‌ هراسناک از چرخش و روی برگرداندن در ترافیک می‌هراسد.
این فوبیا یا هراس چند مقوله را در برمی‌گیرد، که در آنها شخص بیمار یا رنجور ممکن است از جاده‌های عریض به ویژه خیابان حاشیه‌ی شهر با یک خط یا لین بترسد، می‌تواند هم‌چنین شامل ترس عبور غیرمجاز یا گذرعرضی از هر جا در خیابان‌، یا حتی تقاطع‌ها باشد. این فوبیا مستقل از ترس از خودروها در نظر گرفته می‌شود.

. ماگریوکوفوبیا
ترس از آشپزی
این ترس عجیب و غریب از آشپزی که ماگریوکوفوبیا یا آشپزی‌هراسی خوانده می‌شود از واژه‌ی یونانی ماگیوروکوس به عنوان "شخصی ماهر در آشپزی” مشتق شده است. اگر کسی به تنهایی زندگی می‌کند این پریشانی می‌تواند ناتوان‌کننده و به‌طور بالقوه منجر به خوردن غیربهداشتی(ناسالم) شود. رنجوران از ماگیوروکوس (یا ترس آشپز ماهر یا سرآشپز) می‌توانند توسط آدم‌های ماهر در آشپزی شدیدا مرعوب شوند و این ارعاب و احساس بی‌کفایتی احتمالا ریشه در علت‌های پریشانی برای خیلی‌ها دارد.

۸. پدی‌فوبیا
ترس از عروسک‌ها
پدی‌‌فوبیا یا عروسک‌هراسی ترس غیرمنطقی از عروسک‌ها است نه فقط عروسک‌های ترسناک – همه‌ی عروسک‌ها. تاکید می‌شود که این ترس یک نوع وحشت از یک "بازنمایی کاذب از موجودات احساسی و خیالی” است بنابراین معمولا شامل روبات‌ها و مانکن‌ها می‌شود که می‌تواند تصمیم‌گیری برای خرید رفتن را بسیار دشوار کند. این فوبیا را نباید با پدوفوبیا یا پدیافوبیا که ترس از کودکان است اشتباه گرفت. زیگموند فروید عقیده داشت این پریشانی ممکن است از ترس آمدن عروسک به زندگی واقعی سرچشمه بگیرد و ماساهیرو موری روباتیک‌شناس این نظریه را بسط داده است و معتقد است هر چیز که بیش‌تر شبیه انسان شود بیزاری و هراس بیش‌تری از جنبه‌های غیرانسانی‌اش ایجاد می‌کند. آنها که از پدی‌فوبیا رنج می‌برند لطفا به خاطر عکس بالا مرا ببخشند.

. دی‌یپنو‌فوبیا
ترس از گفت‌وگوی سرمیز شام
حالا پذیرفته است که گفت‌وگوی سرمیز شام می‌تواند زشت باشد، ولی بعضی آدم‌ها چنان از ایده‌ی صحبت کردن با دیگری به هنگام شام خوردن وحشت دارند که از بیرون رفتن برای شام‌خوردن اجتناب می‌کنند. در زمان‌های گذشته که قواعد و آداب سختی در خانه‌ها حاکم بود این امر به یک شخص اجازه می‌داد با این وضعیت کنار بیاید – ولی حالا(متاسفانه) بسیاری از آن آداب فراموش شده‌اند. در جوامع امروزی که آن قواعد و آداب‌ها و رسمیت از پنجره گریخته است امکان دارد گاهی ماهیت کنترل بیش‌تر یک مهمانی شام ریشه در این فوبیا داشته باشد.

. آیسوپتروفوبیا
ترس از آینه‌ها
آیسوپتروفوبیا یا آیینه‌هراسی به معنی عام، یا به معنی خاص‌تر، عبارت از در تماس بودن با دنیای ارواح ازطریق آینه است. رنجوران، اضطراب غیرعادی را، حتی وقتی می‌دانند ترس‌شان غیرمنطقی است تجربه می‌کنند. چون ترس‌شان اغلب ریشه در وضعیت‌های ماورایی دارد، آنها نگران هستند که شکسته‌شدن یک آینه نحسی را به خانه‌شان بیاورد یا نگاه به آینه آنها را در تماس به دنیای فراطبیعی درون شیشه‌ی آینه قرار دهد. بعد از نوشتن این فهرست پی بردم که از نوعی خفیف این پریشانی رنج می‌برم چون دوست ندارم به هنگام شب وقتی تنها هستم به خاطر ترس از دیدن یک نفر(یا چیزی) در پشت سرم به آینه نگاه کنم.

. دمون‌فوبیا
ترس از اجنه
دمون فوبیا یا اجنه‌هراسی ترس غیرعادی و مداوم از موجودات شیطانی فراطبیعی در وجود کسی است که اعتقاد دارد این موجودات وجود دارند و آزاد و سرگردان هستند تا او را آزار دهند. آنان که از این فوبیا رنج می‌کشند پی می‌برند که ترس‌شان زائد یا بیش از اندازه غیرعادی است. با این وجود، وقتی درباره‌ی اجنه بحث می‌شود، وقتی تنها به جنگل، خانه‌ای تاریک پا می‌گذارند، یا وقتی فیلم‌هایی را درباره‌ی تسخیرشدگان شیطانی و جن‌گیری تماشا می‌کنند به‌طرز غیرعادی و ناخواسته‌ای مضطرب می‌شوند.

. پنترافوبیا
ترس از مادر همسر
در میان تمام فوبیاهای این فهرست، پنترافوبیا احتمالا پربسامدترین یا شایع‌ترین هراس است.
همان‌طور که در عنوان توضیح داده شده است ترس از مادر همسر است. مطمئن هستم که بیش‌تر آدم‌های ازدواج‌کرده در یک زمان یا زمانی دیگر از این ترس دهشتناک رنج برده‌اند. این ترس به قدری در جوامع غربی شایع است که به دفعات در فیلم‌ها و دیگر محصولات سمعی و بصری به نمایش گذاشته شده است. به نظر می‌رسد بهترین درمان برای این بیماری ذهنی طلاق باشد. یک فوبیای مرتبط با پنترافوبیا عبارت از نوورکا فوبیا است که ترس از زن‌بابا است – سیندرلا، مشهورترین رنجور از این ترس است.
[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

تبلیغات
جدیدترین اخبار منتشر شده

X