ضمن تبریک فرا رسیدن سال نو خورشیدی به تمامی هموطنان عزیز، به اطلاع می رسانیم فعالیت این وب سایت با آغاز سال جدید متوقف خواهد شد. از همراهیتان در این مدت از سپاسگزاریم.

فهرست استان‌های دچار خشکسالی

فهرست استان‌های دچار خشکسالی

ایسنا/ رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور ضمن اشاره به مهرماه گرم نسبت به میانگین بلندمدت، از افزایش نیم تا حدود دو درجه‌ای دما در نقاط مختلف کشور در مهر ماه خبر داد و استان‌های دچار خشکسالی شدید و خفیف کشور را اعلام کرد.

شاهرخ فاتح در مورد شرایط دمایی کل کشور در ماه گذشته، با اشاره به اینکه تقریبا همه مناطق کشور در مهرماه 94 نسبت به میانگین بلند مدت دمای کشور در مهرماه حدود نیم تا یک درجه گرمتر بوده‌اند، گفت: در مهرماه در بعضی استان‌ها نیم تا یک و نیم درجه و در مناطق معدودی نیز یک تا دو درجه افزایش دما نسبت به میانگین بلندمدت دما داشته‌ایم، اما تقریبا همه مناطق کشور به جز شمال استان اردبیل، مهرماه گرمتری را نسبت به میانگین بلندمدت این ماه تجربه کرد‌ه‌اند.

وی با تاکید بر اینکه افزایش دمای اندک حول خط میانگین بلند مدت پیام خاصی ندارد، افزود: این گرم بودن استان‌ها به معنای وقوع اتفاق خاصی نیست؛ بلکه این نوسانات و گرم بودن یک یا دو درجه‌ای دمای مهرماه نسبت به حد نرمال بلندمدت در رفت و برگشت‌های اطراف خط میانگین امری طبیعی و عادی بوده و زمانی این اتفاقات غیر عادی تلقی می‌شود که رکورد ثبت شده دمای یک منطقه شکسته شود.

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه این افزایش در میانگین دما عمدتا ناشی از افزایش درحداقل‌ها بوده است، اظهار کرد: استان‌های خوزستان، خراسان جنوبی، کرمانشاه، کردستان، بخش‌هایی از همدان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و بخش‌های وسیعی از سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، فارس، قزوین و زنجان نسبت به بقیه استان‌ها مهرماه گرمتری داشته‌اند.

فاتح در ادامه با تکیه بر شاخص SPEI یک ساله منتهی به پایان مهرماه سازمان هواشناسی کشور در مورد خشکسالی نیز گفت: طبق شاخص مذکور برخی مناطق کشور شامل بخش‌های وسیعی از استان‌های کرمانشاه، ایلام، همدان، قزوین، گلستان، هرمزگان و بوشهر دچار خشکسالی شدید بوده‌اند، درهمین حال بخش‌هایی از آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، مرکزی، قم، سمنان، مازندران، البرز، تهران، خراسان شمالی، رضوی، جنوبی، فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و شمال خوزستان با خشکسالی خفیف تا متوسط مواجه بوده‌اند.

فهرست استان‌های دچار خشکسالی

[ منبع این خبر سایت ماچو می باشد، برای مشاهده متن اصلی خبر می توانید روی این قسمت کلیک کنید ]

شفاف سازی:
خبر فوق در سایت ماچو منتشر شده و صرفا در این سایت بازنشر شده است. چنانچه به خبر فوق اعتراض دارید برای حذف آن روی این قسمت کلیک کنید.

نکته: با توجه به جمع آوری خودکار مطالب از سطح وب در صورت مشاهده هرگونه تخلف و یا اخبار غیر مجاز و یا اعتراض به انتشار مطالب سایت ها با ایمیل khabarkhan0511@gmail.com در تماس باشید

جدیدترین اخبار منتشر شده