ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

کاهش 16 درصدی پذیرش نمایندگی‌های مجاز خودرو

کاهش 16 درصدی پذیرش نمایندگی‌های مجاز خودرو

تعادل/ در شرایطی که رکود در بازار خودرو رو به افزایش است، بررسی بازار خدمات پس از فروش خودروها و خدمات جدیدی که خودروسازان برای افزایش جذابیت خرید از سوی مشتریان درنظر گرفته اند؛ خالی از لطف نیست. در این زمینه آمار منتشر شده، حکایت از کاهش 16درصدی پذیرش خودرو در نمایندگی‌های رسمی به نقل از شرکت بازرسی دارد.

اخیرا وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این خصوص، عمده‌ترین مشکلات شبکه خدمات پس از فروش خودروسازان را مربوط به پایین بودن کیفیت قطعات و نبود قطعات لازم ذکر کرد. در همین‌حال، یکی از گلایه‌های اصلی مشتریان خودرو درباره شبکه خودروهای داخلی نیز، کاستی‌های خدمات پس از فروش خودروهای تولید داخل است؛ چرا که زمانی که آنها به این مراکز مراجعه می‌کنند یا با نبود قطعه‌ها یا معطلی در ارائه خدمات مواجه می‌شوند. در این بین، قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو در ایران وجود دارد و تدوین شده است اما باز بسیاری از مشتریان به دلیل اینکه زمان زیادی را باید در این نمایندگی‌ها طی کنند و در نهایت هم قطعات بی‌کیفیت و غیراصل را از طریق نمایندگی‌ها دریافت کنند، ترجیح می‌دهند تا از مکانیکی‌هایی غیر از نمایندگی‌های رسمی خودروسازان برای تعمیر خودروهای خود استفاده کنند تا کمتر دچار معطلی شوند.

کسانی که از نمایندگی‌ها جواب نمی‌گیرند
در این خصوص، رییس اتحادیه مکانیسین‌های تهران در پاسخ به اینکه چند درصد از مشتریان شما پس از مراجعه به نمایندگی‌ها و حل شدن مشکل خودروهایشان به مکانیک‌ها مراجعه می‌کنند؟ گفت: اکثر مراجعین به مکانیکی‌ها کسانی هستند که به نمایندگی‌ها مراجعه کرده و جواب نگرفته‌اند. متاسفانه همان‌گونه که در جامعه مشاهده می‌کنید، نمایندگی‌های خودروسازی‌ها جوابگوی نیاز مشتریان نیست همین‌گونه می‌شود که مشتریان این نمایندگی‌ها به واحدهای صنفی تحت نظارت اتحادیه ما مراجعه می‌کنند و در آنجا کارشان راه می‌افتد. این البته در حالی است که «عباسعلی غیاثی»، رییس انجمن صنفی خدمات پس از فروش خودرو چندان این موضوع را تایید نمی‌کند و معتقد است: تعداد برگشتی‌ها از نمایندگی‌ها بسیار کم است.بالا گرفتن اعتراضات خریداران
اما رضا نیک‌آیین رییس اتحادیه مکانیسین‌های تهران درخصوص اینکه چرا مشتریان غالبا از نمایندگی‌ها جواب نمی‌گیرند، گفت: خودروسازان در نمایندگی‌ها کنترل و نظارت خوبی ندارند و متاسفانه به این دلیل، اجرای خدمات پس از فروش با اشکال مواجه است. همان‌طور که می‌بینید، به‌رغم همه اعتراضاتی که نسبت به کیفیت خودروهای داخلی مطرح است، اما این اعتراضات تاثیری بر عملکرد خودروسازان نداشته و مانند گذشته به تولیدات خود ادامه می‌دهند.

رییس اتحادیه مکانیسین‌های تهران با اشاره به اینکه مردم از کیفیت پایین قطعات استفاده شده در نمایندگی‌ها نیز ناراضی هستند؛ گفت: عملا از همان قطعاتی که در نمایندگی‌ها توزیع می‌شود، در بازار نیز از دونوع باکیفیت و بی‌کیفیت موجود است. این بستگی به نوع سفارش مشتری دارد که چه نوع قطعه‌یی را با چه قیمتی بخواهد و قطعا اگر قطعه اصلی بخواهد، کیفیت و قیمت آن با قطعات ارزانتر متفاوت است.

نمایندگی‌ها قطعات اصلی ندارند

این فعال بخش خصوصی صنعت خودرو درخصوص اینکه نمایندگی وظیفه تامین قطعه اصلی را دارد و نباید جز قطعه اصلی به مشتریان ارائه دهد، گفت: همه قطعات را شرکت ندارد و مجبور است این قطعات را از بیرون تامین کند که متاسفانه به همین علت، بحث واردات قطعه بی‌کیفیت داغ است؛ بر این اساس، به راحتی این قطعات بی‌کیفیت وارد کشور می‌شوند و با جان مردم بازی می‌کنند. در همین راستا، از اداره اماکن درخواست کرده‌ایم تا با کسانی که قطعات تقلبی برای مردم نصب می‌کنند، برخورد شود.وفور قطعات تقلبی در بازار
نیک‌آیین در پاسخ به اینکه معمولا برای چه خودروهایی در نمایندگی‌ها از قطعات تقلبی استفاده می‌شود؟ تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما، تنها محصولات دو خودروساز بزرگ در بازار است و بقیه خودروها در اقلیت قرار دارند؛ لذا مسلما قطعات تقلبی این دو خودروساز در بازار به وفور دیده می‌شود. پژو و پراید متاسفانه قطعات بی‌کیفیت فراوانی را در بازار دارند و ما درصدد هستیم روشی مشخص برای شناسایی این قطعات تقلبی تبیین کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که چرا خودروسازان نمی‌توانند تامین قطعات کنند؟ گفت: تاثیر تحریم را در ناتوانی خودروسازان برای تامین قطعات نمی‌توان ندیده گرفت. اگر تحریم‌ها برداشته شود و بطور مستقیم بتوانیم از مبادی اصلی تامین قطعات کنیم، این مشکل حل خواهد شد.

با توجه به قراردادهایی که در حال بسته شدن است، امید است خودروسازان بتوانند مشکل تامین قطعات خود را حل کنند.


مسیر تاثیر تحریم‌ها بر تامین قطعات
رییس اتحادیه مکانیسین‌های تهران در خصوص اینکه وقتی برخی خودروها را داخلی‌سازی کرده‌ایم، چطور تحریم روی آنها تاثیر گذاشته است و از طرفی در خودروهای وارداتی با وجود همین تحریم‌ها، تامین قطعه به راحتی شکل می‌گیرد؟ گفت: به دلیل تحریم، برخی مواد اولیه و ماشین آلات تولید قطعات وارد کشور نشد، از همین رو، قطعات خودروهای داخلی اگر بخواهند بطور اصلی تامین شوند، خیلی گران تمام می‌شود. این خودروها ارزان هستند و صرف نمی‌کند که قطعات آنها وارد شود، اما در خودروهای وارداتی، قاچاق قطعات به راحتی شکل می‌گیرد، چون برای کسی که این کار را می‌کند، سود بسیار بالایی دارد. از همین رو، این قطعات به راحتی تامین می‌شوند.

وی درباره قاچاق قطعات خودروهای داخلی گفت: اگر مثلا یک سرسیلندر اصلی را بخواهیم وارد کنیم، خیلی گران تمام می‌شود و کسی که 405 را 28میلیون تومان خریده است، 3میلیون تومان پول سرسیلندر نمی‌دهد.


همه قطعات داخلی بی‌کیفیت نیستند
نیک‌آیین درباره اینکه چرا این قطعات در داخل تولید نمی‌شود؟ گفت: این قطعات در داخل تولید می‌شود، اما همین سرسیلندر در ایران در حد ضعیف تولید می‌شود و متاسفانه این تولیدی که انجام می‌شود، جوابگوی بازار نیست.

وی همچنین در خصوص اینکه کیفیت قطعات داخل چطور است؟ گفت: ما برخی قطعات را داریم که بسیار خوب است و نمی‌توان غیرمنصفانه گفت که همه قطعات تولید داخل بی‌کیفیت است. ما خودروهای زیادی در کشور نداریم که بخواهیم بگوییم کدام خودروساز خدمات بهتری دارد و بر اساس رقابت بین دو خودروساز است که هر سال، یکی اول و دیگری دوم می‌شود.


دفاع از خدمات پس از فروش نمایندگی‌ها
اما «عباسعلی غیاثی» رییس انجمن صنفی خدمات پس از فروش خودرو در گفت‌وگو با «تعادل» در خصوص اینکه اکثر مراجعین به نمایندگی‌ها برگشت می‌خورند، گفت: این موضوع مورد تایید ما نیست. برعکس این آمار، من فکر می‌کنم تقریبا تمام مراجعین به نمایندگی مشکلشان حل می‌شود.

وی با تاکید به اینکه در دوره گارانتی تمام نمایندگی‌ها ملزم به پذیرش تمام مراجعین هستند، گفت: اگر مشتری به نمایندگی‌ها مراجعه کرد و نمایندگی خودرو مشتری را نپذیرفت مشتری می‌تواند از طریق خودروسازی‌ها، شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، اداره کل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت صنعت، معدن و تجارت و انجمن صنفی شرکت‌های خدمات پس از فروش خودرو شکایت خود را اعلام و نسبت به پیگیری آن اقدام کند.کمبود قطعه را قبول داریم
غیاثی با اشاره به اینکه کمبود قطعه در برخی نمایندگی‌ها را قبول داریم، گفت: نمایندگی‌ها برابر با قانون موظف هستند که خودرو را بپذیرند؛ چراکه در نمایندگی‌ها سیستمی داریم که از آن طریق باید قطعه را درخواست دهیم تا ظرف 24 ساعت تامین شود. ممکن است اگر در زمان گارانتی قطعه نداشته باشیم و همان موقع به نتیجه نرسند، درصدی از مراجعین به مکانیک‌ها مراجعه کنند که این به معنی اکثریت نیست.

رییس انجمن صنفی خدمات پس از فروش گفت: در شورای سیاست‌گذاری خودرو تصمیم گرفته شده است، قطعات اصلی را که در خودرو به کار رفته شده است، در زمان گارانتی استفاده کنیم و نمایندگی‌ها ملزم هستند که قطعات تعویضی را به خودروسازی‌ها ارائه دهند؛ بنابراین اینطور نیست که نمایندگی‌ها قطعه اصلی را بردارند و قطعه بی‌کیفیت تحویل مشتری دهند.نمایندگی‌ها ملزم به تسویه جریمه خواب خودرو
غیاثی در خصوص اینکه آیا نمایندگیها باید خسارتی تحت عنوان خواب خودرو به مشتری پرداخت کنند، گفت: نمایندگی‌ها اگر قطعه‌یی نداشته باشند، باید هزینه مدت زمان خواب خودرو را پرداخت کنند. به گفته رییس انجمن صنفی خدمات پس از فروش، میلیاردها تومان تجهیزات در اختیار نمایندگی‌ها قرار داده می‌شود و آنها ملزم به ارائه خدمات به مشتریان خودرو هستند.بهبود نسبی کیفیت خدمات پس از فروش
به گزارش «تعادل»، در حالی که وضعیت بازار خودرو در سال94 نسبت به سال93 بسیار بد‌تر شده است اما آخرین گزارش شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد در خصوص وضعیت خدمات پس از فروش خودرو‌ها در سال93 حاکی از بهبود خدمات پس از فروش است. در این گزارش شاخص‌های وضعیت خدمات پس از فروش در سال93 نسبت به 92حدود 5درصد رشد داشته است. وضع رضایتمندی مشتریان خدمات پس از فروش در حوزه خودروهای سبک نسبت به سال1392 با رشد 1.3درصدی همراه بوده است. این گزارش که براساس مصاحبه با یک میلیون و 200هزار مشتری مراجعه‌کننده به شبکه خدمات پس از فروش است، نشان می‌دهد در سال93 عمده علل نارضایتی مشتریان کمبود یا نبود قطعات یدکی، کیفیت پایین خدمات و تعمیرات و دریافت هزینه بالای خدمات و قطعات بوده است. شاخص رضایت نمایندگی‌های مجاز از شرکت عرضه‌کننده خودرو (DSI) نیز به‌طور متوسط 75.9درصد بود که این رقم نسبت به دوره مشابه سال92 به میزان 3.5درصد افزایش پیدا کرد. عدم‌رضایت از میزان مطلوبیت نرخ‌های دستمزد تعمیرات تعیین شده از سوی شرکت و منصفانه بودن نظام انگیزشی نمایندگی‌های مجاز از عمده دلایل نارضایتی نمایندگی‌های مجاز از شرکت واسطه خدمات پس از فروش بوده است. همچنین در سال1393 وضعیت خدمات پس از فروش شرکت‌های واردکننده به‌طور متوسط با 15.4درصد رشد همراه بوده اما این شاخص درباره تولیدکنندگان معادل 0.6درصد است. در سال گذشته، متوسط پذیرش روزانه نمایندگی‌های مجاز به میزان 16درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت که عواملی نظیر کاهش تیراژ تولید و مشکلات در واردات خودرو سهم بسزایی در این امر داشته است. در سال1393 میزان 48درصد نمایندگی‌های مجاز موفق به پیاده‌سازی حداقل یکی از سیستم‌های مدیریت کیفیت در حوزه خدمات پس از فروش شده است. همچنین در این سال تعداد 21شرکت عرضه‌کننده خودرو سبک (اعم از تولید‌کننده و واردکننده) مورد ارزیابی قرار گرفته است.

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده