ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

نوبخت: دغدغه رهبری، دغدغه دولت است امسال دستمان خیلی باز نیست

نوبخت: دغدغه رهبری، دغدغه دولت است/ امسال دستمان خیلی باز نیست

ایسنا/ سخنگوی دولت گفت: دغدغه رهبر معظم در مورد ارتباط با غرب و اجرای برجام کاملا واقع‌بینانه است و دغدغه دولت هم همین است.

محمدباقر نوبخت با حضور در شبکه خبر در بخشی از صحبت‌هایش اظهار کرد: دغدغه رهبر معظم انقلاب درباره تهدیدهای غرب و اجرای برجام کاملا واقع بینانه است و دغدغه دولت هم همین است. ما سال‌ها در تحریم به سر می‌بردیم و تمام این کشورهایی که امروز می خواهند با ما ارتباط داشته باشند با ما قطع رابطه کرده بودند. ما کشوری ارزش‌مدار هستیم. الان هم که درها را برای ارتباط اقتصادی باز کرده‌ایم، از آرمان‌هایمان افول نکرده‌ایم و همان جمهوری اسلامی سابق هستیم.

مراقب تهدید آمریکایی ها هستیم
وی ادامه داد:‌ حالا که قرار است ارتباط وسیعی داشته باشیم باید بدانیم که سلسه بدخواهی‌هایی از سوی برخی کشورها در قبال آرمان‌های ما وجود دارد. برخی مواقع نوعی ادبیات سخیف در مورد ایران را از آمریکایی‌ها می‌بینیم. ما مراقب این تهدیدها هستیم و از همه نهادهای فرهنگی هم انتظار داریم تا آن‌ها هم مراقب باشند.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه می‌توانیم با کشورها در سه سطح اقتصادی همکاری داشته باشیم تصریح کرد: ما به کشورهایی که می‌خواهند در ایران سرمایه گذاری کنند می‌گوییم که باید سرمایه گذاری مستقیم انجام دهند. تعداد زیادی از جوان‌های ما می‌توانند از این شرایط به عنوان یک فرصت و برای اشتغال استفاده کنند. سطح دوم آن است که جوانان ما به راحتی با دوره‌های کوتاه مدت می‌توانند تخصص لازم را برای کارهای حرفه‌ای به دست آورند.

وی افزود: سطح سوم ارتباط ما این است که فناوری‌های نو وارد کشور می‌شود. غالبا بازارهای جهانی در اختیار این کشورهای صنعتی است و خیلی از محصولاتی که در کشور ما وجود دارد می‌تواند در بازارهای جهانی حضور پیدا کند. ما از نیروی انسانی خودمان و مزیت تکنولوژی و سرمایه گذاری آن‌ها استفاده می‌کنیم.

بیش از سال گذشته به طرح های عمرانی بودجه دادیم
دکتر نوبخت در ابتدای برنامه در پاسخ به این سئوال که آیا خبر خوش اقتصادی برای مردم دارید؟ گفت:همانطور که گزارشات مرکز آمار ایران نشان می دهد، ما در شش ماهه اول رشد یک درصدی اقتصادی را داشتیم. البته هر چند این رشد مثبت هست، اما مطلوب دولت نیست، اما همچنان تغییر روند نشان از این دارد که ما در مسیر مثبتی قرار داریم. لذا دولت برای شش ماهه دوم بسته سیاستی و اقتصادی خود را مطرح کرد که هم بانک مرکزی با ابزار پولی و هم سازمان مدیریت و برنامه ریزی با ابزار مالی موظف شدند که تحریک تقاضا را انجام دهند.

نوبخت در ادامه در خصوص تعهدات پرداختی به شرکت ها و پیمانکاران دولتی و غیردولتی گفت: با توجه به سیاستی که در حال اجرا هستیم و قرار است سازمان مدیریت از ابزار مالی مخارج دولت در افزایش پرداخت های عمرانی در طرح های تملک دارایی سرمایه ای، استفاده بکند و مقرر بود ما 7500 میلیارد تومان در این راستا در خصوص طرح های عمرانی استفاده بکنیم. من بر اساس گزارشی که امروز از خزانه دریافت کردم، ما توانستیم بیش از 20 هزار و 455 میلیارد تومان پرداخت کنیم. گزارش خزانه از این حکایت دارد، بیش از 14318 میلیارد تومان به صورت نقدی پرداخت کردیم، 2100 میلیارد تومان برای مهار آبهای مرزی پرداخت کردیم، 1137 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی از محل مواد 10 و 12 که مرتبط می شود با حوادث پرداخت شده و 3000 میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه که به پیمانکاران پرداخت کردیم. بیش از 7265 میلیارد تومان نسبت به گذشته افزون است. بر اساس قولی که به مردم داده بودیم، بیش از سال قبل طرح های عمرانی را پرداخت بکنیم، ما امسال بیش از سال گذشته، مبلغ طرح های عمرانی را پرداخت خواهیم کرد. امسال بیش از 35000 میلیارد تومان پرداخت خواهیم کرد. اگر این پرداخت ها صورت گیرد، هم پیمانکاران و هم کارکنان این شرکت ها رونقی در زندگی خواهند دید.

امسال دستمان خیلی باز نیست
وی افزود: البته بدهی هایی که سازمان مدیریت در ارتباط با پیمان کارانش دارد، باید پرداخت شود.با این پرداخت هایی که ما انجام می دهیم و کاری که بانک مرکزی دارد انجام می دهد، قدرت خریدی به مردم داده خواهد شد. اگر ما تقاضا ایجاد کنیم می تواند موجب رونق شود. ما امیدمان این است که بیش از 2 درصد رشد داشته باشیم. الان فضایی ایجاد شده که با آمدن هیات های خارجی و تصویب برجام، می شود گفت که فصل سخت تحریم به سر آمده است. خیلی دستمان امسال باز نیست. اما با توجه به وضعیت موجود، پیش بینی می کنیم که اتفاقات مثبتی شکل بگیرد. کما اینکه بانک جهانی برای جمهوری اسلامی ایران بین 5 تا 6 درصد رشد در نظر گرفته است.

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به آسیب هایی که سیل در استان های ایلام و لرستان داشت و اقدامات دولت گفت: در ایلام و کوهدشت هم خانوارها و هم واحدهای تجاری آسیب دیدند. در ایلام متاسفانه گاز نیست و در بسیاری از جاها آسفالت باز شد و فروکش کرد. تا روز سه شنبه گزارش اولیه از بنیاد مسکن ارسال خواهد شد تا روز چهارشنبه تصمیمات مهمی در این زمینه گرفته شود. یک مقداری وام بلاعوض داده خواهد شد و مقداری هم وام به صورت کم بهره و با کارمزد داده خواهد شد.

آمریکایی ها برای سرمایه گذاری در ایران اعلام آمادگی کردند
نوبخت در خصوص سرمایه گذاری های خارجی در کشور نیز گفت: سرمایه گذاران خارجی باید فناوری های نو را بیاورند و ایران را تنها به عنوان بازار نبینند.ما از نیروی انسانی خوبمان می توانیم استفاده کنیم. هم در بازار داخلی و هم در بازارهای بین المللی نیز صادرات داشته باشیم. جمهوری اسلامی ایران از بین این استقبالی که از سوی شرکت های مختلف می شود، حق انتخاب دارد. شرکتی که سرمایه بیشتری می آورد و تکنولوژی بیشتری می آورد در اولویت خواهد بود.

نوبخت ادامه داد: الان از کشورهای مختلف حتی آمریکا آمادگی برای سرمایه گذاری وجود دارد. اگر شرکت آمریکایی بیایند داخل ایران سرمایه گذاری بکنند، قطعا از مصادیق نفوذ نیست. باید ما براساس نگرانی های رهبری پیش برویم، ما واقع بینانه برخورد می کنیم. انتظار این را داریم که همه کمک بکنند. ما نیازمند به این سرمایه گذاری هستیم. در استفاده از سرمایه گذاری خارجی و ظرفیت کشورهای همسایه به صورت شفاف توضیح داده شده است. فضا باید به گونه ای باشد که خودمان خودمان را تحریم نکنیم. سرمایه گذاری خارجی نیازمند بستر آرام است. بعضی ها تلقی که برای خودشان می کنند با واقعیت هایی که وجود دارد، می تواند متفاوت باشد. منتهی باید بدانیم که قانون هم ارزش است. اگر اتفاقی افتاد، این سیستم دستگاه های نظارتی دقیق دارد، که به مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری گزارش می شود. خواهش من این است که با توجه به وحدت و همدلی و همزبانی که امسال نیز به این نام است، بگذاریم کار ما انجام شود.

تحریم مثل پنجه ناپاکی گلوی ملت را می فشارد
سخنگوی دولت گفت: مقام معظم رهبری هر جا احساس می کنند، به صراحت اعلام می کنند. تحریم مثل پنجه ناپاکی گلوی ملت را می فشارد و ما اگر بتوانیم این پنجه را برداریم، خدمت به ملت است. لذا نباید فضا را ملتهب کنیم. ما این قول را خواهیم داد. ما فرزندان این ملت و انقلاب هستیم.

در این دوره هماهنگی بیشتری میان روسای قوا وجود دارد، اما جلسات کمتری برگزار می شود. آنچیزی که وجود دارد این است که رابطه صمیمانه ای بین سران سه قوه وجود دارد، و ما آثار این همراهی را در موضوع برجام داشتیم. مجلس و قوه قضاییه همکاری صمیمانه ای با دولت دارند. ما هیچگاه رای مجلس را به برجام فراموش نمی کنیم. بنده به نمایندگی از دولت هم از مجلس و هم قوه قضاییه تشکر می کنم.


شورای امنیت ملی کمیته نظارت بر برجام را انتخاب خواهد کرد
نوبخت در خصوص تشکیل کمیته نظارت بر برجام گفت: شورای امنیت ملی آن کمیته را انتخاب خواهد کرد. بنابراین مسئولیت ها مشخص خواهد شد. این اقدام سنجیده ای بود که در رسانه ملی فرصت در اختیار افراد مختلف گذاشته شد. هم شورای عالی امنیت ملی و هم مجلس این را تصویب کردند. مصوبات شورای عالی امنیت ملی بدون تاییدات رهبری قابلیت اجرا نخواهد داشت. بالاخره مذاکراتی که انجام شد همه منویات ما و طرف مقابل تامین نشد.

نوبخت گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی، وقتی مقام معظم رهبری این سیاست ها را ابلاغ کردند، ما قرار شد مشخص کنیم هر دستگاه چه مسئولیتی دارد. واقعیت امر این است که ما تا اینجا کاری که انجام دادیم خیلی چشمگیر نیست، اما به زمان نیاز داریم. ما قرارمان این است که از نفت جدا شویم و به سمت مالیات حرکت کنیم. گرچه مالیات را هم نمی توانیم گسترش دهیم.

سخنگوی دولت در خصوص حادثه منا و شکل گیری کمیته ویژه پیگیری این مسئله نیز گفت: دو ابزار در اختیار دستگاه دیپلماسی هست . یکی ابزار رسمی و دیپلماتیک هست که ما همه حقوقی که معتقدیم و برایش مستند داریم چه کسانی که جان پاکشان را از دست دادند، و چه کسانی که مفقود شدند و چه کسانی که آسیب دیدند و خانواده هایی که آسیب دیدند. از سوی دیگر، ما یک سری ابزارهای غیرمستقیم داریم که از آنها نیز استفاده می کنیم و از هر دو مسیر استفاده خواهیم کرد. اما گروه حقیقت یاب به محض اینکه مقدماتش فراهم شود، حتما تشکیل خواهد شد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، در خصوص تاریخ سفر رییس جمهور به ایتالیا و فرانسه، گفت: تا الان جمع بندی این است که رییس جمهوری به این سفر برود، ولی هنوز زمانش دقیق مشخص نیست.

او در پاسخ به این سئوال که آیا در بودجه 95 ؛ در خصوص قیمت دلار و نفت به جمع بندی رسیده اید؟ تصریح کرد: ما بخش نامه بودجه را آماده کرده ایم، ولی هنوز لایحه قطعی نشده است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده